Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tradičnímu portfoliu 60/40 odzvonilo. Co držet místo toho?

Tradičnímu portfoliu 60/40 odzvonilo. Co držet místo toho?

06.09.2021 5:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Inflace je dlouhodobě největší obavou investorů. Oslabuje kupní sílu peněz a i mírná inflace na úrovni 3 % ročně sníží za 24 let hodnotu peněz na polovinu. Tradičním portfoliem k překonání inflace bylo portfolio tvořené z 60 % akciemi a ze 40 % dluhopisy. To už ale dnes neplatí...

Porazit inflaci nebyl v uplynulých deseti letech problém. Akcie za tu dobu prudce vzrostly o 360 %, což dělá v průměru více než 16 % ročně. Není divu, že se valuace blíží rekordním hodnotám. Výnosy dluhopisů, už tak nízké, se za posledních deset let dále snížily – výnos amerických desetiletých státních dluhopisů o něco málo přes 1 %. Ale vysoké valuace akcií a nízké výnosy z dluhopisů znamenají, že v příštích deseti letech bude pro investory mnohem náročnější chránit skutečnou (o inflaci očištěnou) hodnotu svých investic.

V současné době vysoce kvalitní dluhopisy, které jsou díky konzistentním výnosům základem většiny portfolií a ochranou proti poklesu, nenabízejí ani výnos, ani zajištění proti inflaci. Po očištění o inflaci jsou výnosy vysoce kvalitních dluhopisů záporné. Jinými slovy, investice do amerických státních dluhopisů v příštích deseti letech zaručeně vydělá o 1 % méně než inflace. Mnoho investorů se může ptát: „Nezajišťují přeci vysoce kvalitní dluhopisy ochranu při výprodeji akcií?“ Odpověď zní: "Už ne." Při tak nízkých výnosech dluhopisy při výprodejích akcií již výrazně nerostou.

Asi před 20 lety rostly americké státní dluhopisy o 31 % a Aggregate Index vzrostl o 18 %, když akcie během kolapsu internetové bubliny klesly o 49 %. Na začátku pandemie v loňském roce akcie klesly o 34 %, ale státní dluhopisy vzrostly jen o 5 % a Aggregate Index dokonce ubral 3 %. Když se akciový trh propadl, nabízely vysoce kvalitní dluhopisy jen malé anebo žádné zajištění kvůli tomu, že výnosy byly tak nízké. Výnosy jsou dnes ještě nižší, takže investoři by měli očekávat, že dluhopisy budou při poklesu akcií nabízet ještě menší ochranu a měli by se jim vyhýbat.

Investiční portfolia však nejsou jen o dlouhodobém růstu. Pro mnoho investorů jsou také zdrojem likvidity k úhradě běžných nákladů. Investiční portfolio tvořené jen z akcií pravděpodobně časem překoná inflaci, ale také bude velmi volatilní.

Tradiční portfolio tvořené z 60 % akciemi a ze 40 % dluhopisy mělo řešit dva cíle – dlouhodobé zhodnocování kapitálu a zachování kapitálu. Ale vzhledem k dnešním valuacím pravděpodobně portfolio 60/40 žádného z těchto cílů nedosáhne, takže investoři musí své myšlení změnit. Zhodnocení kapitálu nad inflaci bude vyžadovat držení akcií a také některých cenných papírů citlivých na akcie, jako jsou dluhopisy s vysokým výnosem. Toto portfolio bude volatilní, ale investorům může nabídnout nejlepší šanci na překonání inflace.

Kvůli volatilitě nebude toto portfolio spolehlivým zdrojem likvidity pro běžné výdaje. Za tímto účelem by investoři měli mít také hotovostní portfolio a portfolio ekvivalentů hotovosti, jako jsou velmi krátkodobé a vysoce kvalitní dluhopisy. Výnosy budou mírné a pod inflací, ale účelem tohoto portfolia je pokrýt běžné výdaje.

Tradičnímu portfoliu 60/40, které většině investorům v posledních 40 letech dobře sloužilo, vypršela platnost. S výnosy na historicky nejnižších hodnotách a cenami blízkými historických maxim pravděpodobně toto tradiční portfolio nad inflaci neporoste, ani neposkytne velkou ochranu proti poklesu. Investoři by měli držet hotovost, aby mohli zaplatit aktuální výši výdajů a k tomu držet volatilnější portfolio akcií, aby dosáhli dlouhodobého růstu. Vysoce kvalitním dluhopisům, které jsou střední cestou mezi hotovostí a akciemi, už odzvonilo.

