Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zvěrstva nacismu i ekonomické zájmy vedou Němce k mezinárodní pasivitě

Zvěrstva nacismu i ekonomické zájmy vedou Němce k mezinárodní pasivitě

19.08.2014 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Německá kancléřka Angela Merkelová mluvila s Vladimírem Putinem od vypuknutí ukrajinské krize více než třicetkrát. To je mnohem více, než kterýkoliv jiný vedoucí představitel ze západu. Dokazuje to, že Německo stojí v čele diplomatických kroků reagujících na ruskou agresi na Ukrajině. Zdá se, že tato země, která dlouho preferovala spíše pozice na vedlejším sedadle či dokonce na chodníku, se konečně chopila volantu. Ale je tomu tak i ve skutečnosti?

Během posledních tří let zaznívaly hlasité požadavky, aby se zahraniční politika Německa pozvedla na úroveň jeho ekonomické síly. Polský ministr zahraničních věcí Radek Sikorski v roce 2011 řekl, že německé moci se nebojí tolik jako německé pasivity. Německý prezident Joachim Gauck zase letos řekl, že pacifismus je často jen zástěrou lenosti a touhy po stáhnutí se ze světa. Merkelová se k tomuto problému nikdy nevyjádřila. Její politika vůči Ukrajině ale vykazuje výjimečné známky konfrontace s vystrašenou veřejností a nepřátelsky naladěným korporátním sektorem vedené s cílem chránit zájmy západu a Evropy.

Minulý týden se ale Berlín vrátil ke starému přístupu. Francie oznámila, že dodá zbraně Kurdům, Němci zůstali u humanitární pomoci. Byl německý postup v případě Ukrajiny jen výjimkou? Veterán německé zahraniční politiky Christoph Bertram k tomu říká následující: „Pokud zvážíme naše ekonomické zájmy a to, jak blízko Rusko je, bylo v podstatě nevyhnutelné stát se během ukrajinské krize klíčovým hráčem. Domnívám se však, že je příliš brzy na to, abychom hovořili o obecném posunu naší politiky.“ Na cestě k němu jsou velkou překážkou voliči. Průzkum veřejného mínění od TNS Infratest ukázal, že 60 % Němců si myslí, že jejich země by na sebe neměla brát větší zodpovědnost při řešení mezinárodních krizí.

Zvěrstva nacismu jsou vryta hluboko do svědomí Němců a ti tak pro možné intervence požadují jasné morální důvody, tvrdí Jan Techau z Carnegie Europe. Krize přitom nemívají přesné morální rozdělení a Němci se tak instinktivně drží stranou. Příkladem je vývoj na Blízkém východě. Podle 64 % Němců je za násilí v Gaze odpovědný stejnou měrou Izrael i Hamás a Německo by se podle nich nemělo do celé věci míchat. Merkelová vývoj veřejného mínění pravidelně sleduje a podobné postoje se v jejích rozhodnutích odrážejí.

Dalším argumentem proti většímu německému aktivismu je jeho německý ekonomický model. Němci tvoří 1,2 % světové populace, jsou ale druhým největším exportérem na světě. Pro tuto zemi je tak důležitá mezinárodní stabilita, zároveň však nemá motivaci k tomu, aby se přidávala k jednotlivým stranám konfliktů. Německé podniky byly například nejhlasitějším odpůrcem sankcí proti Rusku. Většina expertů se tak domnívá, že Berlín bude svůj vliv zvyšovat jen pomalu a zejména tam, kde jsou v sázce jeho přímé zájmy.

Zdroj: WSJ


Čtěte více:

HDP: Německo klesá, Francie stagnuje
14.08.2014 8:26
Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně klesla. Hrubý domácí p...
Rozbřesk - Německý desetiletý výnos poprvé pod 1 %
18.08.2014 9:10
Geopolitické napětí zůstává jedním z hlavních motorů dění na trzích. Z...

Váš názor
  •  
    20.08.2014 9:37

    Člověk by si myslel, že právě trpká zkušenost Němců, kdy jim jim podobní zastánci apeasmentu (Anglie, Francie) tvrdším postupem již v počátku rozmachu militantního nacionalismu počátkem 30. let m.s. nezabránili v páchání zvěrstev, za které se dnes tak kají, bude hybnou silou k tvrdému postupu proti zjevným agresorům, jakým Rusko dnes je. Ale jak vidno, německý průmysl by se ani dnes nebránil dodávkám podobným Cyklonu II, když to bude "profitable".
    jiri
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data