Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
I stojící hodiny mají dvakrát denně pravdu

I stojící hodiny mají dvakrát denně pravdu

27.12.2013 19:36

Asi jste si také všimli, že Nouriel Roubini už v médiích není tak často, jako tomu bývalo před dvěma třemi lety, o čase krize nemluvě. To samé platí o jménech jako Jim Rogers, či Marc Faber (a našla by se řada dalších). Pokud se někdo z nich objeví, v lepším případě najde nějaký originálnější způsob vyjádření toho, že vše podle nich nakonec stejně dopadne hrozně špatně. Sám jsem je přestal sledovat. Ne proto, že jejich „predikce“ nevyšly a ani vzdáleně se tomu neblíží. Ale proto, že mají (alespoň podle jejich veřejných vystoupení v dřívější době) menší než minimálně potřebnou míru sebereflexe. Tato minimální přijatelná míra by sebou nesla uznání toho, že příliš velká část jejich predikcí se nenaplnila a že chyba asi nebude na našem přijímači (pan Roubini je samozřejmě kvalitativně něco jiného).

Katarzí naopak prochází další z dřívějších „uber-medvědů“ David Rosenberg z Gluskin Sheff. Ten v polovině listopadu řekl, že po celý rok probíhá změna jeho pohledu na americkou ekonomiku. Letošní rok sice podle něho můžeme, co se týče růstu, „odepsat“, významné je ale to, že Spojené státy nespadly do další recese. Pokud by letos vláda ekonomiku nebrzdila, růst by se dostal ke třem procentům, což je v kontextu pokrizového snižování dluhů slušné. Rosenberg mimochodem také uvedl, že QE má v současné době jen minimální marginální přínosy (s jeho první vlnou to ale bylo jiné). Což je s ohledem na tapering pozitivní zpráva – ubírání nohy z plynu by totiž nemělo páchat znatelné škody, protože na rychlosti ta noha už moc nepřidávala (což trhy, zdá se, konečně pochopily).

Z mého pohledu tu tedy máme dva rozdílné přístupy: Papouškování věrozvěstů zkázy na straně jedné a z dnešního pohledu přílišná skepse, přiznaná a korigovaná podle skutečného vývoje na straně druhé. V soutěži analytické krásy by mělo být bodování jasné. Ale není tomu tak. Wall Street Journal v souvislosti s Rosenbergem poukázal na zajímavý jev. Někteří klienti prý jeho posun vnímali vyloženě negativně, dokonce už odmítali sledovat Rosenbergovy analýzy, protože se z něj prý stal další „cheerleader“. Jiní ho zase kritizovali za to, že převléká kabáty. Ekonom k tomu poznamenal: „Zjistil jsem, že hodně mých klientů nezajímají moje analýzy. Deset let bojuji s reputací permamedvěda. Nyní udělám mírný posun v názoru a je ze mě permabýk, nebo ten, který si v každé situaci drží pozitivní výhled“. Jinak řečeno, někdo prostě nechce myšlenky, ale potvrzování svého názoru.

V roce 2014 se toho může stále dosti sesypat – počínaje evropskými dluhy, přes různé ozbrojené konflikty, až po čínské tvrdší než měkké přistání. Pokud by k takové události došlo, nebo se dokonce objevila nějaká černá labuť (z definice o ní nyní nevíme), měli by proroci zkázy snad i radost. Tvrdili by totiž, že měli pravdu. Jak se ale říká, i stojící hodiny mají dvakrát denně pravdu. Je to ale pravda z neustálého opakování toho, že se jednou něco nějak stane. Doufejme, že svět jim v příštím roce ani tuto radost neudělá. 

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data