Investoři po celém světě tlačí ceny komerčních nemovitostí nahoru. Spolu s tím rostou obavy z dalšího přehřátí trhů. Valuace rostou u kancelářských budov v Londýně, Hong Kongu, Osace i Chicagu, ve druhém čtvrtletí tohoto roku se dokonce dostaly na rekordní úrovně. Na nejvyšší úrovně po roce 2009 se pak podle Real Capital Analytics dostaly valuace komerčních nemovitostí v New Yorku, Los Angeles, Berlíně a Sydney. Hodnota transakcí na tomto segmentu trhu v Evropě se v první polovině letošního roku vyšplhala na 135 miliard eur, což představuje 37% meziroční nárůst. V USA bylo dosaženo 36% meziročního růstu, když se hodnota transakcí dostala na 225,1 miliardy dolarů.
Atraktivitu komerčních nemovitostí zvyšují nízké sazby a záplava likvidity, kterou na trh pumpují centrální banky. Velcí investoři z USA tak nakupují více nemovitostí relativně k dluhopisům či akciím, než bylo dříve zvykem. Na trhu se také stále více objevují kupci z Asie a Blízkého východu. Jacques Gordon z LaSalle Investment Management hovoří o tom, že trh je v pozdní fázi cyklu. „Není sice čas na paniku, ale pokud někam proudí příliš mnoho kapitálu, není to obvykle cesta, po které by se investoři měli dát.“ Trh pozorně sledují i regulátoři a Fed minulý měsíc také zmínil, že „valuační tlaky na trhu komerčních realit rychle rostou“.
Peníze proudí na trh ze všech směrů. Americké penzijní fondy nyní v komerčních realitách drží 7,7 % svých aktiv, v roce 2011 to bylo 6,3 %. Na plyn šlapou i investoři z Číny a netýká se to pouze amerického trhu. Minulý měsíc koupil čínský státní fond několik kancelářských budov v Sydney a Melbourne a 10 nákupních center ve Francii a Belgii. V Evropě se investoři orientují zejména na města jako Madrid či Dublin, kde se ceny nemovitostí ještě nedostaly nad předchozí maxima.
Ceny a objem transakcí na trhu komerčních nemovitostí se propadly v roce 2008, v roce 2010 se začalo projevovat oživení na trzích v New Yorku a Washingtonu. Analytici ale nyní varují, že ceny by se mohly propadnout ve chvíli, kdy dojde ke zvedání sazeb. Fed signalizuje, že se k takovému kroku chystá ve druhé polovině letošního roku. Zvyšování sazeb a následný pokles cen realit by mohly mít velký negativní dopad na globální trhy, platí to zejména v případě, že by vyvolaly vlnu defaultů. Býci ale tvrdí, že ceny nemovitostí nebudou zvedáním sazeb poškozeny, pokud spolu s ním nastane růst inflace. Ta by totiž měla umožnit zvýšení nájmů. Poukazují i na to, že během současného cyklu nedochází k nadměrnému budování kapacit, které trh poškodilo během cyklu předchozího.
Autory jsou Art Patnaude a Peter Grant.
Zdroj: WSJ