je jedním z komoditních gigantů a pokud bychom nyní byli skutečně svědky obratu na komoditních trzích, měla by udržitelným způsobem měnit směr i cena jejích akcií (pro detaily viz předchozí příspěvek). Štěstí přeje připraveným, podívejme se tedy této společnost na fundamentální zoubek.
Alcoa dosáhla v prvním čtvrtletí tohoto roku tržeb ve výši necelých 5 miliard dolarů, v minulém roce to za stejné období bylo asi 5,8 miliard dolarů (viz první tabulka). Firma se letos stále drží v černých ziskových číslech, i když propad z 591 milionů dolarů provozního zisku na 168 milionů dolarů zisku je hodně citelný:
Zdroj: FT
Řada investorů a analytiků začala ohledně vývoje na komoditních trzích a souvisejících aktivech trpět optimismem. Mělo by se to týkat i Alcoy. Ta například nemá nyní podle dat z FT žádné doporučení k prodeji, relevantnější je ale pohled na očekávané výsledky. Podle nich by letos měly asi o 10 % klesnout tržby, příští rok by se měl dostavit jejich růst, ale na úroveň roku 2015 by se tržby dostat neměly. Zisky si pak podle očekávání projdou letos prudkým propadem, v roce 2017 by se měly dostat zhruba na úroveň roku 2017.
Provozní cash flow společnosti neprošlo minulý rok ani zdaleka takovou korekcí jako zisky, pomohly tomu i nižší investice do pracovního kapitálu (které jsou celkově mimořádně volatilní). je dlouhodobě schopná pokrýt svůj CapEx provozním tokem hotovosti, minulý rok jí po CapEx zbylo asi 0,4 miliardy dolarů, rok předtím to bylo podobné. Z toho hravě pokryla i své dividendy.
Zdroj: FT
Jak bylo uvedeno, firmu letos pravděpodobně čeká propad zisků a úplně imunní vůči němu nebude ani tok hotovosti. Jak hluboký bude je těžké odhadnout, ale přesto proveďme pár valuačních úvah. Kapitalizace nyní dosahuje 12,1 miliardy dolarů. Beta se pohybuje na hodnotě 1,25, takže požadovaná návratnost bude kolem 8,7 %.
Kapitalizaci by tak například ospravedlnil volný tok hotovosti generovaný pro akcionáře v dlouhodobě konstantní výši 1,05 miliardy dolarů. To by ale byl asi růstový pesimismus, kterému věří jen komoditní brtníci. Pokud budeme počítat se 4 % dlouhodobým růstem (cca 2 % inflace a 2 % reálný růst), stačí krátkodobý standard volného cash flow ve výši 570 milionů dolarů. To je stále znatelně nad standardem roku 2015, o pravděpodobném letošním výsledku nemluvě. Pokud bychom se pak pokoušeli získat vodítko na základě dividend, zjistíme, že jejich dlouhodobý růst by na ospravedlnění současné kapitalizace musel dosahovat téměř 7 %. Jde tedy o růst, který se výrazně blíží výši požadované návratnosti.
Alcoa má úročené dluhy kolem 8,2 miliardy dolarů, hotovost ve výši 1,2 miliardy dolarů. EBITDA roku 2015 dosáhla cca 2 miliardy dolarů a poměr čistého dluhu k této EBITDA tak dosahuje 3,5. To není málo a počítáno na letošní EBITDA bude toto číslo ještě vyšší. Nelze tedy hovořit o tom, že má výjimečně silnou rozvahu, ale pokud komoditní útlum skutečně končí, to nejhorší už by v tomto smyslu měla mít za sebou. Obrat by sebou měl přinést i postupné zvyšování zisků, i když dno máme možná ještě před sebou. Z valuačních úvah se mi ale zdá, že investoři nějakým pesimismem netrpí. Nenechme se zmást propadem cen. Pokud vezmeme do úvahy volné cash flow, očekává se poměrně rychlé a razantní zlepšení výsledků firmy. Jinak řečeno, předpokládaný obrat na komoditách je už v ceně Alcoy do značné míry odražen, jde jen o to, jak silný bude.