Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tak padá ekonomická hvězda

Tak padá ekonomická hvězda

09.04.2015 7:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Není to tak dávno, co bylo Chile považováno za zemi, která mezi latinskoamerickými ekonomikami vynikala. Šlo o „hvězdného žáka“, který se ale dnes potýká s hlubokou krizí. Ta je nejhorší od pádu vojenské vlády a nyní se široce spekuluje o tom, že padne vláda stávající. Mimo jiné se ukazuje, jak široce rozšířená je korupce ve veřejném i soukromém sektoru. V polovině sedmdesátých let přitom mělo Chile sloužit jako testovací laboratoř pro myšlenky Miltona Friedmana a University of Chicago. Tyto myšlenky byly do praxe zaváděny diktátorem, protože žádná demokracie by je jako celek nemohla zavést bez silného odporu veřejnosti. Bylo nám řečeno, že soukromý sektor změní celou zemi a zajistí jí prosperitu a rozvoj.

V roce 1989 se země vrátila k demokracii a nově zvolené vlády se snažily o zmírnění tvrdého kapitalismu, který zavedl generál Pinochet. Našemu egu ale také lichotila chvála ze strany MMF či Davosu. Nyní se zdá, že velkou chybou byl konsenzus, kterého bylo v Chile dosaženo s cílem udržet celý model v chodu. Byli jsme příliš spokojeni s dosaženými úspěchy a výsledkem je zmíněná krize. Ta mimo jiné ukazuje, že něco shnilého leží v samotném základu našeho ekonomického „zázraku“.

Současnou situaci v Chile dobře vystihuje příběh dvou prominentních podnikatelů. Carlos Eugenio Lavín a Carlos Alberto Délano jsou místními médii přezdíváni „Los Carlos“. Svou kariéru začali budovat v polovině sedmdesátých let. Oba vystudovali Universidad Católica stejně jako bývalý prezident Sebastián Pinera. Této univerzitě se říká „La Católica“ a jde o konzervativní instituci šířící pevné morální hodnoty. Zde se začala šířit politika podporovaná ze strany University of Chicago a zmínění studenti u toho stáli od samého počátku. Paradoxně vše dovedli až do samotného konce, který je zároveň hrobem, kde politiku ovládají peníze.

Současná krize je vážná, protože senátoři a členové Kongresu z různých stran chtěli údajně financovat své volební kampaně z peněz od Délana a Lavína. Oba to potvrzují a k tomu se nyní přidává korupční skandál spojený s penězi z těžební společnosti Soquimich. Problém spočívá v tom, že ekonomický model z Chicaga není odolný proti kriminálníkům. Když byl pak zaveden do praxe, vše skončilo tak, že ho zkorumpovali jeho vlastní tvůrci.

Los Carlos představují příběh hamižnosti. Měli v rukou říši tvořenou pojišťovnami, bankami, realitními společnostmi a penzijními fondy, ale to nestačilo. Potřebovali politiky, aby jim zajistili, že model bude dál fungovat v jejich prospěch. Státní instituce na ně byly krátké a současné vyšetřování ukazuje, jak široká byla síť vazeb mezi podnikateli a politiky. Běžní občané jsou rozděleni do tří skupin. Ta první je šokována, protože jde o konzervativce, kteří upřímně věřili v to, že jimi obdivovaný model funguje. Druhá překvapena není, ale je rozzlobena – jedná se o levicově smýšlející občany. A třetí skupinu, která roste každým dnem, tvoří všudypřítomní skeptici.

Autorem je novinář Juan Manuel Vial.


Zdroj: BeyondBrics


Čtěte více:

Warren Buffett: Volatilita nerovná se riziko
08.04.2015 13:31
Ačkoliv studenti ekonomických oborů se často dozvídají, že volatilita ...
Růst maloobchodu v eurozóně se zadrhává
08.04.2015 11:13
Dosud velmi slušné zlepšování dynamiky maloobchodních tržeb v eurozóně...
Neupírejme kriminálníkům jejich zásluhy. Pomohli vybudovat moderní kapitalismus
08.04.2015 15:16
Historie trhů je částečně historií lží, podvádění a zlodějiny. Současn...

Váš názor
  • Divné
    09.04.2015 10:38

    Dyť se tam píše že to po 89 překopali a vytvořili z toho běžný korupčnický model kdy lidi ze státu berou prachy za vydávání zákonů na objednávku. Tak jak to známe v v Evropě.
    Ford
  •  
    09.04.2015 9:20

    Je člověk sám.A problémy,které údajně politik musí řešit,vytvořil především sám politik.Například migrace.Kdyby se tam nedávaly prachy,tak nikdo nemigruje.Migrace stojí spousty peněz.Doma se místním lidem bere,úroky a výnosy klesají k nule,porodnost jde do kopru,ale dnes ten kdo to zavinil bije na poplach-politik a straší.V Chile to nebude jiné.Nejprve to politik zaviní a pak bije na poplach.
  • Kdo si myslí,
    09.04.2015 8:40

    že v USA nebo EU je to jiné. ať napíše proč si to myslí. ".....Potřebovali politiky, aby jim zajistili, že model bude dál fungovat v jejich prospěch. "....
    €-&-€
    • Re:Honores mutant mores
      09.04.2015 10:04

      .....společnost taková byla, je a bude. Od vzniku až do úplného zániku. Zničí se sama vlastní hamižností. Usa, Eu jsou nepodstatné "říše", kde jsou zneužity myšlenky či idea ve prospěch těch, kterým mají sloužit.
      AMN
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data