Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němci hromadí bohatství v zahraničí a zvětšují tím problémy Evropy

Němci hromadí bohatství v zahraničí a zvětšují tím problémy Evropy

10.11.2014 17:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Otmar Issing v článku pro Financial Times tvrdí, že neexistují žádné pádné důvody pro to, aby země jako Německo sledovala politiku fiskální expanze. Německo se totiž těší téměř plné zaměstnanosti a vyrovnanému rozpočtu, co se týče dluhů je ale „vysoko nad cílem“. Issing se tak ptá: „Která učebnice ekonomie tvrdí, že taková země by měla rozpočtovými deficity stimulovat svou ekonomiku?“

Zmíněné argumenty mohou znít přesvědčivě, ale chybí tu jedna klíčová proměnná: Německé národní úspory převyšují investice o více než 6 % HDP. Vzniklý deficit běžného účtu odráží touhu Němců akumulovat bohatství, a to zejména s výhledem na jejich zajištěný důchod. Problém spočívá v tom, že německá ekonomika nevytváří dost aktiv na to, aby tuto touhu uspokojila. Pokud by šlo o uzavřenou ekonomiku, převis úspor nad investicemi by vedl k prudkému poklesu sazeb. Ty by se nalézaly na úrovních, které jsou ještě níže než ty současné. K tomu by se přidala dlouhodobá deflace.

Naštěstí pro Německo není jeho ekonomika uzavřená a jiné země jsou ochotny prodat mu svá aktiva. Hodnota držených zahraničních aktiv tak dosahuje asi 100 % HDP a poptávka po nich se jeví jako neomezená. To ale neplatí o schopnosti jiných zemí zadlužovat se. Vnější dluh některých zemí na periferii eurozóny se už dostal nad 100 % jejich HDP a nachází se na neudržitelných úrovních. Jejich vlády tak musí prudce snížit své výdaje. Němečtí střadatelé by se mohli zaměřit na jinou část světa. Mají ale v paměti, co se stalo během asijské krize a finanční krize v USA. Němci jsou jedni z největších střadatelů na světě, musí tak investovat v zahraničí a není překvapivé, že na ně dolehne každá finanční krize.

Evropa se tedy nachází v těžko řešitelné situaci. Na jedné straně tu je Německo a pár dalších zemí, které chtějí spořit velkou část svých příjmů a akumulovat aktiva v zahraničí. Na druhé straně tu jsou země na periferii, které nemohou a nechtějí zvyšovat svůj dluh. Evropa jako celek má pak nadměrné úspory a tím sílí deflační tlaky. Německo doposud unikalo recesi, protože eliminovalo slabší poptávku z periferie vývozy na rozvíjející se trhy. Zpomalení Číny, Ruska a zemí Zálivu ale ukazuje na to, jak zranitelná německá ekonomika je. Pokud nějaká země závisí na exportech tak jako Německo, jde o známku její slabosti, ne síly.

Jak může Evropa uniknout deflaci? Existují dvě možnosti. Němečtí střadatelé se mohou přesunout od dluhopisů k akciím a jiným aktivům mimo Evropu. To by snížilo tlak na zadlužování periferie a také by to pomohlo její stimulaci. Nebo bude Německo generovat více investičních aktiv než doposud. Toho lze dosáhnout zvýšením veřejného dluhu, což ale němečtí ekonomové a politici nepodporují. Nebo lze podpořit soukromé investice. Proč německý soukromý sektor neinvestuje více? Podnikatelé tvrdí, že není dost poptávky. A je pravda, že zahraniční poptávka slábne a ta domácí nijak silná není.

Co by tedy měli němečtí politici učinit? Implementovat politiku, která bude stimulovat poptávku. Například by mohli snížit sazbu DPH, která je nyní na vysokých 19 % a tlumí výdaje domácností. Investice lze zase podpořit daňovými úlevami. Jestliže domácí poptávka neporoste, nadměrné německé úspory budou brzdit celou Evropu a tlačit ji do deflační spirály. Ukazuje to standardní ekonomická teorie a došlo k tomu ve třicátých letech. Pokud se chceme stejné chyby vyvarovat, stačí vzít běžnou učebnici ekonomie. A případně ji přeložit.

Autorem je Lorenzo Bini Smaghi, který působil ve vedení ECB a nyní pracuje pro Weatherhead Center for International Affairs a Istituto Affari Internazionali.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Issing: Německo by nemělo poslouchat dogmatické rady
03.11.2014 14:15
Představte si, že máte určité zemi poradit, jakou ekonomickou politiku...

Váš názor
 • Deflace
  11.11.2014 11:16

  Deflace ať se bojí strážci veřejného dluhu a sociálního systému. My obyčejní živnostníci se jí bát nemusíme. Natož abych na ni věřili.
  Pracovitý Prosecký
 • Co je aktivum???
  11.11.2014 9:32

  Článek se jakoby snaží lidem vsugerovat, že jediným aktivem na světě je státní dluhopis. To přeci ale není pravda. Němec své úspory nemusí "investovat" jen do dluhopisů neudržitelně předlužených PIGS+Francie. Může kupovat akcie, nemovitosti, komodity, umělecká díla po celém světě. Kupovat dluhopisy předlužených států, navíc když jejich cena je zmanipulovaná ECB, to přeci není ani rozumná, ani jediná alternativa! Má snad čekat na další 70% haircut, jako v případě Řecka? Navíc dluhopis není aktivem, stát tyto peníze přeci neinvestuje se ziskem. Jsou to projedené peníze a hodnota dluhopisu se odvíjí výhradně od víry, že i za XX let stát bude mít sílu a drzost obrat své budoucí občany (dnešní děti) o plody jejich práce (a že si to tito jako ovce nechají líbit). Když koupím korporátní dluhopis, firma penze investuje a její schopnost půjčku splácet teoreticky vzroste. Stát postaví Blanku, nakoupí Pandury, rozjede OpenCard, zaplatí solárníkům a řepkařům za snížení energetické efektivnosti, uplatí voličské vrstvy napojené na stát (od dávkařů, přes byrokraty až po dotačníky), zaspolufinancuje nesmyslné europrojekty, které jen budou generovat náklady (od cyklostezek po výzkumná centra v HorníDolní), namotivuje další lidi opustit produktivní práci a stát se parazitem (úředníkem, konzumentem dávek, čerpačem grantů a dotací). Schopnost splácet dluhy se tedy dalším zadlužením jen snižuje!
  Co je aktivum???
Aktuální komentáře
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila
17:13ECB hýbala eurem i výnosy, směr trhům však dnes neukázala  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data