Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaplaťte nám za to, že si od vás půjčíme peníze

Zaplaťte nám za to, že si od vás půjčíme peníze

28.01.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Švýcarské dluhopisy už jsou stejné jako švýcarské banky. U obou platí, že je velmi bezpečné do nich vložit peníze. Takže lidé za to musí platit. Tak by to ale být nemělo. Obvykle musí platit ti, kteří si půjčují, ne ti, kteří jim půjčují. Říká se tomu placení úroků. V dnešním světě ale vidíme něco jiného. Investoři se totiž předhánějí v získání možnosti půjčit švýcarské vládě na deset let své peníze. Vše skončilo tak, že výnosy švýcarských vládních dluhopisů klesly do červených čísel:

sous

Nejde vlastně o nic nového. Podle Financial Times najdeme v Evropě dluhopisy v hodnotě 1,2 – 1,4 bilionu dolarů, u nichž platí věřitelé dlužníkům. Nejdříve se to týkalo pouze dluhopisů s dobou splatnosti 1 a 2 roky. Pak se ale problémy evropské ekonomiky začaly projevovat natolik, že investoři půjčili německé vládě na pět let za negativní úrok. A nyní to vše korunovalo Švýcarsko, kde si vláda půjčila s negativním úrokem na deset let.

Proč by někdo měl půjčovat nějaké vládě a ještě jí za to platit? Proč by někdo někomu půjčil 100 dolarů s tím, že mu bude vráceno jen 99 dolarů? Obyvkle se tak děje během finančních krizí, protože nikdo neví, které banky ji přežijí. Vláda ji přežije určitě. Je tedy lepší ztratit 1 %, než riskovat mnohem větší ztráty. K tomu ale nyní ve Švýcarsku nedochází, žádná bankovní krize tam neprobíhá a ani žádná panika. Vtip je v tom, že investoři se momentálně domnívají, že i přes negativní úrok stále vydělají peníze. Věří, že peníze, které se jim vrátí, budou mít vyšší hodnotu, než mají dnes.

Investoři přesouvají své peníze do franků, protože u nich nedojde k devalvaci v případě, že se rozpadne společná evropská měna. V roce 2011 ale tento příliv peněz vedl k posílení franku o 40 %, a to poškodilo konkurenceschopnost švýcarských exportérů. Vše trvalo až do chvíle, než si centrální banka vzpomněla, že když máte vlastní měnu, je lehké udržet její kurz nízko. Pak ale změnila názor a šokovala trhy oznámením, že kurz franku už dole držet nebude.

Celé to nedává moc smysl, protože dnes je Švýcarsko tam, kde bylo na začátku. Příliš silná měna tlačí inflaci příliš nízko. Dívat se na to můžeme dvěma způsoby. Intuitivně bychom řekli, že klesající ceny znamenají, že frank bude mít zítra větší hodnotu než dnes. Takže můžete vydělat, i když na dluhopisech proděláte. Můžeme se ale také ptát, co vlastně dlouhodobé sazby tvoří. Jsou průměrem očekávaných krátkodobých sazeb plus určité prémie za nejistotu ohledně jejich vývoje. Čím delší dobu splatnosti dluhopis má, tím vyšší tato prémie je. A to je na celé věci to nejbláznivější – trh říká, že sazby budou po následujících deset let v průměru pod nulou. Tam budou muset být, aby se zabránilo ještě většímu poklesu cen. A trhy dokonce tvrdí, že žádné inflační překvapení nepřijde, protože pak by si na úrocích řekly o více. Jinak řečeno, trhy jsou hodně silně přesvědčeny, že Švýcarsko zůstane v deflační pasti minimálně do roku 2025.

Autorem je Matt O'Brien.


Zdroj: Washington Post, Wonkblog


Čtěte více:

Rady úspěšných investorů: Držte se své strategie, i když se vám zrovna nevede
28.01.2015 11:00
V roce 2014 se asi 88 % vzájemných fondů nepodařilo překonat jejich be...
Rusko podpoří ekonomiku 2,3 biliony rublů
28.01.2015 12:30
Ruská vláda dnes zveřejnila, že na zažehnání ekonomické a finanční kri...
Výsledky Nordea Bank - v severském stylu
28.01.2015 11:26
Nordea Bank, jedna ze severských bank, oznámila svoje výsledky za celý...

Váš názor
 • Dotaz,
  28.01.2015 18:32

  ty v tomto článku zmňované 'finanční trhy', to je ekonomický termín pod kterým si mohu představit konkrétní, ale neznámé lidi a instituce, co do toho vloží své vlastní peníze nebo jsou to makléři a banky, které do toho vloží peníze klientů a když to nevyjde, tak u jedněch to zaplatí ti klienti a druhé zachrání státní kasa? To bych do toho šel. :-) Nic to přeci nestojí a vykazuji činnost. Tahle rádoby odborná pojmenování a operace s těmito názvy v textech článků jsou mi značně nejasná. Mohl by někdo ekonomického analfabeta poučit? Já totiž obchoduji pouze se svými penězi a do tohohle bych nešel. Na to jich mám příliš málo, abych je nebo i jen část na 10 let takhle 'zasek' i když do švýcarského trezoru. :-) Jinak jako zpráva dost dobrý, jen trochu s křížkem po funuse.
  pulec
 • tady v tom finančním
  28.01.2015 13:59

  světě je těžké něco pochopit
  ZUZKA
  • Kdepak
   28.01.2015 16:20

   je to jednoduche. Jen nesmis zabredavat do detailu a chaosu.
   Mezernik
   • Re: Kdepak
    29.01.2015 12:34

    Přijde mi, že tady mícháme jablka a hrušky. Opravdu švýcarská vláda vydala dluhopisy, které mají zápornou kupónovou platbu? Osobně o tom pochybuji. Domnívám se, že švýcarská vláda vydala dluhopisy o nominální hodnotě např. 100 a musí ročně platit např. kupónovou platbu ve výši 0,1, tj. za zvůj dluh platí kladný úrok. Na trhu se však dluhopisy prodávaji za 110 a výnos dluhopisu (yield) je tak záporný. To opět dle mého názoru není nic výjimečného. Pokud investoři do budoucna spíše sázejí na růst dluhopisů, což jim vynese více než kupónová platba, pak je to racionální chování. Když budu investovat do pozemku, tak je k datu koupi moje investice ztrátová (platím daň z převodu nemovitosti) a pozemek mi ročně nic nenese. Sázím však na budoucí růst. Mýlím se v této úvaze? Děkuji za odpověď.
    jackiee
Aktuální komentáře
21.06.2021
8:34Francouzská Vivendi prodává část v Universal Music americkému miliardáři
20.06.2021
16:57Globální minimální daň pro nadnárodní giganty a jak ji narovnat
8:35Víkendář: Dolar, mezinárodní obchod a pád zlatého standardu
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00Prosus NV (12/20 Q3)
10:00PL - PPI, m/m
10:00PL - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - Index aktivity Chicagského Fedu