Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je čas přehodnotit náš pohled na inflaci?

Je čas přehodnotit náš pohled na inflaci?

27.01.2015 14:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Místo příliš vysoké inflace, před kterou řada lidí v minulých letech varovala, leží inflace v USA příliš nízko. Možná je načase, aby s tím Fed něco udělal. Inflační očekávání se prudce propadají, což je vidět z grafu ukazujícího tato očekávání pro následujících pět let:

infl

Očekávaná inflace leží nyní níže než v roce 2010, kdy Fed ohlásil druhé kolo nákupů dluhopisů. A současná očekávaná inflace se také nachází hluboko pod cílem nastaveným na 2 %. Nezaměstnanost sice klesla, ale růst mezd je utlumen. Pokles akciového trhu může naznačovat, že před sebou máme snížení tempa oživení, na kterém se může podepsat i pokles cen ropy a následné problémy amerických těžařů. Bylo by tak rozumné očekávat, že Fed přijde s nějakým aktivním krokem – například oznámí pozdější zvyšování sazeb či dokonce další kolo QE.

Zmíněné kroky by mohly být dostatečné, ale Fed má více nástrojů. V první řadě by mohl přestat platit úroky z rezerv. Současných 0,25 % se může zdát nevýznamných, stále však motivuje banky k tomu, aby držely nadměrné rezervy namísto toho, aby více půjčovaly. Někteří ekonomové, jako například Martin Feldstein, to dokonce považují za hlavní překážku zvýšení inflace. John Cochrane z University of Chicago jde ještě dál a tvrdí následující: Pokud jsou rozvahy bank dost velké, úročení rezerv obrací fungování monetární politiky. Nižší sazby nevyvolávají vyšší inflaci. Slib, že centrální banka bude držet sazby nízko po dlouhou dobu, působí naopak tak, že inflaci snižuje. Má-li Cochrane pravdu, je tato politika kontraproduktivní.

Fed oficiálně používá inflační cíl ve výši 2 %. Inflace by tak měla být v průměru na této úrovni, někdy níž, někdy výš. V posledních letech to ale vypadalo, že 2 % jsou stropem. Lidé se začali domnívat, že Fed nemá problém s inflací ve výši 1,2 %, pokud by ale stoupla na 2,2 %, vnímal by to jako nebezpečí. Tuto asymetričnost lze pochopit. Pokud totiž inflace leží příliš vysoko, je z toho viněn právě on. Jestliže ale klesne na příliš nízké úrovně, bývá to vysvětlováno ekonomickým vývojem.

Očekávání hrají v monetární politice klíčovou roli. Nikdo neví, jaké jsou skutečné preference centrální banky. Pokud tedy Fed používá 2 % jako strop, může to vést k sebenaplňujícím se proroctvím. Ještě horší by bylo, pokud by takové jednání snížilo důvěryhodnost samotného Fedu a tím i jeho budoucí monetární politiku. Řešení by bylo evidentní: Zástupci Fedu by občas poznamenali, že kdyby inflace přechodně vzrostla na 3 % či dokonce 4 %, nebyl by to konec světa. Takové komentáře by byly efektivní v boji proti ukotvení inflačních očekávání pod 2 %.

Zejména ti, kteří zažili sedmdesátá léta, mohou kroutit hlavou a ptát se na to, zda inflace není škodlivá. Samozřejmě, že vysoká inflace škodí. Určitá inflace ale firmám umožňuje snižovat reálné ceny a mzdy v době, kdy je to nutné (přímé snižování mezd a cen je totiž často složité). Jestliže inflace klesne příliš nízko, dochází také k přerozdělení bohatství od dlužníků k věřitelům. To může zpomalit ekonomickou aktivitu, protože pro firmy a domácnosti je těžší splácet dluhy. Inflace má špatnou pověst, pokud je jí ale jen málo, pomáhá. Možná by se Fed měl vzdát své jestřábí reputace.

Zdroj: BloombergČtěte více:

ECB spouští QE, nakoupí aktiva za více než bilion euro
22.01.2015 13:52
Úrokové sazby Evropské centrální banky zůstávají beze změny. To není n...
Rozbřesk - ECB vysype na trh více jak bilion euro do září 2016
23.01.2015 9:30
Evropská centrální banka včera definitivně opustila bludný kruh zklama...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AT&T Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
Banco Santander SA (12/19 Q4, Bef-mkt)
Boeing Co/The (12/19 Q4, Bef-mkt)
Dow Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
Facebook Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
General Dynamics Corp (12/19 Q4)
General Electric Co (12/19 Q4, Bef-mkt)
Ingersoll-Rand PLC (12/19 Q4, Bef-mkt)
Lam Research Corp (12/19 Q2, Aft-mkt)
Marathon Petroleum Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Mastercard Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
McDonald's Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Microsoft Corp (12/19 Q2, Aft-mkt)
Novartis AG (12/19 Q4)
PayPal Holdings Inc (12/19 Q4)
Telenor ASA (12/19 Q4)
Tesla Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Textron Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (12/19 Q4)
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba
22:05Mondelez International Inc (12/19 Q4)