Zdroj: CNBC

 

Čtěte více:

Velmi bohatí lidé investují jinak
26.07.2021 11:15
Jak investují hodně bohatí lidé? Ekonom Tim Taylor na stránkách The Co...
Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
30.07.2021 14:22
Po volatilním, ale rekordním červenci se evropské akcie řítí do období...
Měny budou po masivních stimulech znehodnocovat, Mobius doporučuje držet 10 procent ve zlatu
31.08.2021 6:17
Známý investor Mark Mobius radí, aby investoři vložili 10 % svého port...
Je tu možná nejhorší měsíc v roce na akciovém trhu. Mají se investoři bát korekcí?
01.09.2021 12:50
Po sedmi měsících růstu čelí akcie spoustě potenciálních rizik, která ...

Váš názor
  • jsme zpátky
    06.09.2021 8:13

    Nenáadnou soft cestou pod rouškou spravedlnosti, bezepčnosti a záchrany planety jsme se vrátili k socialismu. Vláda příjemců sociálních dávek a státních zaměstnanců je pevná, nerozborná a vždycky získá většinu.
    Pracovitý Prosecký
    • Re: jsme zpátky
      06.09.2021 8:34

      nojo, v ČR už ani neexistuje pravice, když souhlasí se zvýšením platům ve státní sféře....návrh Maláčové o 3000 Kč všem....co chudáci firmy, nemají lidi a teď ještě tento populistický tah.....jak tohle může dlouho fungovat, Maláčová a spol. si nahrabou a až bude po nás potopa tak husička bude vysmátá.....
      abc1
      •  
        06.09.2021 10:24

        Jestli si nahrabou to není to podstatné, protože to tak dělají všichni od devadesátek. Co je podstatné, tak že již neexistuje pravicová strana. V ČR se Babiš jen aby se dostal do vlády spojil s čistokrevnou levicí, které postupně vykradl volební program tak, že se jejich hnutí stalo hnutím za zajištění sociálních jistot, kdysi doménu komunistů. Před nadcházejícími volbami se Babiš vymezuje proti neomarxistům a migrantům, přitom v holdingu tuto pracovní sílu potřebuje - pokrytectví již v genetické výbavě. Vyvrc holením letos bude povolební spolupráce Babiše a Spolu ve stylu opiziční smlouvy, protože se národu vysvětlí, že menšinová vláda není optimální. Dojde k vykradení posledních "pravicových" myšlenek a v horším případě k nevratným legislativním změnám ústavní většinou, což by bylo zdánlivě "pozitivním faktorem" pro prevenci vzniku patových volebních výsledků a/nebo v globálním rozměru akceptace klimatické krize jako aktuální hlavní doktríny lidstva. Fiala bude považován za Boha že dovedl ODS po nekonečně dlouhé době do Vlády ČR (přál bych jim to), ale pokud se tak stane s Babišem, měl by se strašně stydět. Stydět by se měl každý předseda partaje, kdo by šel do vlády s Babišem a vlastně by se měli stydět i voliči těch předsedů a partají, že nedokázali odhadnout jejich slizkost jde-li o podíl na moci. /// Koloritem českých voleb se stal vznik subjektů, které se dostanou přes 5% ačkoliv nejsou ničím víc než "jarním" marketingovým projektem. Pravidlem je také opakovaně to, že ačkoliv mnoho voličů skutečně poctivě přemýšlí komu svěřit svůj hlas, subjekty si karty nakonec mezi sebou rozdají zcela neočekávaným směrem. Katastrofou v českých podmínkách je pak opakované prodlužová ní termínu rozhodnutí státních úřadů a institucí, které fakticky čekají na to, jak ty volby dopadnou - to je svinstvo srovnatelné s normalizační dobou. /// Jak se zbavit slizského hada? Volit ty, proti nimž se had vymezuje nebo oni kategoricky proti němu a současně sázet na jistotu přes 10% hlasů a nedat tak šanci rádoby státotvůrcům vymodelovat vládního kočkopsa.
        Mudr.c
      • Firmy
        06.09.2021 10:13

        České firmy nejsou chudáci. České firmy mají hlavně účtovat tak vysoké ceny, aby se jim nemohlo stát, že budou mít víc zakázek (za nízké ceny) než co se svými lidmi v klidu stihnou realizovat. Nic jiného není potřeba. Víc lidí tady prostě není! A není potřeba je přivážet z jiných koutů světa...
        pmx
Aktuální komentáře
15.07.2025
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index