Právě před pár chvílemi byla zveřejněna zpráva, že čínská centrální banka snižuje základní úrokové sazby - jednoletou depozitní i zápůjční úrokovou sazbu o 25 bazických bodů. Jednoletá zápůjční úroková sazba tak klesá s účinností k zítřku na 4,6 % a jednoletá depozitní úroková sazba klesá na 1,75 %. Děje se tak popáté od loňského listopadu.
Vývoj jednoleté zápůjční úrokové sazby
Vývoj jednoleté depozitní úrokové sazby

Akcelerace monetárního uvolňování čínské centrální banky také do značné míry sleduje podpoření cíle samotného premiéra Číny, který si stanovil cíl pro rok 2015, kdy chce, aby čínská ekonomika rostla o 7 %.
Čínská centrální banka také snižuje povinné minimální rezervy největším čínským bankám o 0,5 procentního bodu na 18 %, což znamená, že si banky musí nechat menší objem hotovosti jako polštář. Změna PMR vejde v platnost 6. září. Centrální banka tak dále zvyšuje snahu uklidnit situaci na svém akciovém trhu, který zažívá prudký propad jak ve včerejší, tak v dnešní asijské seanci, kdy hlavní indexy odepisovaly mezi pěti a sedmi procenty a vymazaly tak zisky za celý rok 2015. Jedním z dílčích opatření je také snížení rezerv o 300 bazických bodů pro společnosti poskytující finanční leasing a leasing na automobily.
Druhým cílem centrální banky je zažehnat obavy o růst čínského hospodářství což nahání hrůzu i evropským a amerických společnostem, zejména u těch u kterých tržby v Číně představují nezanedbatelnou část celkových tržeb.
Před dnešní úpravou došlo již dvakrát k úpravě míry povinných minimálních rezerv pod vedením guvernéra Zhou Xiaochuan navíc s detailněji definovaným pohybem požadovaných rezerv vůči jednotlivým bankám.
Centrální banka kromě uvedených opatření, také bude rozšiřovat svoje zápůjční kapacity a také zvýší svojí frekvenci jejich využití. Centrální bankéři také uvedli, že inflace v ekonomice je stále příliš nízká.
Tomáš Vlk, analytik Patria Finance komentuje snížení sazeb následovně: „Sada nových opatření je to, v co doufaly finanční trhy při propadech v posledních dnech. Čína zaváhala a s menším zpožděním přicházejí opatření, která jsou zatím pouze na straně měnové politiky, kde se dá čekat menší efekt. I tak ale jde o důležitý impuls k překlenutí negativní nálady. Obavy z výraznějšího zpomalení v Číně mohou klesat s vědomím, že jsou tamní autority připravené dodat další podporu.
Čínské trhy jsou zavřené a opatření se projevují pozitivně pouze na futures. Evropské akcie se vydaly vzhůru už ráno a své zisky po čínském oznámení zvyšují. Futures naznačují, že se pozitivní vývoj přenese později i do Ameriky. Pod větší tlak se dostávají dluhopisy USA či Německa a lehce začínají ztrácet také dluhopisy rizikovějších zemí. Na měnách nemá krok čínské centrální banky zatím velkou odezvu. Pozice dolaru se však přece jen vylepšují a americká měna si polepšuje hlavně na páru s eurem (aktuálně 1,1480). Samotná čínská měna se s měkčí měnovou politikou nedostává pod tlak, ale otázkou je aktivita centrální banky na trhu.„
Zdroj: Bloomberg, Reuters