Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Inflace spíše přestřelí, od zlata ale ruce pryč

Pimco: Inflace spíše přestřelí, od zlata ale ruce pryč

09.07.2015 15:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Inflační výhled je důležitou součástí celého konceptu Nového neutrálu, se kterým společnost Pimco pracuje v rámci své celkové investiční strategie. V základním scénáři počítá s tím, že globální inflace postupně zrychlí ze současných velmi nízkých úrovní a bude se pohybovat směrem k cíli centrálních bank nastavenému na 2 %. V čele tohoto procesu budou stát Spojené státy. Rizikem je jak přestřelení inflace směrem nahoru, tak inflace příliš nízká.

V současné době je, co se týče zmíněných dvou možností, pravděpodobnější přestřelení inflace nad 2 %. Jde o reálnou možnost jak v případě USA, tak v Evropě i Japonsku. Fed nebyl doposud schopen zvýšit inflaci tak, jak by si přál, a to ani přes obrovský objem nakoupených aktiv a další mimořádné monetární kroky. S tím, jak se americká ekonomika uzdravuje, ale může dojít i zde k obratu a „příliš mnoho peněz se začne opět honit za příliš malým množstvím zboží a služeb“.

Pimco se nedomnívá, že v následujících letech je reálným rizikem deflace. V době, kdy se ekonomika zvedala z kolapsu po finanční krizi, s deflací flirtovala. Bylo to kvůli kombinaci slabé agregátní poptávky s poklesem cen komodit. Nicméně centrální banky s jejich netradiční monetární politikou riziko deflace snížily. Pimco tedy celkově nesouhlasí s názorem většiny ekonomů, který tvrdí, že deflace představuje stále tu největší hrozbu. Jak bylo zmíněno, pravděpodobnější tak je určité přestřelení inflace. Vysoká inflace je ale také nepravděpodobná.

Jaký je názor Pimca na ceny komodit? Tato společnost se domnívá, že komoditní supercyklus zůstává definitivně za námi. Na počátku nového tisíciletí zaostávala komoditní nabídka nad poptávkou, kterou živila zejména rychle rostoucí globální ekonomika a investice do infrastruktury, které v masivním měřítku probíhaly v Číně. Tento stav vedl k růstu cen komodit, jejich vyšší ceny ale stimulovaly nabídkovou stranu trhu. Po čase tak došlo k opětovnému poklesu jejich cen, který byl v některých případech až dramatický. Pimco se domnívá, že i tato korekce je nyní u konce, trh komodit se nachází zhruba v rovnováze a v následujících letech nebude procházet velkými cenovými pohyby. Jednotlivé komoditní trhy jako zlato, ropa, průmyslové kovy či zemědělské plodiny budou více reagovat na faktory, které jsou pro ně specifické.

Rovnováha nyní panuje i na trhu s ropou. Světová poptávka bude podle Pimca ročně růst asi o 1 milion barelů denně. Na nabídkové straně bude růst zajištěn zejména ze strany nekonvenčních zdrojů, ale svou roli bude hrát i pokračující snaha zemí OPEC bránit jejich podíl na trhu. V následujících třech letech by se tak cena ropy Brent mohla stabilizovat nad 70 dolary za barel. Svou roli budou nadále hrát i geopolitické konflikty, ale nyní jsme po velmi dlouhé době v situaci, kdy by jejich uklidňování mohlo vyvolávat pokles cen ropy.

Dobře diverzifikované portfolio by mělo investory chránit proti celé řadě rizik, včetně rizika vyšší inflace. Zajímavé jsou v této souvislosti ceny na trhu s TIPS, pravděpodobně proto, že většina trhu se stále obává deflace či velmi nízké inflace. Ceny TIPS tak v sobě podle Pimca reflektují pouze velmi malou rizikovou prémii. Diverzifikovaná portfolia by měla obsahovat i komodity, výjimku ale představuje zlato. To podle společnosti už ztratilo svůj lesk, protože jeho ceny se obvykle pohybují inverzně k reálným sazbám a dolaru. Obojí přitom míří nahoru, což zlatu neprospívá.

Zdroj: Pimco


Čtěte více:

Rozhovor s týmem Patria Forex: Investoři nyní dokáží více číst trh, jsou sofistikovanější a chovají se zodpovědněji
09.07.2015 15:15
Investoři by ve druhé polovině roku 2015 podle Jana Kovalovského, vedo...
PepsiCo: Čtvrtletní zisk i příjmy překonaly očekávání
09.07.2015 13:47
Zisk amerického výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo Inc. se ve druh...
USA – Počet nově nezaměstnaných pokračuje v růstu
09.07.2015 14:47
Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti se v týdnu kon...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data