Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny v prosinci: Riziko deflace mizí

Produkční ceny v prosinci: Riziko deflace mizí

15.01.2014 9:49
Autor: David Marek

Stejně jako v listopadu i v prosincových datech o produkčních cenách se projevil vliv oslabení kurzu koruny po devizové intervenci ČNB. Index cen průmyslových výrobců meziměsíčně stoupl o 0,8 procenta, meziroční inflace měřená tímto indexem zrychlila z 0,7 na 1,7 procenta.

Nejvýrazněji vzrostly ceny rafinérské produkce a koksu (4,7 procenta) a ceny v chemickém průmyslu (3,1 procenta). S výjimkou textilu se však zvýšily ceny napříč celým průmyslem.

Dopad oslabení kurzu koruny je poměrně rychlý a důrazný kvůli skutečnosti, že část kontraktů mezi firmami je denominována v eurech a nikoli korunách. V předchozích letech došlo k částečné euroizaci ekonomiky, tedy částečnému přirozenému přijetí eura v České republice. V souvislosti s tím se otevírá otázka účinnosti měnové politiky ČNB, bude-li se tento proces prohlubovat. Za několik let se může stát, že na českou ekonomiku bude mít větší vliv ECB než ČNB, aniž bychom formálně přijali euro.

V deflaci prozatím zůstávají ostatní sektory, zemědělství, stavebnictví a služby, nicméně ve všech případech se meziroční pokles cen zmírnil a v průběhu letošního roku by se měla i zde deflace změnit v inflaci.


Váš názor
 •  
  15.01.2014 10:42

  Tak se snad kokotovi Singrovi uz ulevilo....
  abc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data