Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tak je to tady

Tak je to tady

30.11.2015 17:45

Jen málokdy se stává, že když jsou na programu týdne čerstvá data z amerického trhu práce, najde se na onom programu ještě něco významnějšího. Svědky tohoto jevu budeme právě nyní. Na pátek je sice naplánována listopadová nezaměstnanost v USA (očekává se, že se bude držet na 5 %). Ovšem ve čtvrtek bude ECB rozhodovat o své další monetární politice. A právě to je ta událost, která zastíní i vývoj na pracovním trhu v USA, který bude významně promlouvat do monetární politiky tamtéž.

Očekává se, že ECB přikročí k rozšíření nákupů vládních dluhopisů a možná sníží i depozitní sazbu. Analýz konkrétního vývoje a jeho dopadu na reálnou ekonomiku (popřípadě i na akciové trhy) je celá řada. Konkrétní podstatu věci asi dobře vystihuje následující graf od Fulcrum AM, kde je modře vyznačen vývoj aktiv ECB v případě, že by banka nemodifikovala svou současnou strategii, červeně a zeleně jsou alternativní (agresivnější) scénáře. V podstatě je možné, že ECB buď program „nakopne“ již nyní, nebo s ním bude pokračovat déle, než se na počátku plánovalo (zeleně):

graf-1

Už roky ale nejsou hlavním tahounem a přenosovým mechanismem monetární politiky ve světě ani tak činy, jako slova. Pro příklad nemusíme chodit daleko, stačí si vzpomenout na památné „uděláme vše, co bude třeba“. A na to, že tato slova sama o sobě zajistila, že už toho nebylo nutno zase tolik dělat. Z tohoto pohledu nemusí být ani tak důležité, co konkrétně ECB udělá, jako to, že dá jasně najevo, že hodlá být aktivní, když je třeba a nepřepne opět do „německého“ modelu uvažování. Jinak řečeno, klíčová je stará dobrá nezávislost a důvěryhodnost, i když tyto vlastnosti jsou v pokrizových letech často testovány z jiných stran, než jsme tomu byli dříve zvyklí.

ECB byla v minulosti skutečně pod značným vlivem Německa, či jeho Bundesbanky. Sami Němci by s tím možná nesouhlasili, nebo by hovořili o tom, že tento vliv byl dobrý pro všechny. Jenže o tom můžeme například ve světle následujícího grafu poměrně úspěšně pochybovat. Červeně vyznačené „ideální“ sazby pro periferii se totiž před krizí pohybovaly výrazně nad sazbami skutečnými (přerušovaně). Ty se naopak velmi blížily tomu, co bylo dobré pro Německo. Když se tedy hovoří o tom, jak byla periferie před krizí nezodpovědná, je to notné ohýbání reality. Nezodpovědná byla ECB, která „nezávisle“ držela monetární politiku z hlediska vývoje na periferie příliš uvolněnou:

graf-2
Zdroj: David Beckworth

Ona závislost na Německu snad již značně ztratila na síle. Rozpolcenost uvnitř ECB i vnější tlaky na ní jsou ale stále patrné. Z hlediska periferie i celé eurozóny je tak i na monetární rovině stále hodně důležité, jak se vede v Německu. Pokud dobře, bude v ECB těžší prosadit akomodační politiku a naopak. Měli bychom tak věnovat i určitou pozornost novým číslům z Německa: Na úterý je naplánována listopadová nezaměstnanost a na pátek objednávky v průmyslu. Optimisté věří, že na nich se začne projevovat určité cyklické oživení globální ekonomiky a stabilizace situace v Číně. Druhou stranou tohoto optimistického scénáře je následující: Pokud začnou mít Němci pocit, že to nejhorší mají za sebou, začnou se zase intenzivněji snažit o svázání nohou a rukou Draghimu a jeho bližním.

 

Čtěte více:

Závody o osídlení Marsu mají v USA přinést nové pracovní místa a investice
30.11.2015 14:38
Americká National Aeronautics and Space Administration (NASA) mění str...
Inflace v Německu ožívá
30.11.2015 14:20
Dnes odpoledne byla zveřejněna data o vývoji spotřebitelských cen v Ně...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2025
9:23Víkendář: Pohled Tima Taylora, jak "správně" zdanit kapitálové zisky
21.06.2025
16:21Investor Ken Griffin pro Bloomberg o školství, Miami a Trumpových clech
8:56Víkendář: Co když Čína přesměruje své exporty do Evropy?
20.06.2025
17:48Evropa mířící do učebnicové rovnováhy, Fed rezignuje na inflační cíl?
17:15EU zvyšuje limit úvěrů EIB na 100 miliard eur, posílí obranný průmysl
16:50ArcelorMittal ruší plán na výrobu ekologické ocele v Německu kvůli drahé energii
16:45Akciové trhy rostou navzdory konfliktu Izraele a Íránu  
16:10Meta zvyšuje sázky na budoucnost AI. Investoři zvažují, kam až mohou její akcie růst
14:37TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady konané 20. června 2025
14:19Evropským akciím stále ještě nedošel dech, domnívají se stratégové z Wall Street
14:03Akcie Eutelsatu prudce rostou po zprávě, že francouzská vláda ve firmě navýší svůj podíl
13:19České Radiokomunikace se začaly ucházet o projekt evropské AI gigafactory
12:22Perly týdne: Eisman o jednom hlavním riziku, Taleb o zlatu a vývoji v ekonomice
12:18Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí vzrostl o 31,9 mld. Kč na 5,303 bilionu Kč
12:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam řádné valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
11:57Rýže za dvojnásobek. Japonská inflace žene centrální banku k akci
10:47Vzdal řetězec Temu boj o americký trh? Tržby nadále klesají, zatímco konkurence roste
10:31Čistý zisk Metrostavu v loňském roce vzrostl o 53 procent na 1,7 miliardy korun
9:09Rozbřesk: Další eskalace íránského konfliktu, jaké mohou být dopady do inflace?
8:52Trump zvažuje útok na Írán, eurozóna zpomaluje a futures se drží v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data