Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Špatní lidé musí začít dělat dobré věci

Špatní lidé musí začít dělat dobré věci

17.08.2015 17:45

Tento týden se bude pozornost trhů a ekonomů upírat zřejmě hlavně k novým datům týkající se vývoje inflace v USA (středa). Bez zajímavosti nebude ani růst japonského produktu, z Evropy nám naopak mnoho významných informací nepřijde. I když třeba taková na pátek naplánovaná spotřebitelská důvěra poskytne další kámen do mozaiky vztahu mezi deflací/dezinflací a spotřebou. Pozornost čtenáře bych přesto dnes chtěl obrátit zejména k „Friedmanovskému“ ohlédnutí za vývojem produktu eurozóny (viz i „Eurozóna neudržela tempo, HDP ve druhém kvartále zpomaluje“).

Vývoj produktu eurozóny (q/q ar) shrnuje následující graf. A vedle něj je vyznačen i meziroční růst peněžního agregátu M1 a historie jasně ukazuje proč: Jde o poměrně slušný vedoucí indikátor. Růst HDP ve druhém čtvrtletí tak na jednu stranu vyvolává určité rozpaky (viz zmíněný článek). Na druhou stranu je z grafu vidět, že „monetární“ faktory naznačují poměrně znatelné zlepšení. Bude tedy velmi zajímavé sledovat, zda se i tentokrát potvrdí predikční síla M1, či ne. Pokud by se skutečně potvrdila, čeká nás velmi pozitivní překvapení, které by se mohlo projevit i na akciových trzích. Evropské akciové trhy totiž stále čekají na využití svého ziskového potenciálu daného tím, že zisky korporátního sektoru jsou (na rozdíl od USA) stále znatelně pod předchozími maximy.

soustruh

Eurozóna potřebuje jak cyklické vzepětí poptávky, tak změny na straně nabídky. Popsaný vývoj kolem M1 spadá do první kategorie a i jeho se týká téměř všudypřítomný mechanismus sebenaplňujícího se proroctví: Na monetární provázek se tlačit nedá, ale dá se pomoci tomu, aby na něj začal soukromý (popř. vládní) sektor z druhé strany tahat. Podle grafu to vypadá, že se snad daří.

Friedmanovská Evropa

V eurozóně se podle obrázku téměř zdá, že můžeme o stupeň posunout Friedmanovu známou „poučku“ a změnit jí na „růst eurozóny je vždy a všude monetárním jevem“. To by ale v ekonomice sužované významnými strukturálními problémy bylo přece jen asi příliš silné prohlášení. Nicméně nedávno jsem narazil na nepříliš známý citát od Miltona Friedmana, který se týká i samotného jádra strukturálních problémů ekonomik – tedy ochoty a schopnosti měnit věci k lepšímu. Volně přeložen by zněl následovně:

„Nedomnívám se, že řešením našich problémů je pouhé zvolení těch správných lidí. Důležité je vytvořit politické prostředí, které bude odměňovat špatné politiky za to, že udělají dobrou věc. Pokud nebudou špatní lidé těžit z toho, že dělají správné věci, nebudou je dělat ani ti dobří lidé. Pokud by se o to pokusili, hned by ztratili své pozice“.

Friedman se jako zastánce (!) QE a podobných programů ani zdaleka nestaral jen o monetární stranu ekonomiky. Já sám věřím tomu, že máme přesně takové politiky, jaké si zasloužíme (oni jsou my, my jsme oni). To implikuje pro hledače rychlých řešení smutný závěr: Změna bude pomalá, až se změníme „my“, změní se i „oni“. Na změny v systému moc nevěřím – demokracie a kapitalismus jsou tím nejlepším, ale jezdit jako čuně se dá i s Mercedesem. I když někdo bude neustále tvrdit, že se vše zlepší návratem k Trabantu.

Teď jde o to, co pan Friedman myslel oním odlišným politickým prostředím. Nějaké nové nastavení systému (např. jiný systém voleb)? Nebo měl na mysli „měkké“ přenastavení systému – tedy nic jiného než to, jak se chováme a co preferujeme my sami (tj. moje teze)? Nevím, ale přesto považuji za velmi přínosné uvažovat o situaci tak, že „špatní lidé musí začít dělat dobré věci“. Mimo jiné se tím vyhneme nerealistickému snění a hledání vůdců s jednoduchými řešeními. Platí do od Bruselu až po Prahu.
Čtěte více:

Už bychom se měli připravovat na další technologický propad
17.08.2015 15:15
Minimální mzda ve výši 70 000 dolarů ročně. Časově neomezená mateřsk...
Zisk na akcii Estée Lauder ve 4Q15 předčil očekávání, tržby zklamaly; Akcie -3 %
17.08.2015 14:36
Kosmetická společnost Estée Lauder dnes zveřejnila před otevřením trhu...
První srpnové údaje z amerického průmyslu – jedno velké zklamání
17.08.2015 14:42
Po solidním růstu americké průmyslové výroby v červenci dnes přicház...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2019
22:04Sváteční aktivita na Wall Street
20:46„Temná“ zákoutí monetární politiky – tištění peněz a hypersupermegainflace
12:13Monopol některých technologických gigantů společnosti spíše prospívá, než aby škodil
8:16Nízké valuace finančního sektoru – příležitost nebo hodnotová past?
21.04.2019
16:23Shiller: Co by druhé Trumpovo vítězství přineslo akciím
8:49Víkendář: Spojené státy propadají nebezpečným falešným nadějím
20.04.2019
16:20Jak osvobodit alžírskou ekonomiku
8:42Víkendář: Nová slovenská prezidentka je „skutečnou populistkou“ a to je dobře
19.04.2019
15:42Nakonec možná budeme řešit, zda je monetární politika dost zelená
8:11Fed se intenzivně připravuje na další útlum, ECB je pozadu
18.04.2019
22:04Americké akcie takřka na historickém maximu
17:56Ministr spravedlnosti Kněžínek oznámil odchod, střídá ho Benešová
17:33Tohle je dobrá dlouhodobá investice...
17:27Solidní americké tržby podpořily dolar, euro potopily indexy aktivity
17:27Summary: Pokles příjmů Morgan Stanley a lepší výhled Schlumbergeru
16:32Jakub Brukner: Jak poznat, zda je akcie levná nebo drahá
15:31Státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy 1,732 bilionu Kč
14:50Perly týdne: Těžce předražený Uber, optimističtí američtí milionáři a u nás bez diskuse o jádru
13:28WindEurope: Investice do větrné energie přesáhnou v Evropě v roce 2021 100 miliard eur
13:26AVAST: Očekáváme směr k dalším úspěchům (komentář analytika)  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data