Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předkupní právo obce k Vašemu pozemku: Některé informace vás možná překvapí

Předkupní právo obce k Vašemu pozemku: Některé informace vás možná překvapí

16.03.2015 5:30

Nejedná se o klasické předkupní právo, jak se s ním můžeme setkat ve vztazích mezi občany, kteří si předkupní právo navzájem sjednali. Obec si nic sjednávat nemusí; předkupní právo má ze zákona, a to ke všem pozemkům určeným územním plánem nebo regulačním plánem pro veřejně prospěšnou stavbu nebo veřejné prostranství. Obci tedy postačí, pokud si „usmyslí“, že na vašem pozemku chce mít veřejně prospěšnou stavbu. Tuto stavbu pak zanese do územního plánu a předkupní právo je na světě.

První a nejefektivnější obranou je obrana proti změně územního plánu. O tom, že se územní plán bude měnit, se zpravidla dozvíte z úřední desky obce. V rámci procesu změny územního plánu pak existuje možnost vznášet námitky, například tu, že daná stavba nenaplňuje definici veřejně prospěšné stavby dle stavebního zákona, či případně namítat nedodržení všech kroků při změně územního plánu. Proti změněnému územnímu plánu pak dokonce můžete podat správní žalobu. V této první fázi tedy máte nejvíce možností, jak se předkupnímu právu obce vyhnout.

Zároveň byste si měli dát pozor na to, aby současně s umístěním veřejně prospěšné stavby na váš pozemek nebyl změněn i způsob využití tohoto pozemku. Zpravidla se totiž obec bude snažit změnit právě i způsob využití pozemku, aby odpovídal právě veřejně prospěšné stavbě. Kupní cena za pozemek v rámci předkupního práva se pak stanoví právě s ohledem na využití pozemku dle územního plánu. Změnou využití vašeho pozemku tak může dojít ke snížení jeho hodnoty.

Pokud již přeci jen dojde ke změně územního plánu, jsou splněny zákonné podmínky pro veřejně prospěšnou stavbu a obci vznikne předkupní právo, pak v případě, že pozemek budete chtít prodat, musíte jej nejdříve nabídnout obci. Ta má tři měsíce na to, aby se rozhodla, zda předkupní právo využije. Pokud se rozhodne jej využít, zašle následně protistraně (vám) návrh na uzavření kupní smlouvy. Přitom kupní cenu stanoví na základě znaleckého posudku, a to jako cenu obvyklou.

V této fázi je již potenciální obrana poměrně omezená, v zásadě již můžete bojovat toliko o výši kupní ceny. Jestliže tedy s cenou nabídnutou obcí nesouhlasíte, musíte nechat vypracovat vlastní znalecký posudek a ten pak s odpovědí a vlastním návrhem kupní smlouvy zaslat obci. Obec má následně možnost váš návrh přijmout, anebo podat žalobu na určení ceny.

Jednoduše shrnuto: Předkupní právo obce vás může poměrně zásadně omezit, pokud jde o dispozici s vaším pozemkem. Možnosti vaší obrany jsou pak tím širší, čím je obrana včasnější.  Proto na nic nečekejte a braňte se již ve fázi změny územního plánu a zatížení vašeho pozemku veřejně prospěšnou stavbou.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data