Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tak je to tady

Tak je to tady

30.11.2015 17:45

Jen málokdy se stává, že když jsou na programu týdne čerstvá data z amerického trhu práce, najde se na onom programu ještě něco významnějšího. Svědky tohoto jevu budeme právě nyní. Na pátek je sice naplánována listopadová nezaměstnanost v USA (očekává se, že se bude držet na 5 %). Ovšem ve čtvrtek bude ECB rozhodovat o své další monetární politice. A právě to je ta událost, která zastíní i vývoj na pracovním trhu v USA, který bude významně promlouvat do monetární politiky tamtéž.

Očekává se, že ECB přikročí k rozšíření nákupů vládních dluhopisů a možná sníží i depozitní sazbu. Analýz konkrétního vývoje a jeho dopadu na reálnou ekonomiku (popřípadě i na akciové trhy) je celá řada. Konkrétní podstatu věci asi dobře vystihuje následující graf od Fulcrum AM, kde je modře vyznačen vývoj aktiv ECB v případě, že by banka nemodifikovala svou současnou strategii, červeně a zeleně jsou alternativní (agresivnější) scénáře. V podstatě je možné, že ECB buď program „nakopne“ již nyní, nebo s ním bude pokračovat déle, než se na počátku plánovalo (zeleně):

graf-1

Už roky ale nejsou hlavním tahounem a přenosovým mechanismem monetární politiky ve světě ani tak činy, jako slova. Pro příklad nemusíme chodit daleko, stačí si vzpomenout na památné „uděláme vše, co bude třeba“. A na to, že tato slova sama o sobě zajistila, že už toho nebylo nutno zase tolik dělat. Z tohoto pohledu nemusí být ani tak důležité, co konkrétně ECB udělá, jako to, že dá jasně najevo, že hodlá být aktivní, když je třeba a nepřepne opět do „německého“ modelu uvažování. Jinak řečeno, klíčová je stará dobrá nezávislost a důvěryhodnost, i když tyto vlastnosti jsou v pokrizových letech často testovány z jiných stran, než jsme tomu byli dříve zvyklí.

ECB byla v minulosti skutečně pod značným vlivem Německa, či jeho Bundesbanky. Sami Němci by s tím možná nesouhlasili, nebo by hovořili o tom, že tento vliv byl dobrý pro všechny. Jenže o tom můžeme například ve světle následujícího grafu poměrně úspěšně pochybovat. Červeně vyznačené „ideální“ sazby pro periferii se totiž před krizí pohybovaly výrazně nad sazbami skutečnými (přerušovaně). Ty se naopak velmi blížily tomu, co bylo dobré pro Německo. Když se tedy hovoří o tom, jak byla periferie před krizí nezodpovědná, je to notné ohýbání reality. Nezodpovědná byla ECB, která „nezávisle“ držela monetární politiku z hlediska vývoje na periferie příliš uvolněnou:

graf-2
Zdroj: David Beckworth

Ona závislost na Německu snad již značně ztratila na síle. Rozpolcenost uvnitř ECB i vnější tlaky na ní jsou ale stále patrné. Z hlediska periferie i celé eurozóny je tak i na monetární rovině stále hodně důležité, jak se vede v Německu. Pokud dobře, bude v ECB těžší prosadit akomodační politiku a naopak. Měli bychom tak věnovat i určitou pozornost novým číslům z Německa: Na úterý je naplánována listopadová nezaměstnanost a na pátek objednávky v průmyslu. Optimisté věří, že na nich se začne projevovat určité cyklické oživení globální ekonomiky a stabilizace situace v Číně. Druhou stranou tohoto optimistického scénáře je následující: Pokud začnou mít Němci pocit, že to nejhorší mají za sebou, začnou se zase intenzivněji snažit o svázání nohou a rukou Draghimu a jeho bližním.

 

Čtěte více:

Závody o osídlení Marsu mají v USA přinést nové pracovní místa a investice
30.11.2015 14:38
Americká National Aeronautics and Space Administration (NASA) mění str...
Inflace v Německu ožívá
30.11.2015 14:20
Dnes odpoledne byla zveřejněna data o vývoji spotřebitelských cen v Ně...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data