Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příběhy o všemocných centrálních bankách a bublinách nám nakonec mohou dost uškodit

Příběhy o všemocných centrálních bankách a bublinách nám nakonec mohou dost uškodit

18.1.2018 15:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Až do roku 2017 byl vývoj v globální ekonomice značně proměnlivý, poté ale přišlo nečekaně silné oživení. To se navíc týká nezvykle vysokého počtu zemí. Nicméně délka pokrizové expanze je z historického hlediska výjimečně dlouhá a podle profesora ekonomie na INSEAD Antonia Fatáse je tak i přes současný boom namístě se ptát, kde udeří další krize a jak s ní naložíme. Při hledání odpovědi se podle něj většinou uchylujeme k příběhu, který začal dominovat po poslední krizi a který se točí kolem vysokých dluhů. Jenže ten může být zavádějící. 

Fatás na svém populárním blogu poukazuje na to, že opět zní řada varování před vysokými dluhy a cenami investičních aktiv. S jedním z nich přišel při hodnocení výhledu pro rok 2018 známý ekonom Stephen Roach, který hovoří o „uměle nadopované reálné ekonomice, která stojí na pokřivených cenách aktiv“. Pomalá normalizace monetární politiky bude podle něj tento stav prodlužovat, ale když už dojde k poklesu rozvah a růstu sazeb, budou hrozit ekonomické problémy. Ty mohou být podle Roache vážnější než během krize před deseti lety a příčinou jsou jak nafouknuté rozvahy centrálních bank, tak příliš vysoké ceny aktiv. 

Ve Financial Times se zase nedávno objevil článek, který tvrdí, že si půjčujeme z budoucnosti, protože ekonomika je závislá na dluzích a tato závislost nebude schopna ustát utažení monetární politiky. K němu ale bude muset dojít, protože nízké sazby by vedly k „explozivnímu koktejlu hned několika bublin najednou“. Fatás k podobným názorům dodává, že zčásti mají opodstatnění už proto, že řadě krizí v minulosti skutečně předcházel prudký růst aktiv na neudržitelné úrovně. Tvrzení, že centrální banky jsou zodpovědné za „umělý“ růst, přílišné zadlužení a nerovnováhy na trzích, je ale podle ekonoma příliš zjednodušené a zavádějící. 

Jednou z hlavních příčin je, že centrální banky nejsou obvykle ani zdaleka tak mocné, jak jim je přisuzováno. „Názor, že skupina centrálních bank dokázala vytvořit umělý růst a snížit sazby po celé délce výnosové křivky téměř po celém světě bez toho, aby se zvýšila inflace, prostě nemůže být realistický. Já sám jsem nikdy neviděl žádný model, který by něco takového ukazoval. Myšlenka, že likvidita vytvořená nějakou centrální bankou cestuje po celém světě a všude nafukuje ceny aktiv, je mylná. Centrální banky zvyšují likviditu tím, že z trhu stáhnou jiné aktivum a pro každý nový závazek banky musí existovat nějaké nové aktivum,“ vysvětluje Fatás. Poukazuje v této souvislosti na to, jak hlasitě zaznívaly názory, že americká centrální banka svými nákupy aktiv nafukuje bublinu na akciovém trhu. Pak ale Fed s nákupy přestal a akcie posílily o dalších 40 %. 

Uvědomit bychom si měli i to, že „ne všechny dluhy jsou dluhy špatné“. Existuje velmi silná korelace mezi růstem produktu a rozvojem finančního sektoru, který se dá měřit i poměrem dluhu k HDP. Růst dluhů pak v principu znamená, že došlo k transakci, která by se současnými příjmy proběhnout nemohla. Tedy například k nákupu domu na hypotéku. A to nemusí nutně znamenat, že dochází k nadměrným výdajům či přílišnému růstu dluhů. Navíc bychom neměli zapomínat, že svět jako celek má nulové čisté dluhy. Každý závazek je totiž také pohledávkou. Takže nelze tvrdit, že celý svět žije na dluh. Můžeme hovořit o tom, že existují lokální nerovnováhy, ale ne o tom, že jsme všichni zadluženi, protože když si někdo půjčí, stojí proti němu jiný subjekt, který půjčuje. 

Co se týče vysokých cen aktiv, Fatás tvrdí, že tyto ceny ještě neznamenají praskající bublinu. Dnes se ceny všech aktiv nalézají vysoko, což je rozdíl oproti předchozím obdobím, kdy se vytvořila bublina na nějakém izolovaném trhu. Současný stav spíše napovídá, že ve světě je stále převis nabídky úspor nad poptávkou po nich. Současná riziková prémie akciového trhu se pak podle ekonoma pohybuje mezi 4 – 5 %, což je mírně, ale nijak dramaticky, pod historickými průměry. 

„Existuje řada rizik, ze kterých bychom mohli mít letos obavy, a určitě není čas na nějaké sebeuspokojení z toho, že vše je v pořádku. Důraz, který neustále klademe na bubliny, dluhy a negativní dopady politiky centrálních bank, je ale přehnaný. Pokud budeme při hledání další krize hledět jen tímto směrem, může ji lehce přehlédnout,“ uzavírá Fatás. 

Zdroj: antoniofatas.blogspot.cz


 

Čtěte více:

Hlavní rizika pro evropské trhy v letošním roce
14.1.2018 14:45
Ekonom banky Natixis Patrick Artus se ve své poslední analýze zamýšlí ...
Co je hnacím motorem íránských protestů?
14.1.2018 22:35
Rychlé rozšíření občanských nepokojů v íránských městech a velkoměstec...
Rok, kdy se nám to začalo vymykat kontrole
13.1.2018 19:16
Po celá desetiletí vědci varují, že klimatické změny zvýší četnost ext...
Víkendář: Čína a Rusko se natlačí tam, odkud odejdou USA
13.1.2018 12:28
Německý ministr zahraničních věcí Sigmar Gabriel v rozhovoru pro Der S...
Víkendář: EU financuje nesmysly a pokud neskončí, nepřežije
14.1.2018 9:41
Tento týden začala v Bruselu diskuse o dlouhodobém rozpočtu EU. Šéf Ev...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.10.2018
9:48Víkendář: Nejhorší ze všeho jsou Japonci. A Evropská unie.
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data