Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Počítačová revoluce nás teprve čeká

Počítačová revoluce nás teprve čeká

17.02.2014 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Co od sebe odliší první dobu strojů a druhou dobu strojů? V té první docházelo k nahrazování lidské práce stroji, v té druhé dojde k tomu, že stroje nahradí naši inteligenci. Erik Brynjolfsson a Andrew McAfee z Massachusetts Institute of Technology tvrdí, že hybnou silou této revoluce bude exponenciální růst počítačové kapacity (či exponenciální pokles její ceny). Podle těchto vědců dochází nyní po půl století vývoje ke skokům v umělé inteligenci a počítače dnes řeší úkoly, které byly před několika lety považovány za příliš složité. Umělá inteligence tak bude brzy všude.

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Solow v roce 1987 poznamenal, že informační technologie jsou vidět všude, výjimkou je jen produktivita. Její růst v USA není nijak prudký, tempo růstu se zvýšilo v 90. letech a na počátku nového tisíciletí, ale pak opět kleslo. Další vyspělé ekonomiky si vedou ještě hůře. Je tedy možné, že tolik diskutovaný vliv nových technologií se přeceňuje. Brynjolfsson a McAfee ale zastávají jiný názor a tvrdí, že prostor pro uplatnění nových technologií je neomezený. Jejich dosavadní malý dopad na produktivitu může mít řadu vysvětlení:

Tyto technologie se totiž často objevují u služeb zdarma (Skype, Wikipedia) či slouží k zábavě (Facebook). Navíc nejsme plně schopni jejich přínosy odrazit v měřítcích produktivity. Před rokem 2007 nebyl iPhone k mání ani pro největší boháče na zemi. Jeho cena byla nekonečná a její následný pokles na cenu dnešního iPhonu není odražen v ekonomických číslech. Spotřebitelský přebytek je u digitálních služeb obrovský.

Panují zde ale určité opodstatněné obavy. Doba informačních technologií sebou nese některé negativní trendy, jako je stagnace reálných příjmů některých skupin obyvatel, rostoucí nerovnost příjmů a rozdíl mezi mzdami a zisky, či rostoucí dlouhodobá nezaměstnanost. Příčin může být několik, včetně vyšší poptávky po vzdělané pracovní síle, vzniku trhů s dominantními hráči, či vlivu příjmů z intelektuálního vlastnictví.

Brynjolfsson a McAfee každopádně tvrdí, že nyní stojíme na samém začátku velké změny. Většina rutinní práce našeho mozku bude podle nich nahrazena počítači a počet pracovních míst se středními příjmy by mohl dále klesnout. Vývoj by mohl vést k malé skupině vítězů a velkému počtu lidí bojujících pod nimi. To by nás nemělo nechat klidnými. Pokud k uvedenému vývoji dojde, bude to mít dopad i na vlastnická práva, vzdělání, daně a další vládní aktivity, které mají zajistit slušný život.

Autorem je Martin Wolf.

(Zdroj: FT)


Váš názor
  •  
    17.02.2014 12:09

    V stredoveku muselo cca 9 ludi pracovat na poli, aby jeden mohol robit nieco ine, a komunita prezila. S nastupom polnohospodarskych technologii sa tento pomer zmenil (v USA) na jeden clovek na poli, aby 100 ludi mohlo robit nieco ine. Rovnakemu problemu v zasade celime i dnes, avsak uz nejde o pole, ale o priemyselnu vyrobu. Ludstvo sa zvladlo transformovat zo stredoveku, zvladne to i teraz. Preco maju ludia stale pocit, ze inak nez 8 hodin 5 dni v tyzdni to nejde? Asi z rovnakeho dovodu, preco si v stredoveku ludia nevedeli predstavit, ze inak nez 12 hodin 6 dni v tyzdni to skratka nejde.
    Eco
Aktuální komentáře
20.09.2024
11:56Random Thoughts #2: Všechno bude fajn aneb aktualizace Investičních tipů  
10:58Silný akciový trh stále více kontrastuje s hrozbou pro evropskou ekonomiku. Mercedes varuje, akcie otáčejí dolů  
9:03Rozbřesk: Vláda zvyšuje rozpočtový deficit kvůli povodním. Korunu povzbuzuje dobrá nálada na globálních trzích
8:49Víkendář: Pimco fandí dluhopisům, fiskální problémy na dohled nevidí
8:35Další rána pro německý průmysl, Mercedes-Benz zhoršil svůj finanční výhled. Evropa po vydatném růstu tento týden otevře v červeném  
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba