Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jan Bureš: Přes odpor některých centrálních bankéřů ECB startuje nové QE

Jan Bureš: Přes odpor některých centrálních bankéřů ECB startuje nové QE

12.09.2019 14:23, aktualizováno: 12.9. 15:30
Autor: Jan Bureš, Patria Finance

Aktualizováno

Evropská centrální banka se nakonec ve světle německé recese a nejistoty spojené s brexitem a obchodními válkami rozhodla přijmout relativně ambiciózní stimulační balík.

Zásadní je, že v něm přes kritické hlasy z Německa, Francie, Nizozemí nebo Rakouska nechybí nová vlna kvantitativního uvolňování (QE 2). To má sice relativně malý objem (20 miliard euro měsíčně), na druhou stranu bylo vyhlášeno od 1. listopadu defacto na dobu neurčitou. Podle nové komunikace má QE končit až těsně před prvním zvýšením sazeb, které ECB neplánuje dříve, než uvidí inflaci solidně (trvale) mířit k cíli. Změna komunikace (nestačí konvergence, ale stabilní setrvávání inflace pod 2%) tak ukazuje na relativně dlouhé QE. Navíc na tiskové konferenci Mario Draghi zdůraznil, že přes různé názory na QE nakonec bylo dosaženo konsensuálního kompromisu tak, že ani nebylo zapotřebí hlasovat. Takto představené QE by trhy měly vnímat jako pozitivní překvapení.

Ostatní oznámená opatření pak vesměs naplňují očekávání trhů. Jedná se v prvé řadě o pokles depozitní sazby o 10 bps na -0,50 %, atraktivnější TLTRO operace (nižší cena, delší maturita) a opatření omezující ztráty bank z důvodu negativního úročení přebytečné likvidity.

Mario Draghi na tiskové konferenci podpořil sázky na delší oobdobí měnové expanze navíc novou, pesimističtější prognózou. Z hlediska růstu se ECB přiblížila naší aktuální prognóze a pro rok 2019 očekává stejně jako my 1,1% růst a pro rok 2020 1,2% (my 1,1 %). Navíc na celém horizontu byl snížen inflační výhled. ECB tak do konce roku 2021 v základním scénáři, o kterém Mario Draghi mluví ještě jako o optimistickém (bez tvrdého brexitu a obchodních válek), nepředpokládá návrat inflace do blízkosti cíle. Jinými slovy, QE v takovém scénáři klidně může trvat do konce roku 2021 a ještě déle…

Taková interpretace může podpořit další ztráty eura na frontě s dolarem - pohyb pod 1,10 EUR/USD. Ztráty eura naopak může trochu mírnit skutečnost, že ECB zatím nedebatovala rozvolnění jednotlivých klíčů, teoreticky omezujících QE v budoucnu.

Dlouho na sebe také nenechaly čekat tweety Donalda Trumpa. Jeho tlak na americký Fed, který zasedá příští týden, se v posledních dnech stupňuje, a to může udržovat na eurodolaru vysokou volatilitu.


 
 

Čtěte více:

Průmysl v eurozóně padá a potvrzuje příchod německé recese
12.09.2019 12:32
Průmysl v eurozóně nevstoupil do nového kvartálu nejlépe. V červenci z...
ECB vystřelila z bazuky: Snižuje depozitní sazbu a obnovuje QE
12.09.2019 14:00
Evropská centrální banka uvolňuje měnovou politiku. Depozitní sazbu sn...

Váš názor
  • "opatření omezující ztráty bank z důvodu negativního úročení přebytečné likvidity"
    12.09.2019 14:32

    Až se mi z toho chce polemizovat ... JE TOHLE LEGÁLNÍ ????
    Poldinka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů