Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomickým růstem k záhubě?

Ekonomickým růstem k záhubě?

01.07.2015 17:45

Potenciální růst americké ekonomiky by měl v následujících letech výrazně převyšovat potenciál ekonomiky evropské. Psal jsem o tom ve svém předchozím příspěvku a přitom jsem si vzpomněl, jak před několika týdny podobný příspěvek „vyprovokoval“ jednoho ze čtenářů k reakci, které mimo jiné obsahovala následující: „Můžete mi můj jmenovče, pane Jiří Soustružníku sdělit Váš názor na neutuchající, takřka nekonečný růst ekonomik, který je alfou a omegou všech "moderních" ekonomů?“. Téma je mi velice blízké a tudíž rád odpovím.

V první řadě myslím, že je třeba rozlišovat mezi běžnými komentáři týkajícími se ekonomického vývoje a komentáři hloubajícími nad hlubší podstatou věci. Jinak řečeno, při každé zmínce o HDP, ekonomické aktivitě, apod. nelze a nemá smysl uvažovat nad tím, kam nás neustálý růst a poptávka po něm dovede. A nyní se trochu zahloubejme:

1. Jednou z našich oblíbených činností je ulehčování si práce. Od malých zlepšováků až po obrovské investice do strojních zařízení, vše je navrženo tak, aby nám to ulehčilo práci. Porovnejme například dřívější dřinu v zemědělství s dnešní obsluhou zemědělských strojů. Dochází tak k tomu, že si od práce na jedné straně ulevujeme, na druhé straně ale většina z nás stále chce (smysluplně) pracovat. Tudíž ve chvíli, kdy se nějakým zlepšovákem zbavíme práce jedné, začneme se okamžitě poohlížet po práci jiné. Tento mechanismus můžeme považovat za „nabídkový“ tlak na nestálý růst produktu a v principu na něm není vůbec nic špatného – nesmíme si jím jen podřezávat větev, na které to celé činíme. Což je samozřejmě poznámka vedená zejména směrem k devastaci životního prostředí, ale má mnohem širší význam.

Výše uvedené musíme chápat i tak, že pokud pokračuje technologický pokrok, musíme vyrábět stále více, jinak pro lidi nebude práce – tu stávající neustále přebírají stroje. Je to samozřejmě téma hodné delší úvahy, ale princip je jednoduchý: Pokud 1 000 lidí z továrny nahradí stroje a tyto stroje (tuto továrnu) nevlastní propuštění lidé, musí si najít obživu jinde. A i kdyby je vlastnili, stejně by asi chtěli něco dělat. Nastává posun ke službám a podobně, ale čím více jsme saturovaní, tím hůře se nové smysluplné aktivity hledají. A tím se dostáváme k následujícímu bodu.

2. Máme tu i „poptávkový“ rozměr dlouhodobého růstu. Tím nemám na mysli cyklický vývoj, ale naše potřeby celkově. Pokud uspokojíme ty základní, pohybujeme se stále více směrem k potřebám, které můžeme nazvat potřeby relativní, či dokonce ego-posilující. Jinak řečeno, po zajištění tepla, střechy nad hlavou, potravy a vody se zaměřujeme na to, abychom měli něco lepšího, či něco většího než soused. Ekonomická teorie jaksi samozřejmě předpokládá, že naše potřeby a tudíž i poptávka jsou nekonečné a vše stojí a padá právě s tímto neustálým předbíháním se s ostatními. Pokud se z tohoto cyklu nevymaníme, poptávka je skutečně nekonečná a vše krásně zapadá do předchozích bodů: Nekonečnou poptávku na principu neustálého soutěžení o lepší auto, mobil, apod. doplňuje kombinace naší touhy práci si ulehčovat a zároveň si hledat nové a nové činnosti.

