Během prvních tří čtvrtletí letošního roku klesly zisky obchodovaných společností v indexu S&P 500 asi o 25 miliard dolarů. Na konci roku se navíc očekává další pokles, protože energetický sektor bojuje s nižšími cenami ropy a prudká rally na dolaru zase doléhá na společnosti, jejichž zisky jsou z velké části tvořeny vývozy do zahraničí. Následující graf ukazuje meziroční změnu čtvrtletních zisků od prvního čtvrtletí roku 2012. Zisky začaly klesat ve druhém čtvrtletí tohoto roku a tempo propadu se zatím prohlubuje. Zatímco ve třetím čtvrtletí dosáhlo necelých 4 %, v posledním čtvrtletí se očekává zhruba 5% pokles:
Největšímu tlaku čelí zmíněná energetika, která bojuje s nízkými cenami ropy. Zisky v tomto sektoru klesly ve třetím čtvrtletí meziročně o 57 %! Ohledně vlivu silného dolaru píše v jedné ze svých posledních analýz následující: „Otázkou není, zda se pohybujeme v ziskové recesi, ale pouze to, jak hluboká tato recese bude a jaký bude mít širší dopad na americkou ekonomiku. Platí to zejména s ohledem na to, jak široce je rozšířený názor, že dolar bude i nadále posilovat.“
tvrdí, že změny cen dovozů jsou vedoucím indikátorem, který ukazuje, jak se bude ekonomika vyvíjet zhruba po uplynutí 12 měsíců. Pokud tedy nedojde k obratu v rally na dolaru, zisková recese v americkém průmyslu bude nevyhnutelně trvat i v roce 2016. Paul Choi ze se ovšem domnívá, že příští rok už by neměly být zisky ovlivňovány cenami ropy, protože u těch již došlo ke stabilizaci. To znamená, že k dalšímu poklesu ziskovosti energetik už by také nemělo dojít. „Ziskovost byla ovlivněna zejména nižšími cenami ropy a energií a k tomu už pravděpodobně nedojde, pokud tedy předpokládáme, že ceny ropy neklesnou k 25 dolarům za barel. Zapomínat bychom také neměli na stimulační efekt spotřeby, který se ještě plně neprojevil,“ upřesňuje Choi.
Zdroj: Bloomberg