Na prahu naplno se rozjíždějící výsledkové sezóny dostaly trhy další informační potravu z Číny v podobě dat ze zahraničního obchodu. Ať už si o čínských statistikách myslíme cokoliv, tak vysílají jasný vzkaz - zatímco dovozy v září dále padaly úctyhodným tempem (v dolarových cenách meziročně o pětinu), tak propad vývozů se začíná stabilizovat. Výsledkem je však enormní přebytek obchodní bilance, který v prvním školním měsíci přesáhl 60 mld. dolarů.
Připomeňme si, že září bylo zároveň prvním měsícem, kdy se v zahraničním obchodě mohla naplno projevit devalvace, kterou čínští soudruzi jako velké překvapení globálním trhům nachystali. A jak se zdá politika “ožebrač devalvací svého souseda” zabrala okamžitě a to ani čínská centrální banka nemusela svoji měnu znehodnotit tak výrazně jako ČNB korunu. Stačila devalvace o méně než 4 % procenta a přebytek zahraničně-obchodní bilance se ocitl na rekordních hodnotách. Zároveň se tím ex-post částečně vysvětluje i zářijový pomalejší úbytek devizových rezerv čínské centrální banky (dosáhl “jen” 43 miliard dolarů).
Jinak řečeno, zbytek světa by mohl mít radost z toho, že tlak na další devalvaci díky nafukujícímu se čínskému obchodnímu přebytku klesá, avšak toto konstatování v sobě nese pachuť toho, že strukturálnímu přerodu druhé největší ekonomiky, v hospodářství opírajícímu se více o domácí spotřebu, se příliš nedaří. Podíl spotřeby na HDP zůstává nízký a devalvace jüanu jej rozhodně nenavýší. Stále padající čínské dovozy jsou přitom jasnou zprávou o tom, že domácí poptávka rozhodně neroste zdaleka takovým tempem jako v minulosti. To samo o sobě může stačit k tomu, aby řada globálních producentů v čele s těmi z komoditního sektoru přehodnotila svá očekávání pro rok 2016 směrem dolů.
Region
S výjimkou forintu se kurzy středoevropských měn včera příliš nezměnily. Forint mírně posílil a vůči euru se dostal na asi třítýdenní maxima.
Z hlediska očekávaných událostí není ani dnešek zajímavý, kalendář je více plný až ve zbytku týdne. Trhy se tak mohou čím dál více soustředit na blížící se parlamentní volby v Polsku (25. října), jejichž favoritem s přehledem zůstává opoziční Právo a spravedlnost (PiS). Nervozita před volbami může narůstat s tím, jak se budou množit názorové přestřelky mezi současnou vládní Občanskou platformou a PiS (viz například včerejší komentáře ministra financí Szczurka).
Dluhopisy
Výnosy na evropských trzích na začátku týdne klesaly. Byla to alespoň částečně reakce na výroky šéfa ECB Draghiho, který znovu připustil, že politika QE může být natažena, změněna její kompozice nebo i objem. Vzhůru šly pouze výnosy portugalských dluhopisů poté, co vládu nakonec pravděpodobně sestaví opoziční socialisté s podporou komunistů. Trhy se tak bojí, aby řada úsporných opatření z uplynulých let nebyla zrušena nebo upravena. V dalším průběhu týdne by měly dluhopisy sledovat výkony akciových trhů a ty žijí startující výsledkovou sezónou (dnes a Intel).
Komodity
Po včerejším prudkém propadu (-5 %) se cena ropy dnes stabilizuje kolem 50 USD/barel. Brzy ráno sice komoditám neprospěla data z Číny v podobě dovozů za září, které dopadly hůře, než se čekalo. Na cenu ropy však čísla zásadnější dopad nemají. Včera trh s ropou zajímala měsíční zpráva OPECu. Ta sice poukázala na relativně optimistická očekávání ohledně růstu světové poptávky po ropě v letošním roce, avšak odhalila i nárůst produkce ropy v zemích kartelu. To ceně ropy neprospělo.
Co se týče dnešních dat z Číny, tak ta jsou zajímavější z pohledu základních kovů. Jejich celkové negativní vyznění například v případě mědi převažuje i vysoké dovozy tohoto kovu v září a její cena tak mírně klesá.