Ačkoliv studenti ekonomických oborů se často dozvídají, že volatilita a riziko jsou téměř univerzálně zastupitelné výrazy, tuhle domněnku, kterou je velice snadné učit, ale není vůbec pravdivá, by si měli rychle vyhnat z hlavy. Volatilita totiž rozhodně není synonymem pro riziko a studenti nebo investoři, kteří tyto dvě slova za synonyma považují, by pak ve světě investic mohli snadno zabloudit. Tak to alespoň vidí CEO Warren Buffett. Podle něj nelze volatilitu a riziko zaměňovat. Investory, kteří si riziko bezprostředně spojují s volatilitou podle Buffetta nakonec tento omyl přijde pěkně draho.
Důvod je přitom jednoduchý. Není pochyb o tom, že ceny akcií budou vždy daleko více volatilní než peněžní ekvivalenty. V dlouhodobém horizontu jsou ale instrumenty denominované v měnách jako je americký dolar daleko rizikovější. Dokonce o mnoho rizikovější než kvalitně diverzifikovaná akciová portfolia, která investor vytváří v průběhu let.
Závěr, který vychází nejen z Buffettových padesáti let zkušeností investora, ale potvrdil se jako pravdivý i v období Velké deprese či obou světových válek, je možná nekonvenční, ale nevyhnutelný. Je daleko bezpečnější investovat do diverzifikovaného výběru amerických firem než do cenných papírů typu pokladničních poukázek, jejichž hodnota je navázána na vývoj americké nebo jiné měny. Vzhledem k tomu, že historie se obvykle opakuje, by tomu investoři měli rozhodně věnovat pozornost. Je téměř jisté, že tento fakt bude platit i v příštím století.

Index volatility VIX byl v posledních několika letech na historických minimech. Vrtkavost trhů nelze ale ztotožňovat s úrovní rizika. Pro Buffetta, který se dívá na investování očima dlouhodobého investora, volatilní trhy neznamenají zároveň i větší riziko. Na vývoji indexu S&P 500 za posledních šest měsíců je patrné, že zisky nebyly snadné, ale byly tam.

Vývoj indexu S&P 500
Z krátkodobého pohledu dnů, týdnů, či jednoho roku je samozřejmě riskantnější vlastnit akcie než uložit peníze do peněžních ekvivalentů. Kdokoliv, kdo může mít krátkodobě smysluplnou potřebu finančních prostředků, by měl držet část majetku v pokladničních poukázkách nebo pojištěných bankovních depozitech. Také například přežití investičních bank může být ohroženo poklesem cen aktiv, a v chmurných dobách na trzích by případně museli cenné papíry prodávat.
Současné trhy jsou posedlé tím, co si myslí a říká americký Fed. A dělají dobře, protože Fed nezvýšil úrokové sazby od července 2006. A pokud americká centrální banka sazby nezvýší ani na červnovém zasedání, pak uplyne již devět let beze změn hlavní úrokové sazby. Ať se ovšem Fed rozhodne k akci kdykoliv, trhy to pravděpodobně rozhýbá a dost možná je čeká i šok. Pro dlouhodobého investora do akcií volatilita vyvolaná činy Fedu doopravdy neznamená rizikovou událost. Tedy alespoň pokud investor v té době zrovna nehodlá „jednat“. Pokud tomu tak je, lepší počkat a zrovna nic nedělat. Pro většinu investorů, kteří mohou (a i by měli) investovat v horizontu několika dekád, je diverzifikované akciové portfolio nakoupené v průběhu let daleko méně rizikové než cenné papíry založené na dolaru.
Zdroj: BI