Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sektor zdravotní péče – výjimečný pokrizový samorost

Sektor zdravotní péče – výjimečný pokrizový samorost

19.06.2014 18:00

Sektoru zdravotní péče dominují svou kapitalizací firmy Johnson & Johnson (102,86 USD, 0,05%), Novartis (90,84 USD, 0,49%), Pfizer (29,61 USD, -0,30%), Merck (58,24 USD, -0,29%) & Co., Sanofi (79,37 EUR, 0,32%), GlaxoSmithKline (15,9 GBP, 0,66%), Novo Nordisk , či AstraZeneca (44,27 GBP, 0,72%). Jde tedy zhusta o firmy u investorů známé a populární a to zejména u těch konzervativnějších. Pohled na vývoj posledních 12 měsíců ukazuje, že sektor je nyní o pár procentních bodů pod návratností celého trhu, respektive indexu SPX:

spx

Zdravotní péče je považována za typický defenzivní sektor – na cyklus obvykle moc nereaguje. Poptávka zde prochází relativně malými fluktuacemi, naše zdraví a péče o něj funkcí cyklu až na výjimky není. O tomto sektoru můžeme vlastně uvažovat jako o extrémnější verzi sektoru zboží krátkodobé spotřeby. Pohled na jeho návratnost od roku 2009 ukazuje, že patří mezi ty, které relativně k celému trhu ztrácely. S ohledem na zmíněnou defenzivnost nás to nepřekvapuje – v kurzu byly v pokrizových letech sektory „ofenzivní“, čas defenziv ještě nenastal. To se ale jednou bezesporu změní a my vybaveni touto sérií budeme připraveni.

Zdravotní péče tedy nebyla mezi vítěznými sektory, ale přece jen něčím vyniká – její relativní ztráty k indexu jsou ze ztrátových sektorů nejmenší (nyní asi 15 %, zboží krátkodobé spotřeby je na druhém místě s cca 56 %). Příčina této výjimečnosti zdravotní péče je v tom, že zatímco do roku 2011 ztrácel ruku v ruce s ostatními, po tomto roce se ale utrhl směrem nahoru a ztráty na trh dotahoval. Je tedy jasné, že ve hře jsou i významné strukturální faktory. Mezi ně patří zejména systematické změny v systému zdravotní péče a tzv. patentové útesy, o kterých se hovoří už dlouho. Z dlouhodobého hlediska by ale mělo být rozhodující stárnutí populace ve významných světových ekonomikách. K tomu se přidává růst střední třídy v rozvíjejících se zemích, kde by tedy díky němu měla růst i poptávka po medicíně „západního typu“.

Jak se mix cyklu a strukturálních změn podepsal na valuacích akcií z oblasti zdravotní péče? Pokud použijeme PE, z historického hlediska nyní nějaký levný sektor najdeme jen výjimečně a zdravotní péče jím není. Její PE od roku 2006 prodělalo velké U, kdy začínalo na 17 – 18, v roce 2009 kleslo na 9 – 10, pak se tři roky pohybovalo kolem 11, aby se následně začalo šplhat na současných 16,5 (v posledních týdnech přišla určitá korekce). Sektor tedy nedávno otestoval onu předkrizovou rezistentní 17, nelíbilo se mu tam, tak z důvodu nedostatku kyslíku sestoupil o něco níže. Stále ale zůstává poměrně vysoko.

Byl popsaný pohyb PE tažen dlouhodobějším růstovým výhledem, nebo změnou požadované návratnosti (která někdy na trzích zabíhá do nekriticky nízkých bublinových hodnot)? Odpověď nám naznačí PEG. Pohled na něj ukazuje, že tento poměr PE a dlouhodobějšího očekávaného růstu prodělal podobné U jako PE, už od roku 2013 ale přichází další fáze poklesu. Před krizí bylo PEG na 1,4 – 1,5, v roce 2009 nakrátko prorazilo hodnotu 1 (PE se tedy pohybovalo pod hodnotou dlouhodobějšího očekávaného růstu). Pak přišel opět růst PEG až na 1,5 – 1,6 v roce 2013 – investoři byli tehdy za zisky daného roku ochotni platit 1,5 – 1,6 násobek dlouhodobého růstu. Následná korekce stáhla PEG k současným cca 1,4. Celkový pohled na valuaci sektoru tedy ukazuje, že na rozdíl od řady dalších tu už opadl největší optimismus – PEG to naznačoval už od roku 2013, PE se přidalo před relativně krátkou dobou. Na valuačně jednoznačně atraktivní úrovně jsme se tím nedostali, ale největší tlak byl upuštěn.

Pětiletý očekávaný růst se u našeho dnešního sektoru od roku 2013 zvedá z úrovně na 8 % na současných cca 12 %. Taková očekávání panovala naposledy v roce 2007 a růst očekávaných dlouhodobých zisků patrný v tomto sektoru v posledních letech je něčím naprosto výjimečným – nenajdeme ho u žádného jiného sektoru. Onen pokles PEG, tedy poměru PE a očekávaného růstu, tedy přichází v prostředí rostoucích dlouhodobých očekávání. Což znamená, že znatelně roste požadovaná návratnost u sektoru. Buď se tedy zvýšila jeho vnímaná rizikovost, nebo opadla největší vlna „psychologického“ nadšení (neformulovaného ve formě růstových očekávání). Celkově je tedy chování valuací tohoto sektoru poměrně specifické, namísto defenzivy je spíše namístě hovořit o tom, že je samorostem, který se nyní chová podle svého. A část své dřívější páry upustil.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2025
17:34Kam došla rotace a „úpadek“ americké výjimečnosti
17:00Technologie táhnou Wall Street dál nahoru  
16:24Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:59Amazon: Uklidnění na celní frontě posílá akcie nahoru  
15:15Americká inflace v dubnu klesla. Pro trhy malé plus, pro Fed se situace nemění
13:08Mluvčí EK: Dopis českému ministrovi ohledně Dukovan není právně závazný
12:55Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
12:51Boeing může znovu prodávat do Číny. Během roku by měl dodat 50 letadel
12:24Tržby prodejce bot Footshop v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly na 422 mil. Kč
11:46Důvěra investorů v německou ekonomiku se v květnu překvapivě rychle zotavila z dubnového propadu
11:29Tržní euforie opadla před inflačními daty, která ale budou znovu zastaralá  
11:09Trump míří do Perského zálivu. Co od jeho první zahraniční cesty čekat
11:02Trhy se po celní bouři opět uklidňují, bezpečné přístavy naopak letošní zisky korigují
10:06Spotřebitelská inflace za duben byla potvrzena na 1,8 pct, je nejníže za sedm let
9:08Rozbřesk: Nižší čínsko-americká cla, je vyhráno?
8:52Dukovany na čekané, optimismus ohledně příměří USA-Čína a smíšené evropské futures  
8:38EBRD opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, letos čeká růst o 1,6 procenta
8:30Footshop a.s.: Vnitřní informace - Zveřejnění výsledků za Q1 2025
6:21FX Strategie: Příměří na ose USA-Čína spustilo vybírání zisků, deeskalace je dobrá zpráva pro korunu  
12.05.2025
20:38Spojené státy i Čína razantně sníží vzájemně uvalená cla a na 90 dnů přeruší výběr u většiny z nich

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y