Aktualizováno Osobní příjmy Američanů se v lednu zvýšily oproti prosinci o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako v předchozím období. Samotné mzdy rostly slušně, o 0,6 procenta, což také ukázal téměř před měsícem report ministerstva práce. Další složky příjmů se ale vyvíjely hůř - úrokové příjmy, renty a příjmy z některých sociálních dávek.
Výdaje klesaly o 0,2 procenta, přičemž v prosinci byl jejich pokles 0,3procentní. Značný pokles zaregistrovaly výdaje za zboží běžné spotřeby, mírně klesly i výdaje za zboží dlouhodobé spotřeby, zatímco u služeb vidíme lepší čísla než v prosinci.
Nové údaje na straně příjmů i výdajů zaostaly o desetinu bodu za odhady. Vzhledem ke značně lepší dynamice příjmů se dál zvyšují úspory. Ty už druhý měsíc rostou dvouciferně a míra úspor se vyšplhala na 5,5 procenta, nejvýš za dva roky.
Deflátor výdajů na osobní spotřebu (PCE) v lednu dál klesal a to rychleji než v předchozím měsíci. Meziměsíčně se snížil o 0,5 procenta při výrazném snížení cen energií. Jádrový index mírně stoupl o 0,1 procenta. Meziročně se deflátor PCE zvýšil pouze o 0,2 procenta, jádrový o 1,3 procenta.
Dnešní data zpětně ukazují, že navzdory slušnému růstu mezd se celkové příjmy spotřebitelů moc rychle nezvedaly. Ovšem lepší obrázek dostaneme v reálných číslech. Pokles cen způsobí, že reálný růst příjmů dosáhl 0,8 procenta, což je velmi slušné číslo. Úspory, které spotřebitelé hromadí díky levnějšímu benzínu, by mohli s menším zpožděním začít rozpouštět za jiné zboží. Náladu na to mají dle průzkumů velmi dobrou.