Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
McKinsey: Přijde „použitá“ revoluce v elektroenergetice

McKinsey: Přijde „použitá“ revoluce v elektroenergetice

04.12.2020 14:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Lithiové baterie, které se používají v elektromobilech, jsou obvykle navrženy na desetileté používání, během prvních pěti let ale dojde i přesto k výraznému poklesu jejich kapacity. Tvrdí to nová studie společnosti McKinsey, ovšem s tím, že i po deseti letech je baterie stále použitelná. A to zejména ve stacionární oblasti s nižším počtem nabíjecích cyklů (100 – 300 cyklů ročně). Podle společnosti se tak v souvislosti s rozvojem elektromobility objevuje nová příležitost, kterou je právě masové rozšíření baterií dříve používaných v této oblasti. Kapacity vytvořené tímto způsobem by mohly v roce 2030 dosáhnout 200 GWh.

Pokud má vzniknout nové odvětví stojící na využití použitých baterií, musí být podle McKinsey naplněno několik požadavků. Současné baterie se totiž liší svou velikostí, chemickým složením a dalšími rysy. Podle společnosti se dá očekávat, že v roce 2025 bude po silnicích jezdit asi 250 nových modelů elektromobilů s bateriemi od více než 15 výrobců. Právě ti by měli svou výrobu nastavit i s ohledem na druhotné využití baterií. McKinsey navíc dodává, že s celkovým poklesem cen baterií daným masovou výrobou a technologickým pokrokem se bude snižovat i rozdíl v cenách mezi použitými a novými bateriemi. Nicméně na to, aby použité baterie byly atraktivní, musí být tento rozdíl dostatečně vysoký. Tak, aby bylo stále atraktivní pracovat s použitými bateriemi s horším výkonem.

Společnost míní, že celý proces masového využívání baterií z elektromobilů musí stát i na přísnějších standardech týkajících se jejich kvality, bezpečnosti a výkonu. Na nich začíná pracovat řada subjektů a koalice firem, což by mělo přinést větší transparentnost do celé vertikály. Žádná regulace přitom dnes neříká, zda se mají baterie znovu používat či recyklovat. McKinsey v této souvislosti zmiňuje společnost Renault, která jde se svými dodavateli někde cestou recyklování, někde cestou opětovného použití. Jejich výběr by měl přitom záležet na tom, která cesta je za daných okolností nejziskovější. V budoucnu bude třeba řešit problém s miliony baterií použitých v elektromobilech. Již nyní tak vzniká odvětví, které se zaměřuje na jejich recyklaci či opětovné použití. Hodnotu, která se může v tomto odvětví skrývat, mohou odkrýt zejména firmy, které hledí dopředu, a pomoci jim v tom mohou regulátoři, kteří jednají stejně.

O nástupu elektromobilů hovořil před několika dny na CNBC ředitel ropné společnosti Chevron Michael Wirth. Zmínil, že jde o trend, který začal už před delší dobou. Koneckonců ředitelství firmy se nachází v Kalifornii, která má již řadu let cíl nulových emisí. Ve vyspělých zemích je patrný jasný posun směrem k elektromobilům, ale k tomu Wirth dodal několik poznámek. Za prvé, „pouze asi 25 % z každého barelu ropy skončí v osobních automobilech, 75 % je použito na něco jiného.“ A za druhé, poptávka po ropě je rozprostřena po celém světě a vytváří se i na rozvíjejících se trzích, kde lidé nyní nemají auta žádná.

Hlavní scénář, se kterým Chevron v současnosti počítá, podle ředitele společnosti odráží možnost, že během dvaceti let budou ve světě stovky milionů elektromobilů. „Určitě uvidíme úspěch těchto firem, penetraci elektromobilů, ale i přesto se očekává, že poptávka po našem produktu bude dál růst,“ řekl Wirth. A dodal, že celé odvětví těžby ropy v minulých letech příliš investovalo a nyní je namístě, že je od něj požadována vyšší návratnost.

Zdroj: McKinsey, CNBC

 

Čtěte více:

Bloomberg: Jsou baterie obchodní válkou, kterou už Čína vyhrála?
28.09.2020 8:21
Příští léto by z výrobní linky v továrně na lithium-iontové baterie v ...
Tesla po zrušení akvizice usiluje o těžbu vlastního lithia
29.09.2020 14:47
Tesla si zajistila svá vlastní práva na těžbu lithia v Nevadě poté, co...
Řeknu jediné slovo: Baterie
29.09.2020 18:06
Americký filmový institut v roce 2005 tvrdil, že nejlepší filmová hláš...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.01.2021
15:12Čínský dluhový stisk Afriky
9:11Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  
10:29Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut
10:25Masivní fiskální podpora a inflace jako šedá labuť

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data