Přibližně 10 procent těžařů žlutého drahého kovu se nachází v červených číslech. Chystá se tak první omezení produkce od roku 2008. Pro většinu producentů surovin by snižování produkce a tím pádem i pokles nabídky znamenal i zvýšení ceny produkce a potenciálně vyšší zisk. V případě zlata to úplně neplatí. Investoři totiž na zlato spíše než jako na komoditu nahlížejí jako na finanční aktivum.
Zlato se navzdory růstu v posledních dnech neustále pohybuje okolo pětiletého minima a investoři se zbavují zlatých zásob, které stihli nahromadit během posledního desetiletí. Některé těžařské společnosti tak přicházejí o peníze a na obzoru se rýsuje první snížení produkce drahého kovu od roku 2008. Pokud se lze poučit z historie, na trh zlata nebude toto omezení mít zásadní dopad.
Zlato od cihel a prutů až po mince nebo šperky je vnímáno spíše než jako komodita než jako finanční aktivum. Každá unce zlata, která kdy byla vytěžena, stále někde na světě existuje. Recyklovaný kov dokonce tvoří více než čtvrtinu roční nabídky. Když naposledy zlaté doly omezily produkci, cena zlata i přesto spadla až o 29 procent přímo na medvědí trh. Naopak ani přebytky z let 2010 a 2011 nezabránily zlatu v rekordním růstu.
Světová produkce zlatých dolů podle GFMS vzrostla za poslední dekádu o 24 procent na rekordních 3114 metrických tun v roce 2014. Společnosti zvyšovaly těžbu ve snaze maximalizovat užitek z dvanáct let trvajícího býčího trhu. Přibližně 65 procent zlata, které se vytěží nebo recykluje je používáno na šperky nebo průmyslové výrobky, zbytek se prodá investorům.
Vývoj ceny zlata za poslední měsíc.
Z rekordních 1921,17 dolarů za trojskou unci v září 2011 se zlato propadlo o 40 procent. Kupující jednoduše ztratili důvěru v drahý kov jako uchovatele hodnoty. Potenciální zvyšování sazeb v USA a silnější dolar žlutý kov zatlačily až nejníže od února 2010. 24. července se tak drahý kov obchodoval dokonce za 1077,40 dolarů za unci. Od té doby se zlato asi o 6 procent vzpamatovalo hlavně díky devalvacím měn od Číny až po Kazachstán a globálním akciovým výprodejům. Podívalo se až k 1160 dolarům, dnes ale opět kleslo až k 1136 dolarům za trojskou unci.
Podle londýnské Metals Focus asi 10 procent světových dolů v současnosti tratí, i přes mírný růst ceny zlata z posledních týdnů tak ceny nejsou pro některé producenty dostatečně vysoké. Produkce by tak měla začít podle ředitelů Randgold Resources a Polymetal International klesat již příští rok. Gold Fields očekává velký pokles od roku 2018, předpovídá pokles ve výši 25 tun již v tomto roce.
Metals Focus odhaduje, že s cenou okolo 1100 dolarů se produkce koncem tohoto desetiletí sníží o 18 procent. Zlatý průmysl totiž v průměru potřebuje k pokrytí veškerých nákladů asi 1200 dolarů za unci. S ometením produkce v následujících letech počítá i největší světový producent zlata Gold. Přebytek zlata měřený převisem produkce a recyklovaného kovu nad poptávkou investorů, klenotníků a zpracovatelů by měl podle oproti 1476 tunám v roce 2013 v příštím roce klesnout na 999 tun, nejníže od roku 2012. Může však chvíli trvat než se případný pokles produkce promítne také do zlatých cen.
Zdroj: BBG