Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské akcie tutovkou?

Evropské akcie tutovkou?

09.12.2015 17:45

Nechci to uspěchat, ale pomalu je možné tak nějak zhodnotit letošní akciový rok. Jedním z ústředních témat roku 2015 byl podle mne „souboj“ mezi americkými a evropskými trhy. Nakonec to vypadá, že se skutečně potvrdí teze o tom, že Evropa bude mít navrch. Ovšem pokud bychom dali stranou leden, byl by obrázek mnohem méně jednoznačný:

Tutovka 1.png

Zdroj: FT

S ohledem na výše uvedené bych si mohl pogratulovat, protože s tezí o relativně vyšší atraktivitě evropských akcií jsem se identifikoval i já. Šlo by ale případ, kdy má někdo pravdu ze špatných důvodů. Za mou tezí byl totiž fakt, že evropské korporace jsou svou ziskovostí ještě daleko pod předchozími vrcholy, zatímco Američanky jsou zase daleko nad předchozími maximy. Z čehož mělo plynout, že ziskovost bude v Evropě růst rychleji, než ve „vyčerpaných“ USA.

Jak ale ukazuje druhý obrázek z dnešní série, o nějakém dohánění amerického ziskového náskoku nemůže být ani řeči (opět vyjma počátku roku). Přesněji řečeno, americkým korporacím sice došel dech, ale ty evropské se také moc nepochlapily. A to ještě platí, že těm prvním došel dech zejména kvůli silnému dolaru a nízkým cenám ropy.

Tutovka 2.png

Zdroj: FT

Ohlédnutí za letošním rokem může být zajímavé, zajímat nás ale pravděpodobně bude zejména další vývoj. Ten můžeme opět posuzovat na základě očekávané ziskovosti korporátního sektoru a na základě vývoje valuace. Do určité míry tak do roku 2016 vstupujeme se stejným nastavením, jako minulý rok. Ona teze s nedosaženými (Evropa) a překročenými (USA) ziskovými maximy v jádru zůstává. A z následujícího grafu je vidět, že americké valuace jsou na rozdíl od těch evropských stále relativně vysoko. Jde o cyklické PE, červeně je vyznačena jeho současná hodnota, zeleně medián a černě jsou historická minima a maxima. Nejnižší je valuace v Itálii, Španělsku a UK:

Tutovka 3.png

Zdroj: FT

Výrazný rozdíl od minulého roku spočívá v tom, že zvedání sazeb v USA už je na spadnutí. V ideálním případě bude doprovázeno dobrým ekonomickým výhledem a žádnou paseku nenadělá. Jak jsem ale upozorňoval v předminulém příspěvku, riziko předčasného zvednutí sazeb není zanedbatelné. V principu by tak vše zmíněné dohromady mělo i nadále favorizovat Evropu. K tomu přidejme lepšící se indexy překvapení v Evropě a naopak zhoršování v USA (podle Absolute Strategy Research). Což potvrzuje tezi o tom, že cyklus v USA už stárne, v Evropě je naopak na svém začátku. Skoro by se tedy zdálo, že evropské akcie jsou tutovkou. Je tu jen jeden detail – podobné tutovky bývají nakonec hodně problematické.


Čtěte více:

Rozvinuté trhy mají být v roce 2016 motorem ekonomického růstu ve světě
09.12.2015 15:26
Motorem růstu v roce 2016 budou, podle Anny Stupnytské, globální ekono...
Evropa opět ztrácí, pod tlakem komoditní tituly
09.12.2015 11:44
Evropské akciové trhy po krátkém úvodním růstu zamířily do červených č...
Yahoo změnila plány, místo podílu v Alibabě oddělí další aktivity
09.12.2015 14:22
Americká internetové společnost Yahoo kvůli obavám z vysokých daní upr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data