CEFC Shanghai International Group, dceřiná společnost skupiny China CEFC Energy, oznámila, že není schopna splatit jistinu a úroky u dluhopisu o celkové hodnotě 2,09 miliardy jüanů (327,3 milionu dolarů) maturujícího 21. května, tedy dnes. Stala se tak další soukromou čínskou společností, která má problémy se splácením svých dluhů v rámci tamního zátahu úřadů proti finančnímu riziku.
Společnost zmeškala splácení dluhopisů poprvé, nicméně obavy o její schopnost splácet se vrší již od února, kdy byl zadržen a vyšetřován předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming pro podezření z hospodářské kriminality.
CEFC Shanghai upozornila již 14. května, že není jisté, zda bude schopna platbu provést, a zdůvodnila to vysokým tlakem na své aktivity.
Dnes společnost uvedla, že plánuje splatit dluhopisy šest měsíců po splatnosti.
O jaký dluh jde?
Podle dat systému Reuters Eikon má CEFC Shanghai vystavených celkem 12 dluhopisů v úhrnné hodnotě 27,6 miliardy jüanů (4,3 miliardy dolarů), z čehož 8,1 miliardy jüanů je splatných v letošním roce.
Podle oběžníku, ze kterého cituje Bloomberg, společnosti před dnešním deadlinem hrozilo, že jakmile zmešká splátku úroku a jistiny výše zmíněného dluhu, okamžitě to spustí druhotnou platební neschopnost u dolarových obligací za 250 milionů USD. Otazníky by pak zřejmě panovaly i nad zbytkem nesplaceného dluhu.
Na pevninském trhu v Číně došlo během posledního měsíce k nejméně čtyřem případům, kdy společnosti nebyly schopny splácet dluh. Množících se bankrotů se investoři tudíž obávají stále více, podotýká agentura Bloomberg. Banka Standard Chartered nedávno upozornila, že letos nesplatilo své dluhopisy už devět čínských firem, z toho osm soukromých, a celková hodnota nesplacené částky se meziročně zvýšila o 32 procenta. Banka také varovala, že tento počet dál poroste, protože kvůli tlaku regulačních orgánů na omezení financování investic prostřednictvím úvěrů je nyní pro firmy obtížné své dluhy refinancovat. Investoři jsou také čím dál vybíravější v tom, komu půjčí.
Ratingová společnost S&P Global Ratings nicméně uvedla, že platební neschopnost společností držených mimo burzu systémové riziko nutně nemusí vyvolat.
Odkud se dluh CEFC vzal?
CEFC má za sebou dluh v hodnotě 4,8 mld. USD. Kdysi slibný energetický komglomerát ho nahromadil v uplynulých letech, kdy se ve východní Evropě a na Blízkém východě pouštěl do větších a větších obchodů v energetice a ve finančním sektoru.
Vzhledem k velikosti dluhového břemene CEFC bude tržní stabilita záviset na tom, jak se jí podaří prosadit plán na zvládání dluhu, tvrdí ratingová společnosti Fitch Ratings. Zde je nutno podotknout, že mateřská CEFC China Energy Co. není veřejně obchodovanou společností. S jejími akciemi se tedy neobchoduje na burze.
Dolarový dluhopis CEFC se splatností v listopadu 2018 je na rekordním minimu:
Čínská CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky ani vůči bance J&T Private Investments (JTPI). Česká společnost proto přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, což je v Praze sídlící evropská odnož mateřské CEFC. J&T také minulý týden odvolala představenstvo CEFC Group (Europe) Company včetně jeho místopředsedy Jaroslava Tvrdíka a dosadila krizový management.
Hospodářské noviny dnes napsaly, že J&T převzala vedení také v některých dceřiných firmách CEFC Europe. Jde prý třeba o projekt Florentinum, hotel Mandarin Oriental, budovu bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopě nebo fond Tradiční čínské medicíny.
CEFC kroky J&T odmítá.
Zdroj: Reuters, Bloomberg, ČTK