Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína: Starý problém, nové obavy?

Čína: Starý problém, nové obavy?

21.06.2017 14:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Jsou to zhruba dva roky, co Čína propadem svých akciových trhů, obřím dluhem a zavrávoráním domácí měny poprvé vyslala varovný signál investorům po celém světě. Teď to vypadá, jako by se na tyto obavy zapomnělo. Problémy ale nezmizely, napsal list The New York Times.

Akcie čínských společností obchodovaných v Hongkongu a na dalších burzách mimo pevninskou Čínu stouply od zmíněného pádu na historická maxima. Skromněji se letos dařilo i na pevninských trzích v Číně, které se stáhly až v nedávné době.

A další milník čínské akcie čeká. Více než 200 titulů obchodovaných na čínských pevninských burzách bude zařazeno do indexu rozvíjejících se trhů MSCI Emerging Markets.

Proč je toto rozhodnutí důležité? Akciové indexy, které společnost MSCI sestavuje, sledují podílové i penzijní volby po celém světě. Na rozhodnutí se čekalo tři roky. Až do něj budou přiřazeny první z vybraných titulů, přiteče na akciové trhy v pevninské Číně až 18 miliard dolarů, odhaduje manažer MSCI.

Jenomže všichni investoři radost mít nemusejí.

"Největší zdroj nebezpečí?"

Čína je „největší makrobublina“ naší doby, říká Kevin Smith, generální ředitel a zakladatel společnosti Crescat Capital, která sází proti investicím v Číně. Situace podle něj překročila úrovně, které světoví finanční regulátoři považují za ty, kde se jiné státy historicky dostaly do problémů.

Ratingová Moody´s srazila v květnu čínskou ratingovou známku (na stupeň „A1" ze stupně „Aa3"), což udělala poprvé po 28 letech. A podle průzkumu, který zveřejnila banka Bank of America-Merrill Lynch, zmiňovali správci fondů Čínu v květnu za největší možný zdroj nepříjemných překvapení pro trhy. Poprvé od ledna 2016.

Odkud se tyto obavy berou? Svorníkem je dluh. Respektive enormní objem vypůjčených peněz, kterými Čína pomáhá podepřít svoji ekonomiku.

Kupící se dluhy

Podle Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS), která funguje jako centrální banka centrálních bank, dosahoval čínský dluh v závěru loňského roku 257 procent hrubého domácího produktu Číny a byl větší než americký.

Možná ještě větší obavy ale vyvolává tempo, kterým se navršil. Na konci roku 2007 dosahoval jenom 152 procent HDP. Podle analytické společnosti Capital Economics narůstal dluh v Číně podstatně rychleji než v prakticky všech ostatních velkých ekonomikách.

Vláda v Pekingu se narůstající zadlužování pokoušela v posledních měsících zpomalit. To ale na finančních trzích nezůstalo bez odezvy: řada investorů se obává, že utaženější úvěry by růst mohly zpomalit.

Zatím to zvládají...

Na tíživou situaci mohou poukazovat rostoucí úrokové sazby, které si banky účtují při půjčování mezi sebou navzájem. V květnu pak čínská centrální banka sdělila, že chce změnit způsob, kterým se vypočítává denní referenční sazba čínského jüanu vůči dolaru. Možností, o které se hovoří, je rozšířit denní fixing o takzvaný „proticyklický faktor“, což by podle analytiků znamenalo, že vláda bude mít domácí měnu zase pevněji v moci a efekt tržního ocenění se poněkud zmenší.

Podle portfolio manažerky Jian Shi Cortesiové ze správce aktiv GAM si Číňané zatím vedou dobře, pokud jde o zvládání rizika. „Trh je ale vždycky vyděšený, pokud ho nedokážou uřídit,“ dodává podle The New York Times.

Zdroje: CNBC, NYT

 
 

Čtěte více:

Čínské akcie budou v rodině MSCI indexů. 222 firem míří do MSCI Emerging Markets Index
21.06.2017 8:31
Čínské akcie v rodině MSCI indexů. Tvůrce světových akciových indexů p...
Akcie v indexu MSCI je jen první krok. Čínský akciový trh čeká tvrdá práce
21.06.2017 13:42
První letní den roku 2017 bude v historii čínského investičního trhu j...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC