Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Nike“ oživení a unikátní akciová kombinace?

„Nike“ oživení a unikátní akciová kombinace?

22.05.2020 17:52

Americká rozpočtová kancelář kongresu CBO je váženou institucí, která mimo jiné tvoří projekce ekonomického vývoje. Podívejme se dnes na ty aktuální spolu s úvahou nad tím, co vlastně čeká trh a co jej drží nahoře.

CBO a „Nike“ oživení

V prvním grafu je vyznačen očekávaný vývoj amerického produktu. Můžeme hovořit o oživení ve stylu „Nike“, které ale nebude dost silné na to, aby do konce roku 2021 zvedlo produkt na úrovně z konce minulého roku. Jinak řečeno, postupně bude oživení slábnout, což by obecně byl například scénář, kdy by docházelo k hlubším a strukturálním popandemickým změnám v ekonomice.

graf CBO 1

Podle druhého grafu by měla nezaměstnanost kulminovat kolem 16 % a pak by se měla rychle vydat směrem dolů. Nicméně v následujících čtvrtletích se bude stále pohybovat na historicky hodně vysokých úrovních:
graf CBO 2

Třetí graf ukazuje očekávaný vývoj sazeb. Výnosy desetiletých vládních obligací se na počátku roku 2019 pohybovaly u 3 %, nyní se nachází hluboko pod 1 % a podle CBO se do konce roku příštího nedostanou výrazněji nad 1 %. CBO přitom čeká, že letos se americká inflace dostane na 0,6 % a příští rok na 1,5 %.
graf CBO 3

Klíčovou vstupní proměnnou těchto i jiných projekcí je bezpochyby epidemický vývoj a s ním spojené sociální distancování. CBO se rozhodla pro předpoklad, že toto distancování dosáhlo svého vrcholu v dubnu a bude postupně polevovat. Celkově tyto projekce vnímám jako takovou střední cestu mezi „Véčkaři“ na straně jedné a těmi, kteří hovoří o dlouhém útlumu na straně druhé.

Co čeká trh?

Liz Ann Sonders ze Schwabu na Twitteru ukazuje následující graf, ve kterém srovnává dlouhodobý vývoj cen akcií a zisků (první graf) a vývoj těchto dvou proměnných v tomto roce (graf druhý):
graf CBO 4
Zdroj: Twitter

Čísla z prvního grafu ukazují na korelaci mezi zisky a cenami akcií ve výši 0,9. Letos je stejná, ale s opačným znaménkem. Jinak řečeno, dlouhodobě se ceny akcií a zisky drží pevně za ruce (tj. valuace se dlouhodobě moc nemění). Nyní se ale obě proměnné utrhly s tím, že ceny jdou nahoru, zatímco zisky očekávané v následujících 12 měsících klesají. Na otázku „co čeká trh“ by se podle toho dalo odpovědět, že trh není ohledně fundamentu následujících měsíců také nijak zvlášť optimistický, ale pak podle něj musí přijít prudké zlepšení, které by onu mezeru mezi cenami a krátkodobými zisky vysvětlovalo. Pokud by totiž měl nastat dlouhodobý útlum, nemohly by se ceny od zisků odtrhnout uvedeným způsobem.

Je tu ale ještě jedna možnost: Trh je skeptický i ohledně dlouhodobějšího vývoje ziskovosti, ale výrazně mu pomáhá nízký náklad kapitálu. Jinak řečeno, valuace nejsou nahoru taženy vyšším dlouhodobým růstem, ale nízkou požadovanou návratností. Ta je složena z bezrizikových výnosů a rizikových prémií a jak jsme viděli výše, sazby by měly být ještě na konci příštího roku u 1 %. Což odpovídá celkovému útlumu, ale dalo by se tvrdit, že v takovém prostředí by měly být rizikové prémie vysoko. Aswath Damodaran ale na svém blogu tvrdí, že podle jeho kalkulací se rizikové prémie u akcií značně znormalizovaly.

Nechme nyní stranou co by k normalizaci rizikových prémií v současném prostředí vysoké nejistoty mohlo vést. Pokud by měl pan Damodaran dobrý odhad, akcie by těžily z ideální a unikátní kombinace mimořádně nízkých bezrizikových sazeb a zároveň nízkých rizikových prémií. Ani v delším období by tedy nemusela přijít nijak výrazná zisková rally a ona mezera v grafu od paní Sonders by dávala smysl.

 

Čtěte více:

WP: Oživení tvaru V nebo W?
30.04.2020 13:31
Zatímco americká vláda hovoří o tom, že ekonomika by mohla již letos v...
Průzkum ECB: Ekonomika eurozóny letos klesne o 5,5 procenta
04.05.2020 12:50
Ekonomika eurozóny by v letošním roce mohla kvůli negativním dopadům k...
Nezaměstnanost v USA by se mohla vrátit na úroveň před pandemií za 20 let
05.05.2020 12:54
Jsou to děsivá čísla, a to i pro ty zocelené globální finanční krizí. ...
EK: Česká ekonomika letos klesne o 6,2 %
06.05.2020 12:11
České hospodářství kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru zaznam...
ČNB v alternativním odhadu počítá s poklesem HDP až o 13,5 pct.
15.05.2020 16:17
Podle alternativního scénáře vývoje české ekonomiky, který počítá s po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m