Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podivná divergence divergencí u podnikatelských nálad a úroků mezi USA a eurozónou

Podivná divergence divergencí u podnikatelských nálad a úroků mezi USA a eurozónou

01.12.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Trochu ve stínu pařížského summitu o globálním oteplování a nepochopitelného zařazení čínského jüanu mezi rezervní měny MMF se klubou na svět další zajímavá data z USA a eurozóny. Ta přitom v případě podnikatelských nálad ukazují na pozoruhodnou divergenci, když zatímco byznys sentiment na starém kontinentu se stále vylepšuje a naopak za velkou louží průběžně zhoršuje.

Na globálních trzích a především pak na tom eurodolarovém se samozřejmě hraje na téma divergence, rovněž jde ovšem o divergenci mezi politikou Fedu, která bude utažena, a politikou ECB, jež bude naopak uvolněna. Neboli krátkodobé dolarové a eurové úrokové sazby se již delší dobu rozevírají, což se negativně podpisuje na kurzu eurodolaru, který se pozvolna přibližuje paritě. Takový vývoj by byl vcelku logický za předpokladu, že konjunkturální data (např. podnikatelské nálady) se vyvíjejí plus mínus v souladu s tím, co již delší dobu pozorujeme na finančních trzích. Nicméně delší dobu trvající divergence mezi divergencemi, kdy na jedné straně dolarové úroky rostou a eurové padají hlouběji pod nulu a na straně druhé evropské indexy PMI dosahují několikaletých maxim a americké padají pod 50 bodů, není dlouhodobě udržitelná. Pokud by něco takového trvalo opravdu déle, tak jeden či druhý trend se musí zlomit a nastane proces, kterému se pro změnu říká konvergence.

To konec konců uvidíme již dnes odpoledne, kdy mají být zveřejněna data o podnikatelském sentimentu v americkém průmyslu a náš odhad sází na to, že index ISM klesl v listopadu pod klíčovou hodnotu 50 bodů. Pokud se tak opravdu stane, bude jasné, že konjunkturální divergence (mezi průmyslem USA a eurozóny) stále pokračuje a dříve či později budou muset vzít tento fakt trhy na vědomí. V praxi by to pak mohlo znamenat negativní korekci tržních dolarových sazeb resp. hodnoty dolaru.

Region

Obchodování s regionálními měnami bylo v pondělí opět relativně klidné - vyčkává se patrně zejména na čtvrteční zasedání ECB. Na události přitom pondělí chudé nebylo. V Polsku byl mírně pozitivně revidován odhad růstu HDP ve 3. čtvrtletí (+3,5 % y/y) a byla zveřejněna i listopadová míra inflace (-0,5 % y/y), která trhy mírně zklamala. Čísla však na zlotý významnější dopad neměla. Stejně tak korunu neovlivnily komentáře guvernéra ČNB Singera, který uvedl, že potřeba uvolněných měnových podmínek (ne však jejich dalšího uvolnění, na které v posledních dnech trh více sází) pro českou ekonomiku přetrvává navzdory relativně rychlému růstu HDP.

Dnešek je v regionu zajímavý zejména díky zveřejnění indexů podnikatelských nálad. Výraznější dopad na trhy z tohoto titulu však nečekáme. Kromě toho začíná dvoudenní zasedání polské centrální banky, které však z ekonomického pohledu asi také nebude příliš zajímavé. Klíčovou událostí zůstává zasedání ECB, které může podle nás regionálním měnám na frontě s eurem spíše prospět.

Dluhopisy

Zatímco nárůst inflace v Německu (na 0,4 % meziročně v listopadu z 0,3 % v říjnu) neměl na eurovou výnosovou křivku zásadnější dopad, tak české krátkodobé úrokové sazby (implikované ve FRA sazbách) pokračovaly v prudkém pádu. Český trh se evidentně probudil a začíná mu dominovat strach ze čtvrtečního zasedání ECB, kde hrozí výrazná redukce depozitní sazby ECB a eventuálně i následná reakce ČNB (na zasedání 16. prosince). My však sázíme na to, že pokud ECB zůstane jen u snížení sazby o 10 bazických bodů, tak ČNB nemusí nutně s úrokovými sazbami hýbat.

Komodity

Cena ropy Brent včera odpoledne smazala ranní posun vzhůru a v souhrnu tak nakonec dokonce mírně poklesla. Ceny základních kovů s výjimkou hliníku rostly - nejvýraznější růst zaznamenal nikl, v jehož případě se hovoří o relativně významném omezování produkce pro příští rok.

Dnes ráno trhy komodit zajímají především data z Číny v podobě indexů podnikatelských nálad za listopad. Oficiální index PMI poklesl na tříletá minima a šetření Caixin PMI se naopak oproti říjnu mírně vylepšilo. Z pohybu cen mědi lze soudit, že trh vnímá data spíše pozitivně (k tomu přispívají asi i dobré výsledky PMI v Japonsku).

 


Čtěte více:

Aktivita v čínském průmyslu nejníže za tři roky
01.12.2015 9:07
Z Číny dnes v noci přišla další várka nelichotivých čísel popisujících...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2019
12:13Monopol některých technologických gigantů společnosti spíše prospívá, než aby škodil
8:16Nízké valuace finančního sektoru – příležitost nebo hodnotová past?
21.04.2019
16:23Shiller: Co by druhé Trumpovo vítězství přineslo akciím
8:49Víkendář: Spojené státy propadají nebezpečným falešným nadějím
20.04.2019
16:20Jak osvobodit alžírskou ekonomiku
8:42Víkendář: Nová slovenská prezidentka je „skutečnou populistkou“ a to je dobře
19.04.2019
15:42Nakonec možná budeme řešit, zda je monetární politika dost zelená
8:11Fed se intenzivně připravuje na další útlum, ECB je pozadu
18.04.2019
22:04Americké akcie takřka na historickém maximu
17:56Ministr spravedlnosti Kněžínek oznámil odchod, střídá ho Benešová
17:33Tohle je dobrá dlouhodobá investice...
17:27Solidní americké tržby podpořily dolar, euro potopily indexy aktivity
17:27Summary: Pokles příjmů Morgan Stanley a lepší výhled Schlumbergeru
16:32Jakub Brukner: Jak poznat, zda je akcie levná nebo drahá
15:31Státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy 1,732 bilionu Kč
14:50Perly týdne: Těžce předražený Uber, optimističtí američtí milionáři a u nás bez diskuse o jádru
13:28WindEurope: Investice do větrné energie přesáhnou v Evropě v roce 2021 100 miliard eur
13:26AVAST: Očekáváme směr k dalším úspěchům (komentář analytika)  
12:51Nejsme sociální síť ani vyhledávač, vzkazuje trhu Pinterest
12:41Babiš: Národní investiční plán je interní materiál, poslancům jej neposkytnu. 17 tisíc projektů, 3,5 bilionu korun

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data