Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Nesmyslné” investice opět vydělávají

„Nesmyslné” investice opět vydělávají

20.04.2015 7:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Většinu roku 2014 jsem hovořil o tragickém nedostatku diverzifikace. Investoři se mě každý den ptali, proč by měli vlastnit něco jiného než americké akcie. To samé neustále opakovala média. Dnes už je vše jinak. Index S&P 500 si v letošním roce připisuje méně než 3 %, ale index MSCI Japan posílil o 13 % a akcie na rozvíjejících se trzích si připsaly 8 %. Řada evropských trhů dosahuje dvojciferných zisků. Peníze se tedy nyní vydělávají jinde než na velkých amerických společnostech, což je v podstatě pravý opak toho, co jsme viděli po většinu pokrizových let.

Jeffrey Gundlach jednou řekl, že když se v investičních kruzích použije slovo „nikdy“, znamená to, že něco je na spadnutí. Gundlach to zmiňoval v souvislosti s vírou, že výnosy vládních dluhopisů už nemohou klesnout níže. Avšak jeho tvrzení se týká stoprocentně i akcií a možnosti, že zahraniční akcie si povedou lépe než akcie americké. I zde loňské „nikdy“ znamenalo, že se blíží změna.

Investoři ignorovali evropské trhy i přesto, že se blížilo QE. Jasně patrné bylo i přicházející posílení trhu v Šanghaji. Alokace ale probíhala na základě pohledu do zpětného zrcadla, což je pravděpodobně jedna z nejvážnějších investičních chyb. Vezměme si příklad čínského trhu. Možná, že za jeho současným prudkým růstem stojí to, že akcie čínských společností nejsou výrazně korelovány s dolarem. Možná je to historická vazba na Hong Kong, nebo je příčinou informační šum kolem stimulace ze strany čínské centrální banky. Nebo jde pouze o přelévání peněz mezi jednotlivými regiony tažené módními investičními vlnami. Princip ale spočívá v tom, že na konkrétních příčinách nezáleží, lze je stejně určit jen zpětně. Namísto toho bychom měli uvažovat o možnostech, které máme, a o jejich pravděpodobnostech.

Neznám nikoho, kdo by byl soustavně schopen časovat obraty na významných světových trzích. Nákup evropských, japonských a dalších asijských akcií byl pro investory zaměřené na americké trhy nesmyslným obchodem. Příčinou byla řada negativních komentářů týkajících se těchto regionů. Všichni tak kupovali S&P 500, zatímco globální PMI se propadaly níž a níž. „Nesmyslný“ je ale slovo, které do slovníku zkušeného investora nepatří. A když slyšíme slovo „nikdy“, mělo by to v nás okamžitě spouštět reflex přemýšlení o možnostech, které se vymykají současnému konsenzu.

Autorem je Joshua M. Brown z Ritholtz Wealth Management.

Zdroj: TheReformedBroker


Čtěte více:

Víkendář: Jak vznikla říše jménem USA
19.04.2015 7:00
Slovo „říše“ je považováno za hanlivý výraz. S ohledem na to, jak se d...
TopFiveTech - Nokia kupuje Alcatel-Lucent; EU bude vyšetřovat Google (DIP)
17.04.2015 17:12
Nokia kupuje Alcatel-Lucent za 16,6 mld. USD. Z pohledu Nokie se jedn...
Jan Nývlt: V tuzemsku nastávají příznivé časy pro velkoobjemové financování
19.04.2015 15:00
Evropa pomalu míří, alespoň pokud jde o podmínky pro čerpání tzv. synd...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Constellation Brands Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
8:00Hennes & Mauritz AB (08/20 Q3)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m