Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed by měl vsadit na kozu a vlka

Fed by měl vsadit na kozu a vlka

14.12.2015 17:45

Tento týden k nám dorazí nová PMI z Francie, Německa a hlavně celé eurozóny (středa). K tomu se v ten samý den přidají nová data z amerického trhu s bydlením a ve čtvrtek přijdou čerstvá čísla týkající se nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Tedy žádná nuda. A málem bych zapomněl – Fen bude ve středu rozhodovat o tom, zda zvýší sazby.

Teoreticky by nemělo jít o nic významného – obecně se čeká, že Fen sazby zvedne a pokud k tomu skutečně dojde, s cenami na trzích by to nemělo hýbat. Prakticky to asi tak jednoduché nebude – před několika dny jsem tu například psal o tom, že podle některých odhadů jsou nyní přirozené sazby znatelně pod sazbami Fenu. To znamená, že současné utažení by bylo předčasné. Tudíž ekonomiku nemístně dusící a cenám rizikových aktiv rozhodně neprospívající.

Švédská monetární minela


Je hezké, že v úterý dojde k takové malé/velké události, která bude asi naprostou většinou médií a investorů na světě přehlížena. V ten den bude totiž o sazbách rozhodovat švédská Riksbank. Očekává se, že sazby klesnou z -0,35 % na -0,45 %. Význam tohoto dne a toho, co Riksbank dělala a udělá, osvětlí následující obrázek s celkovou inflací ve Švédsku a vývojem klíčové sazby centrální banky tamtéž:


Koza a vlk1.png


Před krizí Riksbank zvyšovala sazby s tím, jak postupně rostla inflace. V roce 2008 nastal z evidentních důvodů prudký obrat a banka začala prudce uvolňovat. Na tom není nic překvapivého, problematický je ale vývoj pokrizových let. V roce 2010 začala totiž Riksbank opět zvedat sazby a skončila až na 2 %. Z hlediska vývoje celkové inflace v tu samou dobu šlo o pochopitelný krok. Z hlediska dalšího vývoje to bohužel říci nemůžeme. Inflace totiž rychle obrátila, začala klesat a nyní se už více než dva roky potácí kolem nuly. Riksbank zareagovala (až) na konci roku 2011 a nyní se dostala až ke zmíněnému uvažování o tom, zda snížit sazby z 0,35 % na 0,45 %.

Pokrizová politika Riksbank se mezi některými ekonomy stala poměrně intenzivně diskutovaným tématem. Na jedné straně debatní fronty stojí někteří švédští ekonomové a třeba Paul Krugman. Ti rozhodnutí banky o zvyšování sazeb kritizovali s tím, že ekonomika se nepřehřívala (byla v ní velká produkční mezera, nezaměstnanost byla vysoko, jádrová inflace nízko, atd.). Na straně druhé, nepřekvapivě zabydlené zejména ekonomy z centrální banky, jsou argumenty tvrdící, že sazby bylo nutno zvýšit zejména kvůli znepokojivému vývoji v oblasti zadlužení domácností a hrozící finanční nestabilitě.

Monetární koza a vlk

Rád poukazuji na to, že zastánci tvrdých peněz a měny by v pokrizových letech měli být spíše přáteli uvolněnější politiky a měli by hledět spíše na deflační, než na inflační rizika. Pokud totiž dojde k příliš brzkému utažení politiky, nakonec vše skončí tím, že centrální banka musí být mnohem agresivnější, než by musela být bez onoho ukvapeného „konzervativního“ kroku. Vidíme to na ECB a dobře je to patrné na výše popsaném příběhu Riksbank.

Vědět dopředu, zda bude Fed ukvapený, nelze. V určitém smyslu bude vše, co udělá špatně – vždy od někoho sklidí tvrdou kritiku. Lepší je ale dívat se na věc tak, že cokoliv udělá, bude to dobře. T.j., udělá to s tím nejlepším přesvědčením při absencích křišťálových koulí a věštců všeho druhu. Chtělo by se také říci a napsat, že nakonec se dozvíme, zda ta či ona banka chybu udělala, či ne. Švédský pokrizový monetární úlet ale ukazuje, že „objektivní“ pravdu se asi nedozvíme ani ex-post. Každý si pro svůj postoj vybere v datech to, co potřebuje. A možná, že nejlepším řešením by v současné situaci byla monetární varianta najedeného vlka a přeživší kozy: Tedy zvednutí sazeb doprovázené velmi holubičími slovy o dalším tempu jejich zvyšování a vývoji rozvahy Fedu. Jak totiž víme, slova mají v pokrizové monetární politice často větší moc, než konkrétní kroky.


Čtěte více:

Dominantou Fed, dále průmysl, ZEW, Ifo, BoJ a ČNB… týdenní výhled
14.12.2015 11:00
Dominantou kalendáře na tento týden je zasedání Fedu. Americká centrál...
Průmysl v EMU potvrzuje dobrý konec roku
14.12.2015 11:24
Průmyslová produkce v eurozóně šlápla na plyn a zrychlila v říjnu na 1...
Krátkodobé investiční tipy - výběr z evropských akcií
14.12.2015 14:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.09.2022
22:01Obchodování v USA – problém kam se podíváš  
17:57Averze k riziku a mimořádně nízké valuace akcií malých firem
17:03Neústupnost Fedu, silný trh práce a další propad na trzích  
17:00AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:59Jan Bureš: ČNB sazby zvyšovat nechce, ale další pohyb směrem vzhůru nevylučuje
16:55AMISTA investiční společnost, a.s. - STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:52AMISTA investiční společnost, a.s. - Pololetní zpráva INFOND
16:43Americká ekonomika ve čtvrtletí klesla o 0,6 procenta, potvrdili statistici
16:28Výplach Wall Street pokračuje, rezonují obavy z blížící se recese  
15:52Německo dá na stabilizaci cen energií 200 miliard eur a zruší nový poplatek
15:20ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Zpráva emitenta za 1. pololetí 2022
14:37ČNB nechává základní sazbu podruhé za sebou na sedmi procentech
13:33Rusko hodlá v pátek vyhlásit anexi všech čtyř území Ukrajiny, kde se konala pseudoreferenda
13:00Siegel: Monetární politika nedává smysl, Fed dělá tu samou chybu znovu, jen na druhou stranu
12:55RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
12:54Index: Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila
12:43Trigema Real Estate Finance a.s.: Pololetní zpráva, závěrka a Potvrzení o výpočtu finančního ukazatele
12:00BoE jeden požár hasí a druhý rozdmýchává. Prvotní nadšení vyprchalo  
11:17Trussová obhajuje ekonomický plán, který potopil libru. Jiní ho kritizují
10:51Sentiment na akciích je natolik negativní, že už vysílá signály k nákupu, domnívá se Bernstein

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carnival Corp (08/22 Q3)
Cineworld Group PLC (Bef-mkt)
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university