Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rady úspěšných investorů: Držte se své strategie, i když se vám zrovna nevede

Rady úspěšných investorů: Držte se své strategie, i když se vám zrovna nevede

28.01.2015 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

V roce 2014 se asi 88 % vzájemných fondů nepodařilo překonat jejich benchmark. Fanoušci pasivních fondů tak oslavovali. Najde se ale i pár fondů, které index překonaly. Patří mezi ně Glenmede Large Cap Growth Fund, který zvítězil v žebříčku návratností sestavovaném ve Wall Street Journal. Vladimir de Vassal, který má v tomto fondu na starost kvantitativní výzkum, k tomu poznamenává: „Po roce 2009 přišla velká rally na těch nejrizikovějších titulech, což nám nehrálo do karet.“ V roce 2014 si ale fond připsal 20 %, což je o šest procentních bodů více, než činila návratnost indexu S&P 500. Na druhém místě zmíněného žebříčku skončil PNC Large Cap Growth s návratností ve výši 19,5 %.

Doug Roman, který pro PNC Large Cap Growth Fund pracuje, k vývoji na trzích říká: „Akcie velkých společností byly jednou z nejsložitějších oblastí a bylo u nich velmi těžké dosáhnout vyšší návratnosti, než má celý index. Naše strategie ale fungovala, protože klademe důraz na revize zisků, ke kterým společnosti přikročily. V roce 2013 byla návratnost generována zejména růstem valuačních násobků. V roce 2014 se ale situace obrátila, a to byla příležitost pro investory, kteří se zaměřují na zisky firem a zejména na pozitivní překvapení v této oblasti.“

De Vassal zase tvrdí, že nejlepší je zaměřit se na nízké valuace, silný trend zisků a nízký poměr ceny akcie a volného cash flow. „Pokud je více než 50% pravděpodobnost negativního překvapení u zveřejňovaných zisků, akcie se zbavíme. Proto máme u našeho portfolia méně negativních překvapení, než se jich objevuje v celém indexu,“ říká investor. Jeho fondu ale bezpochyby pomohlo pár výjimečných sázek, jako je třeba Apple.

„Pokud byl někdo u této akcie podvážen, měl smůlu,“ zmiňuje de Vassal, zároveň však varuje před přílišným rizikem spojeným s vázáním se na jednu konkrétní společnost. Jeho fond je tak „chronicky podvážen u titulů, jako je Apple, či další obrovské společnosti.“ Namísto toho se snaží přidat do portfolia firmy, které s jejich podnikáním nějak souvisejí. V případě společnosti Apple to je třeba firma Skyworks Solutions, která vyrábí některé klíčové komponenty pro mobilní telefony či tablety. Dalšími výbornými zásahy jsou pro fond firmy Amgen, Facebook a Home Depot, které těží z oživení ve spotřebitelském sektoru.

Skyworks nalezneme i v portfoliu Romana, který ji považuje za akcii, která je pro jeho fond typická. Vyznačuje se silnou korelací mezi růstem zisků a pohybem ceny akcie a tento faktor vede investiční tým z PNC Large Cap Growth Fund i k zájmu o některé aerolinky (Southwest Airlines a Delta Air Lines) či akcie jako Home Depot, Foot Locker Inc. a Hanesbrands. Klíčová je při jejich investování disciplína – jsou vyhledávány společnosti se zlepšující se ziskovostí, eliminovány jsou ale ty, jimž zisky rostou jen díky krátkodobým trendům či kreativnímu účetnictví. Roman tvrdí, že neúspěch je u aktivních investorů dán především tím, že nemají disciplínu a nedrží se své strategie v době, kdy se jim zrovna nevede.

Zdroj: WSJ


Čtěte více:

Švýcarské akciové ohlédnutí: Roche, Novartis
22.01.2015 17:00
Mezi nejtěžší váhy na švýcarském trhu patří farmaceutické společnosti ...

Váš názor
  • zde si každý vybere to "své"
    28.01.2015 14:36

    Téměř všichni mi sdělili, že jejich klienti mají tendenci sedět na ztrátách. Pokud koupí akcii a ta prodělává, prostě se jí drží dál a dál. Nemohou přiznat, že se mýlili. Kdyby ji prodali, šlo by o formální přiznání chyby. Nezamýšlejí se tak nad tím, zda postupovali správně, nepoužívají stop loss. Jak uvedl jeden broker: „Největší chybou je nepřiznat si, že jsem udělal chybu.“ Lidé tak například drželi akcie Bank of Scotland, když jejich cena klesla na polovinu. A drželi je dál, když tyto akcie odepsaly dalších 50 %. Dobře to chápu, protože jsem se cítil velmi špatně, když jsem minulý týden prodával se ztrátou akcie BP. Ale jak říká onen broker: „Obdivuji ty, kteří jsou schopni i prodělat a jít dál.“ Sedm největších chyb při investování podle britských brokerů 19.12.2014 15:33 Autor: Redakce, Patria Online
    Jamirez
Aktuální komentáře
24.01.2020
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky
9:14Spotřebitelé v Česku v lednu méně věřili ekonomice
8:58Obětí viru přibývá, globální stav nouze to ale není. Evropské akcie mohou v úvodu růst  
5:59Ropná dekáda: Proč už ropné šoky nejsou, co bývaly?  
23.01.2020
22:04Wall Street umazala ztráty, Netflix +7 %
17:28Henry Ford a dividendová třídní válka
17:03Euro padá po ECB, která neudělala vůbec nic  
16:39Dimon: Centrální banky přifukují bublinu na státním dluhu, záporné sazby „neskončí dobře“
15:13ECB je lehce optimističtějí, startuje revizi měnové politiky
13:56ECB zahajuje strategickou revizi své politiky, sazby dnes nemění
12:51Francie se s USA dohodla na postupu k digitální dani

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu