Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak splnit dluh podle nového občanského zákoníku

Jak splnit dluh podle nového občanského zákoníku

21.02.2014 5:30
Autor: KŠB, KSB

 

Až do konce roku 2013 právní úprava této problematiky ve vztazích podléhajících občanskému zákoníku zcela chyběla. Tato mezera byla vyplněna soudní judikaturou, podle níž bylo na dlužníkovi, aby určil, na jaký dluh plní a zda třeba plní přednostně jen na některou složku dluhu.

Alespoň částečnou právní úpravu sice obsahoval obchodní zákoník, ale převážně pro vztahy mezi podnikateli. Pro vztahy jiné si smluvní strany mohly jeho použití dohodnout.

Obchodní zákoník rozlišoval mezi plněním dluhu nepeněžitého a peněžitého dluhu. Pro nepeněžitá plnění platilo, že plnění dlužníka, měl-li dlužník vůči věřiteli více dluhů stejného druhu, šlo nejprve na dluh nejdříve splatný (např. zavázal-li se dlužník k více dodávkám určitého druhu zboží věřiteli, ale žádnou z nich nedodal včas), a to na jeho příslušenství, teprve poté bylo možné zbylé plnění započítat na jistinu dluhu. Při plnění peněžitého závazku se platba dlužníka započetla nejprve na úroky a poté na jistinu dluhu.

Měl-li dlužník vůči věřiteli peněžitých závazků několik, platilo, že nejdříve je hrazen závazek nezajištěný či nejméně zajištěný, a nebyl-li žádný ze závazků zajištěn (například zástavou), pak závazek nejdříve splatný. Vždy však pouze za předpokladu, že nebylo zřejmé, zda dlužník platil nejprve na jistinu dluhu či na úroky, popř. který konkrétní dluh u téhož věřitele (bylo-li jich více), měl v úmyslu uhradit. Pokud jde o příslušenství dluhu, dosavadní právní úprava nerozlišovala, zda má být plněno nejprve na úrok, úrok z prodlení či na náklady spojené s uplatněním pohledávky.

Jednotná úprava pro všechny

Dosavadní situaci změnil od 1. ledna 2014 nový občanský zákoník. Pokud jde o pořadí jednotlivých nároků, stanoví, že plnění dlužníka se započte nejprve na náklady spojené s uplatněním pohledávky, dále na úroky z prodlení, poté na úroky (smluvní) a nakonec na jistinu dluhu. Využije-li dlužník včas svého práva a určí, že plní nejprve na jistinu, musí však počítat s tím, že z nákladů a úroků bude muset věřiteli uhradit také úrok.

V případě více dluhů dlužníka u téhož věřitele nově platí, že se plnění započítává nejprve na závazek, o jehož splnění věřitel dlužníka již upomenul, jinak na závazek nejméně zajištěný a při stejné míře zajištění na závazek nejdříve splatný.

Tato nová pravidla se však uplatní pouze v případě, že si smluvní strany nedohodly pravidla jiná nebo kdy dlužník sám při plnění dluhu včas neurčil, že plnění má být věřitelem započítáno přednostně například na jistinu, poté na příslušenství dluhu atd., popřípadě že plní na určitý dluh (má-li vůči témuž věřiteli dluhů více). Vůle dlužníka má tedy před zákonnou úpravou přednost a věřitel, přestože s tím nebude souhlasit, proti tomu nemůže nic namítat.

Tato nová pravidla se dále nepoužijí rovněž v situaci, kdy si smluvní strany předem dohodly pravidla započítávání plnění odlišně od zákona. Možnost sjednat si pravidla započítávání plnění na dluh odchylně od zákona však existovala i před 1. lednem 2014.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  
17.06.2021
22:10Wall Street zakončila nerozhodně, AMD +6 %  
17:49Na 1 milion tržeb firem v indexu S&P 500 je nyní potřeba o 70 % méně lidí

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data