Aktualizováno Index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou universitou v lednu podle finálních údajů nepatrně zpomaluje na 92 bodů (-0,6 b. m/m), první odhad hovořil o hodnotě 93,3 b. (konsensus byl nastaven na 93 bodů). Navzdory lehkému zpomalení jde však stále o velmi dobrý výsledek.

Mírně horší čísla jdou za méně optimistickými očekáváními do budoucna, příslušný subindex klesl oproti prosinci o tři body na úroveň 82,7. Hodnocení současné situace se naopak vylepšilo (daný indikátor +1,3 b. m/m). Domácnosti pozorují růst svých příjmů, kterému pomáhá silný trh práce (solidní tvorba nových míst/nízká míra propouštění) a samozřejmě také levná ropa, reps. levné PHM. Vylepšilo se rovněž procento domácností očekávajících růst příjmů v dalším roce. Strach se ztráty zaměstnání pociťuje jen pětina dotázaných (-0,2 p.b. m/m/).
Primárním důvodem mírně horší revize je dle reportu akciový výplach z úvodu roku. Akciové trhy tehdy kvůli obavám ze zpomalování čínské ekonomiky procházely výraznými výprodeji, což vystrašilo domácnosti s investicemi na kapitálovém trhu. Tržní turbulence však nenahlodaly důvěru spotřebitelů v americkou ekonomiku a především rostoucí příjmy i nadále pohání dynamiku spotřebního optimismu. Také konkurenční index spotřebitelské důvěry, z dílny Conference Board, přinesl v lednu solidní čísla, což lze chápat jako potvrzení o dobré kondici amerického spotřebitele na začátku 1Q16. Také Fed mohou dnešní data potěšit, rekordně nízké ceny ropy (zatím) neprosákly do nižších inflačních očekávání, což uvolňuje centrální bance ruce pro další akci na zasedání FOMC v březnu.