Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk – Čína varuje zabijáka libry Sorose, aby nespekuloval proti jüanu a HK dolaru

Rozbřesk – Čína varuje zabijáka libry Sorose, aby nespekuloval proti jüanu a HK dolaru

26.01.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Šestaosmdesátiletý zabiják britské libry George Soros evidentně tráví aktivní důchod. Momentálně je dost možná hlavním nepřítelem Číny, neboť ta jej varovala, aby se nepokoušel potopit její měnu. Sám Soros se prý nechal slyšet, že spekuluje proti S&P500, ekonomikám produkujícím ropu a asijským měnám. Pokud je pravda, co naznačuje agentura Reuters, resp. před čím varují čínské státní noviny - tedy, že hedgeové fondy spekulují proti čínskému jüanu, resp. hongkongskému - tak problémy čínské ekonomiky a finančních trhů dostávají novou dimenzi.

Otázka tedy zní, může nějaký spekulant položit (quasi) fixní kurz měny země, která disponuje devizovými rezervami ve výši 3,3 biliónu amerických dolarů? Těžko si představit, že Číně anebo Hongkongu, který ustál i finanční krizi v roce 1997, došly devizové rezervy. Nicméně, právě Soros, který položil britskou libru či malajský ringit ví, že obrana měny není jen o devizových rezervách. Pokud se ekonomika s fixním kurzem brání spekulativnímu útoku a odlivu krátkodobého kapitálu ze země tím, že centrální banka prodává devizové rezervy, dochází fakticky ke kvantitativnímu utahování, resp. k měnové kontrakci a krátkodobé úrokové sazby mají tendenci růst. A to přesně se dělo ve Velké Británii v roce 1992, v Malajsii v roce 1997 a začíná se dít i dnes v Číně a Hongkongu. A tak pokud země s fixním kurzem disponuje vysokými devizovými rezervami a její dluhy jsou převážně v měně domácí (což je případ Číny) je na tvůrcích hospodářské politiky, aby zvážili, zda je pro ekonomiku snazší přestát spekulativní útok a vydržet nepříznivý tlak na ekonomiku skrze vysoké úrokové sazby anebo opustit fixní kurz, nechat měnu depreciovat a mít zároveň možnost nastavit nižší úrokové sazby.

Celkově pak celá epizoda se spekulací proti jüanu a HKK ukazuje na to, jak fatální chybou bylo zařadit čínskou měnu mezi rezervní měny MMF. Tím vznikl tlak na liberalizaci kapitálového účtu platební bilance a Čína ztratila kontrolu nad svojí měnovou politikou, neboť jí v podstatě řídí odliv a příliv kapitálu. Pokud bude chtít získat zpět kontrolu nad svou měnovou politikou, tak buď musí jüan nechat volně plavat a připustit jeho výraznou depreciaci anebo odhodit statut rezervní měny MMF a zavést zpět tvrdé devizové kontroly.

Region - forex
Zlotý s forintem včera oslabovaly, avšak ztráty vůči euru nebyly výrazné.

Dnes je v centru pozornosti zasedání maďarské centrální banky a v Polsku zveřejnění předběžného odhadu růstu polské ekonomiky za rok 2015. Očekáváme, že bankovní rada MNB svoji politiku nezmění a zdůrazní vnější rizika. Podle našeho názoru by MNB mohla snížit úrokové sazby (v květnu či červnu) jen pokud by měnový pár EUR/HUF propadl pod hladinu 305. Co se týče druhé události, tak očekáváme velmi podobný výsledek jako trh (3,5-3,6 %). Fundamenty polské ekonomiky jsou dobré a v letošním roce by mohl podle nás růst HDP zrychlit na 3,8 %. Dobrá ekonomická situace by postupně měla převážit negativní politické faktory a nahrávat posílení zlotého v průběhu letošního roku.

Dluhopisy
Desetiletý americký výnos včera kvůli slabým výkonům akcií a ropy znovu lehce poklesl (o 3 bps) - stále se ovšem drží nad hranicí 2 %. Před středečním výsledkem Fedu však pohyby nejsou nijak výrazné a to ani v eurozóně, kde šly desetileté výnosy vzhůru o 2 bps. Fed podle našeho názoru nastavení politiky nezmění, ale přešije doprovodný komentář do holubičích šatů. To může držet kratší konec americké křivky na stávajících úrovních, zatímco delší výnosy by mohly ve finále lehce vzrůst.

Komodity
Cena ropy Brent se nad 30 USD/barel ohřála pouze krátce a po včerejším prudkém propadu dnes ráno opět klesá a dostává se pod tuto hranici. Ropě patrně neprospěly zprávy o novém rekordu produkce v Iráku (a jejím plánovaném dalším zvyšování). Výraznější dopad však podle nás mají další potíže v Číně, kde se dnes ráno opět prudce propadají ceny akcií.

 
 

Čtěte více:

Čínský drak opět zeslábl, HDP ve 4Q15 y/y +6,8 %
19.01.2016 8:36
Čínská ekonomika ve 4. čtvrtletí opět zpomalila růst, když se hrubý d...
Obrat ropy podporuje komoditní měny, čínská data nezabránila zlepšení tržního sentimentu
19.01.2016 10:11
Série čínských dat, která vyšla dnes ráno, nenaplnila očekávání, ale d...
Německo kvůli Číně sundavá nohu z plynu
25.01.2016 10:31
Poslední německá čísla ukazují, že nervozita na akciových trzích a str...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data