Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Proč je sterilizováno tak málo mužů?

Víkendář: Proč je sterilizováno tak málo mužů?

23.11.2014 8:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Sterilizaci je jednodušší provést u mužů. Zotavení po vasektomii je také rychlejší než zotavení po sterilizaci u žen, komplikace jsou méně časté, a to samé platí o následných úmrtích. Tak proč v Indii podstupuje sterilizaci mnohem méně mužů než žen? Tato otázka zaznívá poslední dobou stále častěji, a to i v důsledku zpráv o tom, že po sterilizaci v této zemi zemřelo 11 žen.

Částečné vysvětlení spočívá v postoji manželek a partnerek mužů, u nichž by k zákroku mohlo dojít. Tvrdí to lékaři, kteří se sterilizací zabývají a kteří se snaží rozšířit vasektomii bez použití skalpelu provedenou jen pod lokální anestezií. Chirurg Chandan Kumar Bortamuly říká následující: „V mnoha domácnostech jsou to právě ženy, kdo o vasektomii pochybují nejvíce.“ Obávají se prý zejména toho, že muži by po tomto zákroku ztratili svou vitalitu a sílu. Ženy se tak raději rozhodují pro vlastní sterilizaci.

Celý problém má i ekonomický aspekt. Ženy se totiž obávají i toho, že vasektomie by stála v cestě tomu, aby se muž byl schopen postarat o rodinu. Lékař Ramachandra Murti Kaza k tomu uvádí, že dokonce viděl, jak manželky táhnou své muže pryč přímo ze sterilizačních center. Tento postoj žen přičítá jejich nízkému vzdělání a nízkým příjmům. K celkovému obrázku je pak nutno přidat to, že sterilizace žen je obecně považována za společensky přijatelnější a zdravotníci se ve své snaze také zaměřují více na ženy, protože je ke sterilizaci snáze přesvědčí. Podle některých názorů je neúčinnějším přesvědčovacím prostředkem pro vasektomii to, když muži hovoří s někým, kdo ji již podstoupil a nemá kvůli tomu nejmenší problémy.

Graf ukazuje výsledky průzkumu zaměřeného na to, jaký podíl žen a mužů se spoléhá na sterilizaci jako prostředek antikoncepce. V Indii je to 37 % žen a 1 % mužů, výrazně vyšší je tento podíl i u žen v Číně. Opačná je situace ve Velké Británii, kde se na sterilizaci spoléhá 21 % mužů, ale pouze 8 % žen. V Austrálii jsou obě čísla nejblíže, na sterilizaci se spoléhá 14 % mužů a 16 % žen.

ster

Zdroj: WSJ


Čtěte více:

Americká duální ekonomika – svět splněných přání i otupělých nadějí
21.11.2014 6:30
Celkový pohled na americkou ekonomiku nabízí poměrně jasné kontury úsp...
Alibaba chce kralovat i na trhu s dluhopisy
20.11.2014 16:20
Čínský internetový gigant plánuje emisi dluhopisů v celkové výši 8 mil...
Postihne nakonec Japonsko krize důvěry?
21.11.2014 11:00
Japonská ekonomika není opět schopna dosáhnout takového růstu, který b...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y