Aktualizováno Index nákupních manažerů v eurozóně při zveřejnění předběžného výsledku mírně překonal odhady. Dnes byl tento index revidován dolů, čímž se rozdíl skoro smazal, jde však o celkem nepodstatné úpravy. Hlavní index za průmysl v eurozóně dosáhl v srpnu 52,3 bodu oproti předběžným 52,4. Také v červenci index dosahoval 52,4 bodu.

Za dnešní revizí stojí protisměrné úpravy indexů v Německu a Francii. Zatímco německý index, který příjemně překvapil, je po revizi ještě výš na 53,3 bodu, francouzský PMI padá ještě hlouběji na 48,3. Dobrý německý výsledek zabránil výraznějšímu propadu indexu za celou eurozónu. Pokud se totiž podíváme na ostatní země, téměř všude vidíme zhoršení. Týká se to Itálie, Španělska, Nizozemska, Rakouska i Irska. Všude tam se sice PMI drží nad 50, ale tak dobré jako v červenci to není. Výjimkou je řecký index, který se po propadu na 30,2 zvedá aspoň na 39,1 bodu.
Podle průzkumu v srpnu dál slušně rostla produkce a přibývaly nové zakázky. Stoupala rovněž zásoba rozpracovaných zakázek. Poptávka se zlepšila na domácím i exportním trhu. Díky tomu firmy přistoupily k dalšímu nabírání zaměstnanců, které bylo dokonce nejrychlejší za čtyři roky. Ceny produkce se mírně zvyšovaly, zatímco ceny vstupů díky energiím poprvé za půl roku klesaly.
Na celkové úrovni jsou srpnová čísla slušná. Pozitivně překvapilo Německo, na které překvapivě neměla žádný velký dopad Čína. Velká většina odpovědí ale byla shromážděna ještě před devalvací jüanu a otřesy spojenými se strachem z prudkého zpomalení. V odpovědích tak převážil vývoj do poloviny srpna naznačující silnou výrobu podpořenou poptávkou ze západu.
Finální údaje a doplnění informací ze zbytku sledovaných zemí odhalily nepříjemnou skutečnost: dobrý výsledek je založen prakticky pouze na Německu, zatímco situace v dalších zemích, zejména Francii, se citelně zhoršila. Pro ekonomiky by měl být příznivý obnovený pokles cen komodit, který sníží náklady. Dobrou zprávou je také zlepšení čísel ze Spojených států. Na druhou stranu tu ale máme řadu rizik.
Samozřejmě sem patří Čína a její zpomalování, u kterého stále chybí jasné indicie, jak moc je výrazné. Vedle toho euro stále zvolna posiluje. Německo zatím drží evropské PMI výš, ale zmíněné faktory jsou právě pro jeho exportně zaměřenou ekonomiku nepříjemné. Pokud se promítnou do odpovědí, na PMI by to bylo docela znát. Prozatím tedy průzkum mezi nákupními manažery svědčí o příznivé situaci, ale výhled se zhoršuje.