3. Jak jistě řada čtenářů cítí, celé to má jeden hlavní háček. Ten spočívá v tom, že zatímco na povrchu se mechanismus zdá jako dobře fungující stroj, pod povrchem se ukazuje, že je to někdy stroj na utrpení. Takže pak už se dost dobře nemůžeme radovat ani z toho, že funguje perfektně. Reklama v supersaturovaných ekonomikách stojí na snaze dokázat spotřebiteli, že když si koupí to, nebo ono, bude výjimečný (jeho život dosáhne smyslu). Spotřebitel si to koupí, jen aby rychle zjistil, že získané uspokojení rychle vyprchalo a je třeba hnát se dál. Upnutí se na spotřebu pak z hlediska polarit vyvažují různá antikonzumní hnutí a názory, které jsou ale jen další posedlostí spotřebou – tentokrát jen z druhé strany.

4. Naše zhloupnutá mysl nám na výše uvedené většinou ihned namítne, že alternativou je nějaká degradace, pád do středověku, návrat do jeskyní. Jako bychom nežili v době, kdy velká část naší činnosti jde na výrobu zbraní, či konzumace něčeho, co nám škodí přímo, či nepřímo. Jaká je ta skutečná alternativa? Možná, že v alternativním světě bychom pracovali ještě více, ale nešlo by o „práci“ takovou, jak jí dnes chápeme (a spotřebu takovou, jak ji známe dnes). Pokud někdo například hraje na hudební nástroj, jistě má zkušenost s tím, že může hrát několik hodin v kuse a nejde o činnost, kterou by nazval prací (a už vůbec ne spotřebou). Je tu kreativita, radost z „dělání“ samotného a ne z toho, že je pro nás jen způsobem dosažení spokojenosti v budoucnu.

Takže pokud základní otázka zní „musíme neustále růst?“, moje odpověď je, že nemusíme. Ale klidně můžeme a nemusí nám to škodit. Dnes nám to stále nějak nejde, ale já jsem v této oblasti velkým optimistou. Věřím, že scénář „ekonomickým růstem k záhubě“ je jen přehnanou extrapolací přechodné nerovnováhy vně i uvnitř nás.


Čtěte více:

Americké firmy zrychlují nabírání zaměstnanců i v červnu
01.07.2015 14:23
Soukromý sektor americké ekonomiky vytvořil za červen více pracovních ...
Merkelová: Kompromis musí být výhodný pro obě strany, jinak dohoda s Řeckem nebude
01.07.2015 15:37
Dveře k rozhovorům s Řeckem zůstávají stále otevřené. Ve Spolkovém sně...
Index ISM dál stoupá – dobrá zpráva z amerického průmyslu
01.07.2015 16:19
Index nákupních manažerů sestavovaný ISM pro americký průmysl se v čer...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2019
22:04Sváteční aktivita na Wall Street
20:46„Temná“ zákoutí monetární politiky – tištění peněz a hypersupermegainflace
12:13Monopol některých technologických gigantů společnosti spíše prospívá, než aby škodil
8:16Nízké valuace finančního sektoru – příležitost nebo hodnotová past?
21.04.2019
16:23Shiller: Co by druhé Trumpovo vítězství přineslo akciím
8:49Víkendář: Spojené státy propadají nebezpečným falešným nadějím
20.04.2019
16:20Jak osvobodit alžírskou ekonomiku
8:42Víkendář: Nová slovenská prezidentka je „skutečnou populistkou“ a to je dobře
19.04.2019
15:42Nakonec možná budeme řešit, zda je monetární politika dost zelená
8:11Fed se intenzivně připravuje na další útlum, ECB je pozadu
18.04.2019
22:04Americké akcie takřka na historickém maximu
17:56Ministr spravedlnosti Kněžínek oznámil odchod, střídá ho Benešová
17:33Tohle je dobrá dlouhodobá investice...
17:27Solidní americké tržby podpořily dolar, euro potopily indexy aktivity
17:27Summary: Pokles příjmů Morgan Stanley a lepší výhled Schlumbergeru
16:32Jakub Brukner: Jak poznat, zda je akcie levná nebo drahá
15:31Státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy 1,732 bilionu Kč
14:50Perly týdne: Těžce předražený Uber, optimističtí američtí milionáři a u nás bez diskuse o jádru
13:28WindEurope: Investice do větrné energie přesáhnou v Evropě v roce 2021 100 miliard eur
13:26AVAST: Očekáváme směr k dalším úspěchům (komentář analytika)  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data