Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jedna z nejpopulárnějších akcií a duopol snů

Jedna z nejpopulárnějších akcií a duopol snů

07.03.2019 16:21

Goldman Sachs porovnal oblíbené akcie hedge fondů a vzájemných fondů a zjistil, že nejlépe si vede portfolio složené z titulů, u nichž se obě předchozí překrývají – viz můj včerejší příspěvek. Mezi takové „sypervyvolené“ akcie patří i Visa, která je, zdá se mi, vůbec dost populární akcií. Předevčírem jsme se tu také trochu zamýšleli nad společností AmEx a pohled na Visu tak bude snad přínosný i v tomto ohledu.

Připomeňme si, že současná kapitalizace společnosti AmEx implikuje cca nulový růst volného toku hotovosti, který firma generovala za posledních 12 měsíců. Investoři tak u ní nyní implicitně čekají, že její budoucnost bude zhruba taková, jako posledních pět let. Jak je tomu u Visy? Ta dokázala za posledních pět let zvyšovat tržby v průměru o necelých 12 % ročně a její tok hotovosti dokonce rostl v průměru o třetinu:
0
Zdroj: Morningstar

Visa za posledních 12 měsíců na volném toku hotovosti vydělala 12,46 miliard dolarů. Pokud by tak činila dlouhodobě (tj. její tok hotovosti by stagnoval podobně jako u AmEx), současná hodnota tohoto cash flow by dosáhla asi 150 miliard dolarů. Jenže kapitalizace této společnosti se pohybuje na 335 miliardách dolarů. Nějaká stagnace tu tedy ospravedlní jen asi 44 % kapitalizace. Celá by byla ospravedlněna například v případě, že by volný tok hotovosti rostl o cca 7,5 % ročně po dobu 9 let a pak by tempo růstu kleslo na polovinu. Namísto současných 12,46 miliardy dolarů by tak firma musela po investicích do sedmi let vydělávat více než 20 miliard dolarů:
0

Rozdíl mezi tím, co implikuje kapitalizace AmEx a Visy, je tedy hodně velký. Pokud ale pohlédneme na ony historické výsledky Visy, tak i ony se liší: Jak bylo naznačeno, volný tok hotovosti rostl za posledních pět let o 36 % ročně, provozní tok hotovosti podobně. U AmEx tedy kapitalizací implikovaná budoucnost zhruba sedí na minulost posledních pěti let. Ale u Visy se ve skutečnosti čeká zhoršení dynamiky jejího růstu, a to znatelné – z oněch třetinových růstů ročně by na ospravedlnění kapitalizace stačilo jen oněch cca 7,5 %.

Nilson Report uvádí, že Visa globálně vypořádá asi polovinu transakcí prováděných kreditními kartami, u debetních karet je podíl ještě vyšší. Morningstar k tomu dodává, že by tak měla těžit z růstu spotřebitelských výdajů po celém světě a přechodu spotřebitele od hotovosti k digitálním platbám. Skeptici ale dodávají, že v duopolním souboji o tržní podíl s Mastercard nyní vyhrává druhá společnost, která více investuje do expanze. To může být také jedním z důvodů, proč má nižší provozní marže: cca 56 % za posledních 12 měsíců (54 % jako pětiletý průměr) vs. 62 % (64 %) u Visy. Což mě přivádí k dost podstatné poznámce:

Návratnost aktiv dosahuje u Visy za posledních 12 měsíců asi 15 %, návratnost vlastního jmění asi 36 %. U Mastercard je to 27 % ROA a 107 % (!) ROE. Jde sice o hrubé měřítko, ale jsou to velmi vysoká čísla, která se bezesporu pohybují znatelně nad nákladem kapitálu a vlastního jmění. Což říká jediné: Možná, že se konkurenční boj v tomto duopolu přiostří, ale zatím tato tržní struktura oběma firmám hodně svědčí. Opačný pohled na věc ale mohou mít samozřejmě zákazníci. A minimálně z tohoto pohledu není divu, že tolik lidí volá po alternativních systémech, které by přinesly trochu konkurence.

 

Čtěte více:

Švédsko upaluje směrem k bezhotovostní ekonomice. Možná až příliš rychle
27.11.2018 12:20
Jen málo zemí se pohybuje směrem ke společnosti bez hotovosti tak rych...
Investiční tip Mastercard: Akcie k nezaplacení
13.12.2018 10:23
Mastercard je spolu se společností Visa jedním z hlavních globálních p...
Jak na investičně atraktivní „platební“ odvětví?
30.01.2019 17:27
Podle některých analytiků a investorů je celkem zajímavý sektor plateb...
Mezi platební systémy v Česku se dnes zařadila služba Apple Pay
19.02.2019 9:05
Mezi platební systémy, které fungují v Česku, se dnes zařadila služba ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů