Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ vydává dluhopisy za 470 milionů eur, směnitelné za akcie MOL

ČEZ vydává dluhopisy za 470 milionů eur, směnitelné za akcie MOL

28.01.2014 10:34, aktualizováno: 28.1. 14:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Tuzemská energetika ČEZ spustila úpis emise dluhopisů v avizovaném objemu 450 milionů eur splatných v roce 2017 a vyměnitelných za akcie maďarské petrochemické skupiny MOL. ČEZ drží v MOL 7% podíl poté, co minulý týden vypršela opce MOL na odkup vlastních akcií od ČEZ. Firmy obchod uzavřely v roce 2007 v rámci společného plánu na výstavbu paroplynových elektráren, který však byl odložen.

Později v průběhu dne ČEZ uvedl, že emisi garantovaných  konvertibilních dluhopisů v celkovém objemu 470,2 milionu eur a nesoucí 0,00% kupón úspěšně nacenil s výměnnou cenou na nejméně 61,25 EUR za akcii, což odpovídá zhruba 35% prémii, uvedla agentura Reuters.

ČEZ v pondělí uvedl, že zvažuje možnosti, jak naložit se 7,68 milionu akcií MOL, které zůstaly v jeho držení, včetně možnosti vydání konvertibilních dluhopisů. Emise dluhopisů tak potvrzuje informaci ze zdroje pro agenturu Reuters z minulého týdne - že společnost uvažuje o plánu, že si akcie ponechá po dobu příštích tří let prostřednictvím konvertibilního dluhopisu. Obligace budou mít splatnost 3,5 roku a měly by nést kupon 0,00 až 0,50 procenta.

Držitelé budou mít právo vyměnit tyto dluhopisy za akcie od 25.ledna 2017. ČEZ pak bude mít právo odkoupit dluhopisy zpět od února 2017 za jejich nominální hodnotu, pokud hodnota akcií na určitou dobu překročí 130 procent nominálu.

Akcie MOL mírně oslabují k 13.800 forintů a obchodují tak hluboko pod opční cenou, jež podle ČEZ činila 20.000 HUF/akcie. Akcie ČEZ posilují o 0,2 procenta nad 515 .

ČEZ minulý týden uvedl, že vypršení opce nebude mít vliv na výsledky hospodaření, neboť firma expozici vůči akciím MOL průběžně přeceňovala.

(Zdroj: ČEZ, Reuters)


Váš názor
 • mělo by být zřejmé ...,
  28.01.2014 11:59

  že jde jen o krok, jak zamlžit další z řady nekalých obchodů bývalého managementu ČEZ v čele s Martinem Romanem, které je dnes aktivně "zakrývá" představenstvo v čele s Danielem Benešem. Po 6 letech 23.1. 2014 skončilo strategické partnerství mezi MOL a ČEZ tím, že MOL se na ČEZ vykašlal a nechal v majetku ČEZ 7% akcií MOL při ceně zhruba o 30% nižší než za jakou ji ČEZ nakoupil. Ztráty z tohoto obchodu jsou průběžně rozpuštěny v letech 2008 až 2013. 7% akcií MOL je nyní bezcenných, protože důvod kvůli kterému tento balík akcií ČEZ od MOL nakoupil pominul. Maďarská vláda odrazila nájezdníky nejdříve rakouský OMV a následně ruský Surgutneftegaz a jejich 23% balík nakonec odkoupila. Balík je dnes neprodejný. Celá transakce s konvertibilními dluhopisy povede k jedinému. Kruh se uzavře. V roce 2017 si koupí MOL akcie za cenu hluboko pod 14 ti. HUF zpět. Moc pěkné.
  Mikes
  • Re: mělo by být zřejmé ...,
   29.01.2014 8:20

   Zdravim Mam 2 vysoke skoly přednáším cenne papiry na UTB ve Zline ale transakci nerozumim.Ten kdo si koupi dluhopisy s nulovym urokem bude mit moznost za 3 roky je vymenit za akcie MOL které dnes stoji cca 44 euro za 65 euro za kus?Chapal bych to pokud by cena byla nižší ale vyssi?Pokud se cez rozhodne akcie neprodat za jakou cenu tedy budou vykupovat ty dluhopisy?Mne z toho vychazi jedine dluhopisy vydane dcerou cezu nakoupi cez matka sama a tak nemusi vykazovat ztratu z vlastnictví akcii Molu a neuplatneni opce Molu coz je pochopitelne při soucasne cene.Kdyby dluhopisy nevydal Mol opci nechal vypršet coz se evidentne stalo musel by v ucetnictvi vykazat ztratu jako rozdil mezi nabývací cenou a současnou.Nebo se mylim?
   oscartiwi
  • Re: mělo by být zřejmé ...,
   28.01.2014 12:10

   a do toho ty "rentabilní solary" nakoupené za "férovou cenu" s očekávanou a plánovanou návratností - jak jsme se dozvěděli v neděli, že :-)))
   AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data