Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost

Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost

21.05.2018 17:38
Autor: Redakce, Patria.cz

V roce 2016 došlo ve Švédsku jen k dvěma bankovním loupežím. Před osmi lety jich bylo 110. Proč ten propad? Odpověď je podle The Atlantic jednoduchá: Švédsko sází na bezhotovostní ekonomiku a v bankách tudíž není co loupit. Země se tak opět dostává do čela vývoje – bylo to totiž právě Švédsko, které se v roce 1661 stalo první evropskou zemí, která tiskla bankovky. Nyní, o několik století později, bude možná první zemí, která se jich úplně zbaví. 

Ve švédských autobusech hotovostí nezaplatíte, to samé platí o mnoha obchodech. Vláda sice stále bankovky tiskne, dvě třetiny Švédů se ale domnívají, že by se bez hotovosti úplně obešly. Podle centrální banky Riksbank oběživo zajistilo v roce 2015 jen asi 2 % všech transakcí. Podle banky bude používáno až do roku 2030, poté již pravděpodobně ne. A zloději s kriminálníky mají podle The Atlantic velký problém, který se snaží řešit například tím, že přepadnou kamión plný produktů značky Apple

Pokud se bude ve Švédsku nabídka bankovek i nadále snižovat, kriminálníci budou jevit stále větší zájem o jiné aktivity, než je krádež hotovosti. The Guardian například tvrdí, že elektronické loupeže jsou prudce na vzestupu, The Atlantic zase zmiňuje útok, který buldozerem provedla skupina zlodějů proti jednomu obchodu s luxusním zbožím ve Stockholmu (neúspěšně). Na jednu stranu tak klesá počet zločinů spojených s hotovostí, ale na stranu druhou roste jejich počet v jiných oblastech. Mimo jiné se to týká i pokusů o podvody s hesly k bankovním účtům či využívání cizích počítačů k těžení kryptoměn. 

„Je paradoxní, že přechod na bezhotovostní společnost může lidi inspirovat k novému druhu kriminálních činností. Na stranu druhou se ale něco takového dalo očekávat. Výzkum totiž ukazuje, že pokud si vytvoříme psychologický odstup od peněz, vzroste naše ochota krást,“ tvrdí The Atlantic. 

Zdroj: The Atlantic


 

Čtěte více:

Spící švédský důl ožívá v honbě za bateriemi do aut
06.04.2018 6:28
Světový závod ve vývoji baterií pro elektromobily zasahuje až do hlubo...
Praktický test přechodu na bezhotovostní stát je zatím spíše debaklem
30.04.2018 6:24
Za posledních 18 měsíců v Indii již podruhé došla hotovost. Podle ekon...
Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
20.05.2018 14:19
Americký prezident Donald Trump si vzal na mušku čínské technologické ...
Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
21.05.2018 6:44
Tentokrát se nebudeme bavit o dojezdu elektromobilů Tesly, ale o dojez...
PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
19.05.2018 10:07
Severská průmyslová ikona má za sebou velmi pohnutou historii. Značka ...

Váš názor
 •  
  21.05.2018 17:50

  Švédsko je zemí, která špatně dopadne. Dvě třetiny obyvatel o tom ale ještě nemá ani tušení.
  aaa
  •  
   22.05.2018 12:52

   V bezhotovostních platbách je jistá výhoda. Jistě si umíte představit, jak by to zasáhlo naši šedou ekonomiku. Ani zedníkovi doma by jste nezaplatili jinak než z účtu na účet. V tom je pozitivum. Na druhé straně to zase dává soukromým bankám velkou příležitost a možnost zneužití. Informace, kdo komu, kolik a za co platí se v marketingu platí zlatem. Švýcaři se před zavedením bezhotovostní společnosti a zneužitím monopolu soukromých bank chtějí pojistit jedinou státní bankou. Kdo ví co se nakonec ukáže lepší.
   hb
   • ohromná výhoda
    22.05.2018 13:00

    že třeba jedním klikem nemusíš mít nic...nebo že ti kdejakej soused ouředník soudce atd kouká na účet. taky že se dá krásně sledovat co všechno platíš... nebo že ti stát může nařídit co máš platit a co ne, když se mu bude chtít... jejda to je výhod :)
    Bob
  •  
   21.05.2018 17:56

   Ano, ano. Svobodný člověk má peníze a platí hotově. Otrok bank žádnou hotovost již nemá - odevzdal ji bance, tak mu nezbývá, než platit bezhotovostně.
   IGI
   •  
    22.05.2018 11:49

    Otroci měli peníze v bankách. Zajímavé multinicku.
    Velkamedvědice
   •  
    22.05.2018 10:30

    Představa některých lidí o svobodě je celkem pozoruhodná. Ale nějak mi uniká pointa. Díky bance mám svoje peníze relativně v bezpečí, umožňuje mi snadněji a rychleji platit a svoje peníze si můžu kdykoliv vybrat. Kde že je ta nesvoboda? :)
    Mira
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university