Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odešel profesor ekonomie Michal Mejstřík, člen NERV i KoroNERVu. Podlehl covidu

Odešel profesor ekonomie Michal Mejstřík, člen NERV i KoroNERVu. Podlehl covidu

07.01.2021 13:56, aktualizováno: 7.1. 16:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ve věku 68 let zemřel profesor a ekonom Michal Mejstřík. Podlehl covid-19. Mejstřík se v 90. letech podílel na založení Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělávání (CERGE) a na Univerzitě Karlově založil Institut ekonomických studií. Do roku 2014 byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). V době pandemie covidu-19 byl profesor Mejstřík členem ekonomického poradního týmu Ústředního krizového štábu. Byl také členem expertní skupiny KoroNERV-20, která vznikla loni v březnu s cílem zmenšit dopady pandemie na českou ekonomiku. 

Mejstřík byl profesorem Institutu ekonomických studií (IES) Fakulty sociálních věd UK a předsedou vědecko-pedagogické rady IES. Vyučoval bankovnictví, podnikové finance, finanční trhy a další.

 

"Dnešní zpráva o úmrtí pana profesora Michala Mejstříka mě velice zasáhla. Znali jsme se od roku 1995, kdy jsem začal studovat Institut ekonomických studií Univerzity Karlovy, který vypiplal z ničeho a který se pod jeho mnohaletým vedením neuvěřitelně pozvedl na úroveň jednoho z nejšpičkovější univerzitních institutů nejen v České republice. Pan profesor mi vedl diplomovou i rigorózní práci, několik let jsem mu asistoval s výukou finančních předmětů v rámci doktorského studia a v posledních letech také pravidelně potkával na vědecko-pedagogické radě, kam mě sám nominoval. Jsem vděčný za to, že jsem ho mohl tak blízce poznat. Byl to neskutečně vzdělaný, rovný a energický chlap! Vzdávám obrovskou čest jeho památce, navždy zůstane v mé mysli i srdci. Děkuji Vám, pane profesore!" posílá osobní vzkaz Tomáš Jaroš, generální ředitel Patria Finance.

 

Michal Mejstřík se narodil 6. června 1952 v Kolíně. Vystudoval ekonometrii na Vysoké škole ekonomické v Praze. V letech 1990 až 1991 studoval na Londýnské ekonomické škole. V roce 1991 se stal docentem ekonomie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, v roce 1997 profesorem ekonomie UK.


 

Pracoval v Ekonomickém ústavu ČSAV. Začátkem 90. let se podílel na založení Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání (CERGE) UK a AV ČR, kde pracoval jako vědecký tajemník a poté výkonný ředitel. V letech 2002 až 2007 zasedal v dozorčích radách několika krajských distributorů plynu, v letech 2009 až 2011 byl předsedou dozorčí rady ČSA, v letech 2011 až 2014 předsedal dozorčí radě Českého aeroholdingu a.s. a v letech 2013 až 2014 byl členem dozorčí rady ČEZ.

V letech 2009 až 2014 byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), na starosti měl oblast konkurenceschopnosti a zahraničního obchodu.

Byl členem řady vědeckých a správních rad a odborných organizací, například byl členem vedení a v letech 2011 až 2014 i předsedou Mezinárodní obchodní komory (ICC) ČR a členem světové rady ICC.

Od roku 2016 byl honorárním konzulem Korejské republiky v ČR.

Velmi smutná zpráva, mám podobnou velmi pozitivní zkušenost. V poradním týmu byla s Michalem radost pracovat. Bude nám chybět. https://t.co/x3U6u760za


Obdržel řadu odborných ocenění, například v roce 2009 Cenu rektora UK za publikaci Principy Bankovnictví, které byl spoluautorem, a v roce 2015 Cenu Jaroslava Jirsy za nejlepší učebnici roku vydanou Nakladatelstvím Karolinum (za publikaci Teorie a praxe bankovnictví).

Během současné pandemie koronaviru byl členem ekonomického poradního týmu Ústředního krizového štábu a členem skupiny KoroNERV-20, která vznikla jako nezávislá expertní platforma spojující osobnosti z nejrůznějších oborů.

 
Foto: repro ČT24, kde byl profesor Mejstřík 11. 9. 2020 hostem pořadu Události, komentáře
 
 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (02/21 Q2, Bef-mkt)
Darling Ingredients Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Kohl's Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
Nordstrom Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Target Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
Veeva Systems Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y