Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf strategie ČEZ: Jako národ se musíme rozhodnout, zda nové bloky budovat a zda se vyplatí (+komentář)

Šéf strategie ČEZ: Jako národ se musíme rozhodnout, zda nové bloky budovat a zda se vyplatí (+komentář)

25.2.2014 10:42, aktualizováno: 25.2. 11:38
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Češi se především jako národ musejí rozhodnout, jakým způsobem financovat stavbu nových jaderných bloků a zda se vůbec vyplatí. Všechny další kroky závisejí na tomto základním rozhodnutí. V rozhovoru pro Insider to uvedl šéf pro strategii skupiny ČEZ Pavel Cyrani. Varoval, že pokud by ČR nové jaderné reaktory nejpozději kolem roku 2030 nespustila, mohla by přijít o energetickou soběstačnost a dojít k potřebě elektřinu dovážet. Akcie ČEZ dnes na pražské burze zaznamenávají 3,5% pokles k úrovni 536 Kč za akcii.

Cyrani upozornil, že o temelínském tendru zatím ze strany vlády nepadlo žádné stanovisko, byť v poslední verzi Státní energetické koncepce zaznívá, že by nové jaderné bloky v ČR měly být uvedeny do provozu ideálně kolem roku 2030. Za pravdivou a dobrou Cyrani označil shodu odborníků v energetice, politiků, státních úředníků i ČEZ, že Temelín se jednou postavit musí. Dokud se ale dle Cyraniho nevyřeší způsob financování nových bloků, nelze začít stavět ani jeden z nich.

„Vláda nevyjadřuje ochotu poskytnout garance za elektřinu, vyprodukovanou v rozšířeném Temelíně. My odhadujeme hranici návratnosti nákladů na nové jaderné bloky dvou a půl násobek (90 EUR/MWh) současných forwardových cen elektřiny na úrovních 36 EUR/MWh. Pokud se tedy vláda či ČEZ rozhodne pro rozšíření Temelína bez garancí, bude to za současných cenových podmínek na energetickém trhu negativní pro hodnotu společnosti. Slova nicméně v tuto chvíli vnímáme jako neutrální pro obchodování s akciemi ČEZ,“ uvedl analytik Patria Direct Tomáš Sýkora, který akcie ČEZu analyticky pokrývá.

Cyrani v rozhovoru uvedl, že se ve světě obecně používají čtyři cesty. První z nich je opakovaně zmiňovaný „contract for difference“. Druhou možností dle Cyraniho je, že stavbu financuje skupina spotřebitelů, velkých firem, které pak vyrobenou elektřinu odebírají. „To je použito třeba ve Finsku,“ uvedl Cyrani s tím, že ČEZ tuto variantu zvažoval, ale spotřebitelé v ČR jsou velmi fragmentovaní.

Ve třetím modelu se dle Cyraniho předem stanoví budoucí výkupní cena, což dle něj uplatnilo třeba Turecko. Tato cesta dle šéfa strategie ČEZ může dávat smysl, ale „stojí mimo burzu, mimo velkoobchodní trh, který chce EU budovat“.

Cyrani vzpomněl ještě další dva modely financování, které jsou ale dle něj již spíše otázkou na stát. Prvním z nich, existujícím například ve Spojených státech, je dle Cyraniho model blízký distribuci, kdy se cena stanoví do výše uznatelných nákladů a povoleného zisku. Posledním modelem pak je financování státem a řešení nákladů v kontextu celého národního hospodářství.

Prezident Miloš Zeman nedávno uvedl, že by přivítal, kdyby se společnost Areva vrátila do tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Podle něj by zařazení vyloučené francouzské firmy mohlo snížit cenu zakázky. Zeman by byl pro vypsání nového výběrového řízení na dostavbu Temelína. Toho se nyní účastní americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200.

Vláda nebude chtít poskytovat záruky za výkupní ceny elektřiny v souvislosti s dostavbou Jaderné elektrárny Temelín, uvedl v úvodu února při interpelacích ve Sněmovně premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Nová vláda není ochotná poskytovat záruky za výkupní ceny elektrické energie, které by v příštích několika desítkách let mohly dramaticky zatížit ať už domácnosti, nebo firmy z pohledu zvýšených odvodů v důsledku nutnosti financovat dostavbu elektrárny Temelín," uvedl Sobotka.

(Zdroj: Insider, HN, ČEZ, čtk)

 


Čtěte více:

ČEZ - Sobotka odmítá garance pro Temelín (komentář)
15.1.2014 8:46
Budoucí premiér Bohuslav Sobotka se včera v rozhovoru, jehož části cit...
Budoucí ministr Mládek: Rozhodnutí o dostavbě Temelína by bylo nejlepší odložit
24.1.2014 11:48
Rozhodnutí o dostavbě jaderné elektrárny Temelín by bylo podle budoucí...
Beneš (ČEZ) nesouhlasí s návrhem energetické politiky EU, tendr na Temelín by mohl zůstat bez vítěze
27.1.2014 9:11
Generální ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš nesouhlasí s ná...
Dostavbu Temelína blokuje i neexistence nabízených reaktorů
5.2.2014 13:59
Dokončení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín blokuje kromě ...
Sobotka: Vláda nezaručí výkupní ceny elektřiny z Temelína. Mládek vidí střet zájmů u daně
6.2.2014 17:16
Vláda nebude chtít poskytovat záruky za výkupní ceny elektřiny v souvi...
Zeman: Uvítal bych vypsání nového tendru na Temelín a návrat Arevy
17.2.2014 15:17
Prezident Miloš Zeman by přivítal, kdyby se společnost Areva vrátila d...

Váš názor
 • Obecně ano, u nás ne
  25.2.2014 15:07

  Osobně si myslím, že by se dostavba Temelína za dobu životnosti vyplatila přes vysoké investiční náklady a aktuálně nízkou cenu elektřiny. Provozní náklady jaderek jsou relativně nízké a jsem přesvědčen, že i cena elektřiny bude postupně růst. Samozřejmě se mohu mýlit, ale vycházím z toho, že za dobu mého života se dlouhodobě zlevňovalo máloco. Problém v naší zemi ale je, že čím větší zakázka, tím zpravidla větší korupce. A některé kauzy firmy ČEZ naznačují, že ani ona nemusí být vůči korupci zcela imunní. Samozřejmě nemám důkazy, ale tak nějak mi to vychází z toho co vidím v médiích. Takže jsem toho názoru, že bychom na tento potenciální megatunel asi radši měli zapomenout.
  Karel Havel
 • NEVYPLATI! - 4 nove jaderne bloky na mini uzemi 350 km v centru Evropy?!
  25.2.2014 14:23

  "Cyrani varoval, že pokud by ČR nové jaderné reaktory nejpozději kolem roku 2030 nespustila, mohla by přijít o energetickou soběstačnost a dojít k potřebě elektřinu dovážet." No uz aby to bylo!!! TO NENI HROZBA, TO JE PRILEZITOST, JAK USETRIT! Vyrabet proud, kdyz je trzni cena pod 40 euro/MWh se nevyplati ani soucasnemu Temelinu (2 bloky staly tehdy nominalnich 100 mld. Kcs). CEZ je 2. nejvetsi exporter elektriny v Evrope a evidentne chce byt prvni. Bohatstvi zeme nemuze byt zalozeno na vyvozu elektriny, to je jen tesne nad urovni vyvozu surovin (treti svet). Navic jaderne bloky zacina na malickem uzemi okolo nas stavet Madarsko, Polsko i Slovensko! Kdo tu elektrinu asi bude spotrebovavat? A za jakou cenu...Na horizontu 10 let vidim obrovsky nadbytek jaderne elektriny v nasem stredoevropskem prostoru, o dalsi expanzi obnovitelnych zdroju (at se nam to libi nebo ne) ani nemluve. Zatim se ani 1 jaderna elektrarna za navrzeny a schvaleny rozpocet nikdy nepostavila, vzdy to byly nasobky puvodnich planu! Navic do 10 let uz budou k dispozici ke komercnimu provozu podstatne levnejsi stredne velke jaderne elektrarny (100-500 MW), bez nutnosti drahych zabezpecovacich mechanismu, jak z USA, tak z Ruska.
  Kolemjdouci
 • Není alternativa
  25.2.2014 12:40

  Obnovitelne zdroje jsou drazsi (to jen zabednec si muze myslet, ze jsou levnejsi. Nemecky stat obnovitelne zdroje dotuje, proto maji proud levnejsi, ale celkove naklady jsou vyssi). Fosilni paliva jsou levnejsi, ale vsechny spaluji uhlik, at je to bridlicovy plyn, metanhydrat nebo uhli, coz povede k oteplovani a za chvili se takove zdroje budou penalizovat. Neni alternativa.
  paPe3814
  • alternativa existuje
   25.2.2014 12:43

   chodit pěšky, svítit svíčkama a neblbnout u televize :-))
   Jesse
 • Jako člen národa
  25.2.2014 12:37

  se vyslovuji pro rušení FVE. Nechce se mi platit této mafii OZE, když noční proud vůbec nevyrábí. Chci platit jen to, co spotřebuji... a žádné poplatky, příplatky, dotace na podnikatelskou činnost a výpalné !!
  Jesse
 • Není alternativa
  25.2.2014 12:36

  Obnovitelne zdroje jsou drazsi (to jen zabednec si muze myslet, ze jsou levnejsi. Nemecky stat obnovitelne zdroje dotuje, proto maji proud levnejsi, ale celkove naklady jsou vyssi). Fosilni paliva jsou levnejsi, ale vsechny spaluji uhlik, at je to bridlicovy plyn, metanhydrat nebo uhli, coz povede k oteplovani a za chvili se takove zdroje budou penalizovat. Neni alternativa.
  paPe3814
 •  
  25.2.2014 12:33

  Pokud celou dnešní produkci temelína vyvážíme tak ať si dostavbu strčí do ... ýlky, jeden tunel tu musíme ještě 15 let platit.
  Mike
 • Srovnání cen je důležitým faktor !
  25.2.2014 12:26

  http://apl.czso.cz/pll/eutab/html.h?ptabkod=ten00114
  AMN
 • nevyplatí
  25.2.2014 12:12

  Jako člen národa se rozhoduji proti výstavbě. nevyplatí se.
  neugebauer
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)