Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čtyři mýty, které nás už stály hodně peněz

Čtyři mýty, které nás už stály hodně peněz

23.12.2014 13:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Hlavní ekonom banky Natixis Patrick Artus přináší seznam čtyř názorů, kterých se investoři v posledních letech drželi, které se však ukázaly jako naprostý omyl. První na jeho seznamu najdeme „přesvědčení, že silná monetární stimulace vytváří inflaci“. Ukázalo se ale, že korelace mezi peněžní nabídkou a nominálním produktem je nyní velmi slabá. Hlavním efektem stimulace byl růst cen aktiv, protože „tyto ceny jsou mnohem flexibilnější než ceny zboží a služeb“. Inflace se v současné situaci může objevit pouze v případě, že monetární expanzi doprovází oslabení měnového kurzu. Příkladem takového vývoje je Japonsko v roce 2013 a 2014.

Druhá chyba se týká přesvědčení, že komodit bude rostoucí nedostatek a tudíž porostou jejich ceny. Artus tvrdí, že příčinou tohoto vývoje je hlavně vývoj globálního produktu, konkrétně jeho pokles pod 4 %. Tato hranice je podle jeho názoru pro komodity kritická a k poklesu růstu pod tuto úroveň došlo kvůli tomu, že se oddělily ekonomické cykly významných světových ekonomik. Zatímco Spojené státy rostou, eurozóna a Japonsko se potácejí v problémech a v relativním útlumu jsou i některé významné rozvíjející se ekonomiky včetně Číny.

„Po dlouhou dobu se investoři domnívali, že po recesi musí přijít růst dlouhodobých sazeb. Až do roku 2013 se tak investoři snažili o získání ochrany proti kolapsu dluhopisového trhu, k růstu sazeb ale nedošlo,“ poukazuje ekonom na čtvrtý investiční omyl pokrizové doby. Příčinou stagnujících sazeb jsou podle něho slabý globální růst, vývoj cen komodit a vysoká nabídka globální likvidity. K tomu se přidávají nadměrné úspory v celé globální ekonomice a absence inflace v zemích OECD.

Trhy nakonec musely změnit i názor na roli, kterou hrají rozvíjející se země ve světové ekonomice. Dříve byly totiž považovány za motor globálního růstu, nyní tomu tak ale už není. Platí to i o jejich importech, které v současné době dosahují pouze velmi nízkého růstu. Příčinou této změny je podle Artuse kombinace několika faktorů, z nichž nejvýznamnější roli hraje ztráta konkurenceschopnosti Číny a následná stagnace některých odvětví, odliv kapitálu z Ruska a „úzká hrdla“ (trh práce, dodávky elektrické energie, nedostatečná infrastruktura atd.), která brzdí země, jako jsou Indie, Brazílie či Jižní Afrika.

pre1

Z grafu je patrné, že růst rozvíjejících se zemí byl až do roku 2007 hlavním tahounem globálního růstu. Po globální finanční krizi se ale tempo růstu těchto zemí začalo prudce snižovat a přibližovat se tempu růstu zemí vyspělých.

Zdroj: Natixis


Váš názor
  • korekce
    23.12.2014 13:51

    já si myslím, že největší omyl byl ... stále se domáhajíce poklesu trhů ... moc jich nebylo ... 3 ... maximálně...-( ... Ale bohužel trend nahoru byl zachován ... -(
    tl555
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (02/21 Q4, Bef-mkt)
Tesco PLC (02/21 Q4)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:00JPMorgan Chase & Co (03/21 Q1)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (03/21 Q1)
14:00Wells Fargo & Co (03/21 Q1)