Kolem kryptoměn můžeme stále pozorovat závoj mystéria, obchodování s nimi se ale daří. Neplatí to pouze o bitcoinu. V polovině února tvořila celková kapitalizace neregulovaných elektronických měn asi 4,04 miliardy dolarů. Jednu z hlavních hybných sil zde přitom představuje poptávka po rychlých a nízkonákladových platebních systémech, které by obešly současné banky a jejich systémy. A významnou roli hraje samozřejmě i čistá spekulace. Kritika se soustředí zejména na to, že kryptoměny nemají žádnou podkladovou hodnotu. Jejich zastánci tvrdí, že jako u dalších investic rozhoduje prostě to, jakou hodnotu jim připisuje trh. Ale tento argument je dvojsečný. Například bitcoin dosáhl maxima své hodnoty v prosinci 2013, od té doby ale oslabil o 80 %. Stojíme na počátku nové monetární éry, nebo se máme držet svých tradičních peněženek?
Pozitivně vidí budoucnost kryptoměn například Campbell R. Harvey, který působí jako profesor financí na Duke University. Bitcoin by podle něho mohl vyřešit řadu problémů. Může umožnit online transakce tak, že nemusíme poskytovat osobní data. Všichni, kdo mají mobilní telefon a internet, mohou provádět transakce bez omezení, a to i co se týče minimálních částek. Tato výhoda se týká zejména rozvíjejících se zemí, kde lidé nemají tak dobrý přístup k bankovní službám. K tomu je eliminováno riziko inflace, protože bitcoiny se těží velmi pomalým tempem a jejich celkové množství je omezené. Bitcoin tak představuje alternativu zejména pro země, které čelí ekonomické či politické krizi, tvrdí ekonom.
Harvey uznává, že za bitcoinem nenajdeme žádnou vládní autoritu, to ale podle něho nemá velký význam. Domnívá se, že vlády stejně stabilitu měny negarantují a posledním dobrým příkladem je Švýcarsko. Za bitcoinem také není žádná komodita, ale to samé platí o euru či dolaru. Na bitcoinu je ovšem podle ekonoma nejlepší technologie, která stojí za jeho využíváním. Ta podle něho může nakonec najít své uplatnění třeba i k tomu, aby nově zakoupené auto nastartovalo pouze v případě, kdy bude splácena půjčka poskytnutá na jeho koupi. V systému totiž bude nastaven příkaz „pokud – pak“ a mobilní technologie zajistí jeho vykonávání. Lidé by také mohli dostávat úvěry bez bank či bez nich investovat. Budoucnost bitcoinu přitom nelze hodnotit na základě propadu jeho ceny na trzích. Lepším indikátorem jsou stovky investorů, kteří sypou peníze do firem spojených s touto měnou.
Jako dlouhodobý nástroj na uchování hodnoty dnes bitcoin sloužit nemůže, protože jeho hodnota je příliš volatilní. To je ale z velké části odrazem malé likvidity, a ta zase odpovídá tomu, o jak novou technologii jde. Je pravděpodobné, že poroste počet důvěryhodných obchodních firem a platforem. A problémem by nakonec nemělo být ani to, že bitcoin je spojován s nezákonnými aktivitami. S těmi bychom totiž měli spojovat zejména používání hotovosti. Je například podivuhodné, že 78 % amerického oběživa tvoří stodolarové bankovky, uzavírá svou podporu bitcoinu Harvey.
Naopak negativní postoj k bitcoinu a kryptoměnám zaujímá třeba Eric Tymoigne. Jde podle něho o „podivné komodity“. Nejedná se o finanční nástroje, protože jejich cena prochází prudkými fluktuacemi podle toho, jaký je právě názor na jejich využitelnost a jak se vyvíjí spekulativní mánie. „Jestliže rádi spekulujete, je to pro vás ideální cíl. Pokud hledáte alternativní monetární nástroj, je třeba se poohlédnout jinde,“ píše Tymoigne.
Bitcoin je jako alternativní měna nepřijatelný kvůli vysoké volatilitě a malé likviditě. Ty vytvářejí rizika, která jsou s jinými měnami nesrovnatelná. Bitcoin také porušuje všechna hlavní pravidla finančního světa a neexistuje žádná centrální autorita, která by garantovala jeho hodnotu. S jeho likviditou souvisí obrovské riziko, které se projevuje ve chvíli, kdy je třeba ho směnit za národní měnu – třeba za eura či dolary. Pokud za pár let plánujete nákup domu, extrémní volatilita bitcoinu znamená, že je pro vás nepoužitelný. To samé platí v případě, kdy splácíte hypotéku či úvěr na koupi automobilu. Byla by ohrožena vaše solvence, a platí to zejména o chudších domácnostech, které dnes nemají přístup k bankovním úvěrům.
Poslední finanční krize ukázala, jak může nezodpovědné chování bank poškodit celou ekonomiku. Mechanika vytváření peněz musí být jednoduchá a flexibilní. Tvorba bitcoinů se ale řídí matematickou logikou, ne logikou ekonomickou. Takový přístup jen zvyšuje riziko finanční a cenové nestability, protože není založen na žádném ekonomickém a finančním základě, tvrdí Tymoigne, který působí jako profesor ekonomie na Lewis & Clark College v Portlandu.
Zdroj: WSJ