porovnal oblíbené akcie hedge fondů a vzájemných fondů a zjistil, že nejlépe si vede portfolio složené z titulů, u nichž se obě předchozí překrývají – viz můj včerejší příspěvek. Mezi takové „sypervyvolené“ akcie patří i , která je, zdá se mi, vůbec dost populární akcií. Předevčírem jsme se tu také trochu zamýšleli nad společností AmEx a pohled na tak bude snad přínosný i v tomto ohledu.
Připomeňme si, že současná kapitalizace společnosti AmEx implikuje cca nulový růst volného toku hotovosti, který firma generovala za posledních 12 měsíců. Investoři tak u ní nyní implicitně čekají, že její budoucnost bude zhruba taková, jako posledních pět let. Jak je tomu u Visy? Ta dokázala za posledních pět let zvyšovat tržby v průměru o necelých 12 % ročně a její tok hotovosti dokonce rostl v průměru o třetinu:

Zdroj: Morningstar
Visa za posledních 12 měsíců na volném toku hotovosti vydělala 12,46 miliard dolarů. Pokud by tak činila dlouhodobě (tj. její tok hotovosti by stagnoval podobně jako u AmEx), současná hodnota tohoto cash flow by dosáhla asi 150 miliard dolarů. Jenže kapitalizace této společnosti se pohybuje na 335 miliardách dolarů. Nějaká stagnace tu tedy ospravedlní jen asi 44 % kapitalizace. Celá by byla ospravedlněna například v případě, že by volný tok hotovosti rostl o cca 7,5 % ročně po dobu 9 let a pak by tempo růstu kleslo na polovinu. Namísto současných 12,46 miliardy dolarů by tak firma musela po investicích do sedmi let vydělávat více než 20 miliard dolarů:

Rozdíl mezi tím, co implikuje kapitalizace AmEx a Visy, je tedy hodně velký. Pokud ale pohlédneme na ony historické výsledky Visy, tak i ony se liší: Jak bylo naznačeno, volný tok hotovosti rostl za posledních pět let o 36 % ročně, provozní tok hotovosti podobně. U AmEx tedy kapitalizací implikovaná budoucnost zhruba sedí na minulost posledních pěti let. Ale u Visy se ve skutečnosti čeká zhoršení dynamiky jejího růstu, a to znatelné – z oněch třetinových růstů ročně by na ospravedlnění kapitalizace stačilo jen oněch cca 7,5 %.
Nilson Report uvádí, že globálně vypořádá asi polovinu transakcí prováděných kreditními kartami, u debetních karet je podíl ještě vyšší. Morningstar k tomu dodává, že by tak měla těžit z růstu spotřebitelských výdajů po celém světě a přechodu spotřebitele od hotovosti k digitálním platbám. Skeptici ale dodávají, že v duopolním souboji o tržní podíl s nyní vyhrává druhá společnost, která více investuje do expanze. To může být také jedním z důvodů, proč má nižší provozní marže: cca 56 % za posledních 12 měsíců (54 % jako pětiletý průměr) vs. 62 % (64 %) u Visy. Což mě přivádí k dost podstatné poznámce:
Návratnost aktiv dosahuje u Visy za posledních 12 měsíců asi 15 %, návratnost vlastního jmění asi 36 %. U je to 27 % ROA a 107 % (!) ROE. Jde sice o hrubé měřítko, ale jsou to velmi vysoká čísla, která se bezesporu pohybují znatelně nad nákladem kapitálu a vlastního jmění. Což říká jediné: Možná, že se konkurenční boj v tomto duopolu přiostří, ale zatím tato tržní struktura oběma firmám hodně svědčí. Opačný pohled na věc ale mohou mít samozřejmě zákazníci. A minimálně z tohoto pohledu není divu, že tolik lidí volá po alternativních systémech, které by přinesly trochu konkurence.