Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tréma: Společný problém obyčejných i profesionálních obchodníků

Tréma: Společný problém obyčejných i profesionálních obchodníků

08.04.2014 17:45
Autor: Pavel Daniel

Investoři, ať už profesionálové z velkých investičních bank či fondů, nebo obyčejní smrtelníci, mají společný problém: úzkost z výkonnosti. Podle zjištění Bretta Steenbargera, autora knihy Psychologie obchodování, postihuje úzkost z výkonnosti nejen uznávané sportovce, ale i umělce a finančníky. „Úzkost z výkonu je patrná nejen u golfistů před poslední jamkou závěrečného hracího dne, ale i třeba u šachistů, či pokerových hráčů,“ konstatoval Steenbarger. Úzkost se projevuje tehdy, když zvyšování výkonu - a zejména výsledek výkonu - zasahuje do skutečného aktu provedení. Jednoduše řečeno – pokud člověk přistupuje k něčemu s vědomím toho, že musí zahrát třeba birdie, rozuměj jednu ránu pod plánovaný počet ran na jamce, či dát mat dalším tahem, nebo investovat se ziskem, snižuje to výrazně úspěšné provedení celého výkonu.

Dril nepomáhá
Ten, kdo si ale myslí, že odstranit pochybnosti o kvalitě provedení se dá drilem, mýlí se. Podle Steenbargera je to vidět třeba u lidí, kteří provozují nějaké vysokorychlostní aktivity či umění. Například u automobilových závodníků, pilotů, hráčů baseballu či obchodníků, kteří obchodují „na krátko“. „Když se třeba umělec stává sebevědomým díky drilu a zaměřuje pozornost na výsledek výkonu, vede své úsilí s vědomou kontrolou automatické činnosti. A výsledkem je podle Bretta Steenbargera narušení přirozeného výkonu.
 
Výborným příkladem je podle něj basketbalový hráč, který střílí volný hod v posledních sekundách hry nebo již zmiňovaný golfista, který má posledním puttem vyhrát celý turnaj. Oba sportovci či sportovkyně, vědomi si důležitosti svého výkonu, si kladou pečlivě za cíl dát míč tak, aby naplnili cíl. Tím ale neodevzdávají přirozený výkon a často ztratí. „Ve finančním světě je to podobné. Vědomí o riziku narušuje přirozené úsilí, a pokud je někdo příliš přesvědčen o úspěšnosti obchodu, může nakonec ztratit,“ dodává Steenbarger. Co způsobuje stav, který by se dal označit jako tréma? Podle Steenbargera je to někdy jen špatný výkon nebo chybně nastavený pohled na věc, třeba vnímání možnosti propadu investice. To podle něj může vést ke korekci a ve výsledku jen zhoršit celé řešení problému. Jindy zase mohou okolnosti, na které není obchodník zvyklý, tedy nejsou rutinní, mohou vyvolat stavy úzkosti.

Pozitivní přístup dělá divy
A přestože není jednoduché tomu čelit, každý obchodník by měl podle Steenbargera přistupovat k obchodu nikoli pohledem možnosti ohrožení, ale reality. Jakmile totiž obchodník investuje s pocitem ohrožení z rizik či propadů, vyvolává to v něm další úzkosti, které pak způsobují další a další chyby v rozhodování. „Člověk je pak jakoby na úzkostné spirále a cesta zpátky není jednoduchá,“ tvrdí Brett Steenbarger.

Trhy se neustále mění. Jejich trendy se mění, stejně jako příčiny a průběh cenové volatility investic. Dokonce i nejlepší automatické obchodní systémy se po určité době znehodnotí a přestanou vydělávat. Z tohoto důvodu se podle Bretta Steenbargera obchodníci neustále učí, vzdělávají se a čelí novým výzvám na trhu. Jejich přežití nutně závisí na jejich schopnosti udržet si neustále dostatečné znalosti a nepodléhat hrozbě rizik. „Určitě je to velký emocionální prožitek pro všechny obchodníky nepodléhat rizikům a udržet si pohodu i při těch obchodních propadech,“ vyzývá Brett Steenbarger. Optimálně se podle něj dá „hrát“, tedy i obchodovat ve stavu, ve kterém naše jsou naše schopnosti v dobrém vztahu se všemi výzvami, kterým čelíme. Podle něj se jedině tak můžeme plně ponořit do vlastních aktivit. A to půjde jedině tehdy, pokud se naučíme vnímat skutečnosti bez ohledu na výsledek příznivě. Pokud totiž budou obchodníci vnímat třeba ztráty negativně, zbavují se pak schopnosti ponořit se do toho, co dělají pozitivně a smysluplně.

“Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.”


Váš názor
  •  
    08.04.2014 18:36

    Prosím více takových článků... ;-)
    KarL
Aktuální komentáře
19.04.2021
17:46Rotace od defenzivy a „inflační očekávání“ akciového trhu
17:42Britcoin? Británie uvažuje o vlastní digitální měně, chce hodnotit její výhody
17:34Bez nového impulsu akcie ustupují z dobytých pozic  
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce bezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)