Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Neupírejme kriminálníkům jejich zásluhy. Pomohli vybudovat moderní kapitalismus

Neupírejme kriminálníkům jejich zásluhy. Pomohli vybudovat moderní kapitalismus

08.04.2015 15:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Historie trhů je částečně historií lží, podvádění a zlodějiny. Současné moderní ekonomiky toho kriminálníkům hodně dluží. Tvrdí to Ian Klaus ve své knize o budování kapitalismu a moderních financí „Forging Capitalism: Rogues, Swindlers, Frauds, and the Rise of Modern Finance“. Popisuje historii finančních zločinů devatenáctého a počátku dvacátého století. Z ní je patrný opakující se vzorec: Vznik nového trhu, vznik nového způsobu podvádění a následně vznik nového způsobu provádění transakcí a obnovení důvěry. Jak Klaus tvrdí: „Kriminálníci pomohli vybudovat kapitalismus.“

V knize najdeme řadu postav, mým oblíbencem je Thomas Cochrane. Šlo o aristokrata a námořního hrdinu, který byl na vrcholu své slávy v roce 1814 souzen za podvody. Jeho společník rozšířil fámu o smrti Napoleona, což zvedlo ceny britských vládních dluhopisů a umožnilo Cochranemu vyhnout se těžkým ztrátám na jeho investicích. Cochrane si stěžoval, že jeho proces byl zmanipulován (a to také byl), přesto však šel do vězení.

S postupem času se kapitalismus neustále rozšiřoval do dalších a dalších oblastí, přicházela finanční inovace, rostly příležitosti v zahraničí. Kupci a prodejci byli stále častěji lidé, kteří se navzájem neznali. Obchody probíhaly přes prostředníky. Tento nový typ transakcí vyžadoval nový způsob, jak zajistit vzájemnou důvěru. Na první místo se dostala reputace založená na pověsti daného člověka a jeho čestném obchodování. Na druhém místě bylo ověřování a verifikace založená na veřejně dostupných záznamech, které ukazovaly na důvěryhodnost jednotlivých stran.

Další skandály a podvody posunuly evoluci na straně důvěry ještě dále. Přišli podvodníci jako Gregor MacGregor, Beaumont Smith, Walter Watts či Harry Marks. Ti změnili způsob, jakým veřejnost hleděla na důvěru v obchod a podnikání. Ale stejně tak stáli na počátku změn, které tuto důvěru znovu obnovily. Celá kniha vypráví velmi hezký příběh o „budování kapitalismu“ kriminálníky, ačkoliv má i několik slabých stránek.

Problematické je například opakované tvrzení, že Adam Smith a další zastánci tržní ekonomiky naivně podceňovali náš sklon k podvádění. Naopak prý příliš věřili schopnosti trhů korigovat naše špatné chování. Smith skutečně nevěřil, že fungující trh a naše tendence spolupracovat stačí na ochranu proti zlodějině. Měl realistický pohled na naše chování a historickým vývojem by nebyl překvapen. Nesmíme ale zapomínat třeba na to, že řada změn vedoucích k větší důvěře na trzích má svůj základ v soukromém sektoru a ne v sektoru vládním. Klaus má ale určitě pravdu v tom, že bychom kriminálníkům neměli upírat jejich zásluhy. Pomohli vybudovat moderní kapitalismus. A jen tak s tím neskončí, stačí se podívat na Bernieho Madoffa.

Autorem je Clive Crook.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Warren Buffett: Volatilita nerovná se riziko
08.04.2015 13:31
Ačkoliv studenti ekonomických oborů se často dozvídají, že volatilita ...
Dilema FEDu kolem reinvestic do dluhopisů z QE pomalu roste
08.04.2015 11:00
FED má před sebou jedno velké rozhodnutí a to zvýšení úrokových saze...
Moskva plánuje nahradit mezinárodní ratingové agentury ruskými
08.04.2015 12:32
Ruská centrální banka (Bank Rossii, BR) plánuje nahradit mezinárodní r...
Technická analýza - Libra dnes přetlačila dolar přes dvě technické úrovně
08.04.2015 14:15
GBPUSD: Měnový pár se dnes pohybuje vysoko nad hladinou denního pivot...

Váš názor
 •  
  08.04.2015 16:28

  a proto jim tuneldedek dal za jejich prinos rozvoje kapitalismu u nas amnestii
  x wave
  • Neupírejme kriminálníkům ......
   08.04.2015 19:02

   ..... a dobře učinil, neb pár takových, zde znovu rozdává ekonomické rozumy a manýry.... tak je sranda.... poznali jste se někteří .... např. j...., atd. rys
   r..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data