Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tradičnímu portfoliu 60/40 odzvonilo. Co držet místo toho?

Tradičnímu portfoliu 60/40 odzvonilo. Co držet místo toho?

06.09.2021 5:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Inflace je dlouhodobě největší obavou investorů. Oslabuje kupní sílu peněz a i mírná inflace na úrovni 3 % ročně sníží za 24 let hodnotu peněz na polovinu. Tradičním portfoliem k překonání inflace bylo portfolio tvořené z 60 % akciemi a ze 40 % dluhopisy. To už ale dnes neplatí...

Porazit inflaci nebyl v uplynulých deseti letech problém. Akcie za tu dobu prudce vzrostly o 360 %, což dělá v průměru více než 16 % ročně. Není divu, že se valuace blíží rekordním hodnotám. Výnosy dluhopisů, už tak nízké, se za posledních deset let dále snížily – výnos amerických desetiletých státních dluhopisů o něco málo přes 1 %. Ale vysoké valuace akcií a nízké výnosy z dluhopisů znamenají, že v příštích deseti letech bude pro investory mnohem náročnější chránit skutečnou (o inflaci očištěnou) hodnotu svých investic.

V současné době vysoce kvalitní dluhopisy, které jsou díky konzistentním výnosům základem většiny portfolií a ochranou proti poklesu, nenabízejí ani výnos, ani zajištění proti inflaci. Po očištění o inflaci jsou výnosy vysoce kvalitních dluhopisů záporné. Jinými slovy, investice do amerických státních dluhopisů v příštích deseti letech zaručeně vydělá o 1 % méně než inflace. Mnoho investorů se může ptát: „Nezajišťují přeci vysoce kvalitní dluhopisy ochranu při výprodeji akcií?“ Odpověď zní: "Už ne." Při tak nízkých výnosech dluhopisy při výprodejích akcií již výrazně nerostou.

Asi před 20 lety rostly americké státní dluhopisy o 31 % a Aggregate Index vzrostl o 18 %, když akcie během kolapsu internetové bubliny klesly o 49 %. Na začátku pandemie v loňském roce akcie klesly o 34 %, ale státní dluhopisy vzrostly jen o 5 % a Aggregate Index dokonce ubral 3 %. Když se akciový trh propadl, nabízely vysoce kvalitní dluhopisy jen malé anebo žádné zajištění kvůli tomu, že výnosy byly tak nízké. Výnosy jsou dnes ještě nižší, takže investoři by měli očekávat, že dluhopisy budou při poklesu akcií nabízet ještě menší ochranu a měli by se jim vyhýbat.

Investiční portfolia však nejsou jen o dlouhodobém růstu. Pro mnoho investorů jsou také zdrojem likvidity k úhradě běžných nákladů. Investiční portfolio tvořené jen z akcií pravděpodobně časem překoná inflaci, ale také bude velmi volatilní.

Tradiční portfolio tvořené z 60 % akciemi a ze 40 % dluhopisy mělo řešit dva cíle – dlouhodobé zhodnocování kapitálu a zachování kapitálu. Ale vzhledem k dnešním valuacím pravděpodobně portfolio 60/40 žádného z těchto cílů nedosáhne, takže investoři musí své myšlení změnit. Zhodnocení kapitálu nad inflaci bude vyžadovat držení akcií a také některých cenných papírů citlivých na akcie, jako jsou dluhopisy s vysokým výnosem. Toto portfolio bude volatilní, ale investorům může nabídnout nejlepší šanci na překonání inflace.

Kvůli volatilitě nebude toto portfolio spolehlivým zdrojem likvidity pro běžné výdaje. Za tímto účelem by investoři měli mít také hotovostní portfolio a portfolio ekvivalentů hotovosti, jako jsou velmi krátkodobé a vysoce kvalitní dluhopisy. Výnosy budou mírné a pod inflací, ale účelem tohoto portfolia je pokrýt běžné výdaje.

Tradičnímu portfoliu 60/40, které většině investorům v posledních 40 letech dobře sloužilo, vypršela platnost. S výnosy na historicky nejnižších hodnotách a cenami blízkými historických maxim pravděpodobně toto tradiční portfolio nad inflaci neporoste, ani neposkytne velkou ochranu proti poklesu. Investoři by měli držet hotovost, aby mohli zaplatit aktuální výši výdajů a k tomu držet volatilnější portfolio akcií, aby dosáhli dlouhodobého růstu. Vysoce kvalitním dluhopisům, které jsou střední cestou mezi hotovostí a akciemi, už odzvonilo.

Zdroj: CNBC

 

Čtěte více:

Velmi bohatí lidé investují jinak
26.07.2021 11:15
Jak investují hodně bohatí lidé? Ekonom Tim Taylor na stránkách The Co...
Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
30.07.2021 14:22
Po volatilním, ale rekordním červenci se evropské akcie řítí do období...
Měny budou po masivních stimulech znehodnocovat, Mobius doporučuje držet 10 procent ve zlatu
31.08.2021 6:17
Známý investor Mark Mobius radí, aby investoři vložili 10 % svého port...
Je tu možná nejhorší měsíc v roce na akciovém trhu. Mají se investoři bát korekcí?
01.09.2021 12:50
Po sedmi měsících růstu čelí akcie spoustě potenciálních rizik, která ...

Váš názor
 • jsme zpátky
  06.09.2021 8:13

  Nenáadnou soft cestou pod rouškou spravedlnosti, bezepčnosti a záchrany planety jsme se vrátili k socialismu. Vláda příjemců sociálních dávek a státních zaměstnanců je pevná, nerozborná a vždycky získá většinu.
  Pracovitý Prosecký
  • Re: jsme zpátky
   06.09.2021 8:34

   nojo, v ČR už ani neexistuje pravice, když souhlasí se zvýšením platům ve státní sféře....návrh Maláčové o 3000 Kč všem....co chudáci firmy, nemají lidi a teď ještě tento populistický tah.....jak tohle může dlouho fungovat, Maláčová a spol. si nahrabou a až bude po nás potopa tak husička bude vysmátá.....
   abc1
   •  
    06.09.2021 10:24

    Jestli si nahrabou to není to podstatné, protože to tak dělají všichni od devadesátek. Co je podstatné, tak že již neexistuje pravicová strana. V ČR se Babiš jen aby se dostal do vlády spojil s čistokrevnou levicí, které postupně vykradl volební program tak, že se jejich hnutí stalo hnutím za zajištění sociálních jistot, kdysi doménu komunistů. Před nadcházejícími volbami se Babiš vymezuje proti neomarxistům a migrantům, přitom v holdingu tuto pracovní sílu potřebuje - pokrytectví již v genetické výbavě. Vyvrc holením letos bude povolební spolupráce Babiše a Spolu ve stylu opiziční smlouvy, protože se národu vysvětlí, že menšinová vláda není optimální. Dojde k vykradení posledních "pravicových" myšlenek a v horším případě k nevratným legislativním změnám ústavní většinou, což by bylo zdánlivě "pozitivním faktorem" pro prevenci vzniku patových volebních výsledků a/nebo v globálním rozměru akceptace klimatické krize jako aktuální hlavní doktríny lidstva. Fiala bude považován za Boha že dovedl ODS po nekonečně dlouhé době do Vlády ČR (přál bych jim to), ale pokud se tak stane s Babišem, měl by se strašně stydět. Stydět by se měl každý předseda partaje, kdo by šel do vlády s Babišem a vlastně by se měli stydět i voliči těch předsedů a partají, že nedokázali odhadnout jejich slizkost jde-li o podíl na moci. /// Koloritem českých voleb se stal vznik subjektů, které se dostanou přes 5% ačkoliv nejsou ničím víc než "jarním" marketingovým projektem. Pravidlem je také opakovaně to, že ačkoliv mnoho voličů skutečně poctivě přemýšlí komu svěřit svůj hlas, subjekty si karty nakonec mezi sebou rozdají zcela neočekávaným směrem. Katastrofou v českých podmínkách je pak opakované prodlužová ní termínu rozhodnutí státních úřadů a institucí, které fakticky čekají na to, jak ty volby dopadnou - to je svinstvo srovnatelné s normalizační dobou. /// Jak se zbavit slizského hada? Volit ty, proti nimž se had vymezuje nebo oni kategoricky proti němu a současně sázet na jistotu přes 10% hlasů a nedat tak šanci rádoby státotvůrcům vymodelovat vládního kočkopsa.
    Mudr.c
   • Firmy
    06.09.2021 10:13

    České firmy nejsou chudáci. České firmy mají hlavně účtovat tak vysoké ceny, aby se jim nemohlo stát, že budou mít víc zakázek (za nízké ceny) než co se svými lidmi v klidu stihnou realizovat. Nic jiného není potřeba. Víc lidí tady prostě není! A není potřeba je přivážet z jiných koutů světa...
    pmx
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů