Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB nemůže na celosvětové nákladové tlaky nereagovat, zdůvodňuje guvernér Rusnok zvýšení sazeb

ČNB nemůže na celosvětové nákladové tlaky nereagovat, zdůvodňuje guvernér Rusnok zvýšení sazeb

07.01.2022 9:35
Autor: ČTK

Pro ponechání úrokových sazeb beze změny hlasovali na zasedání bankovní rady ve středu 22. prosince opět její členové Aleš Michl a Oldřich Dědek. Zbylých pět členů rady hlasovalo pro zvýšení základní úrokové sazby o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Vyplývá to ze záznamu z jednání, který dnes ČNB zveřejnila. Pro sazby beze změny hlasovali Michl a Dědek již na zasedání v září i v listopadu. V listopadu rada zvýšila základní sazbu o 1,25 procentního bodu. Sazby rada ČNB zvyšuje kvůli rostoucí inflaci.

V debatě o jejím vývoji se bankovní rada podle záznamu shodovala, že jejím významným zdrojem jsou nákladové tlaky globálního charakteru. Ty vedle vysokých cen komodit a energií odrážejí přetrvávající problémy v globálních výrobních řetězcích.

Většina členů bankovní rady, kromě Michla a Dědka, ale považovala za významný také příspěvek silné domácí poptávky podporované dlouhodobě přehřátým trhem práce. Naopak podle Dědka a Michla je růst inflace způsoben silnými nákladovými tlaky ze zahraničí, kterým měnová politika může vzdorovat jen s malou účinností. Guvernér ČNB Jiří Rusnok ale podle záznamu oponoval s tím, že přestože vnější nákladové tlaky měnová politika ČNB přímo neovlivní, ale nemůže na ně nereagovat, a to vzhledem k jejich potenciálu ovlivnit cenový vývoj v ČR.

Podle většiny bankovní rady je podle záznamu také riziko, že se očekávání ohledně dalšího vývoje inflace odpoutají od dvouprocentního inflačního cíle ČNB, což vyžaduje rozhodnou reakci měnové politiky. Naopak Dědek podle záznamu v debatě uvedl, že v souvislosti s odhady analytiků nemá obavu o ukotvenosti inflačních očekávaní. "Současně dodal, že ve mzdových vyjednáváních nespatřuje příznaky startující mzdově-inflační spirály," uvádí záznam.

V diskuzi o vývoji kurzu koruny podle záznamu několikrát zazněl názor o možném posílení koruny v souvislosti s otvíráním nových investičních pozic počátkem roku. Člen bankovní rady Tomáš Holub upozornil, že ve směru slabšího kurzu může naopak působit posun měnové politiky Fedu ke zpřísňování. "Pokud by k posílení koruny vůči euru nedošlo v rozsahu odpovídajícímu prognóze, tak by to podle člena bankovní rady Vojtěcha Bendy implikovalo potřebu výraznějšího zpřísnění měnové politiky v úrokové složce," uvádí záznam.

Koruna v posledních dnech posiluje. Ve čtvrtek se dostala na nejsilnější úroveň od září 2012 a obchodovala se za 24,51 Kč/EUR.

Zdroj: ČTK, ČNB

 

Čtěte více:

ČNB překvapivě zvedá základní sazbu na 3,75 %. Jsme připraveni ji dál zvyšovat, říká Rusnok
22.12.2021 14:37
Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo saz...
Komentář Jana Bureše: ČNB opět překvapuje. Sazby na 3,75 % a půjdou výrazně nad 4 %
22.12.2021 16:56
Česká národní banka zareagovala na kumulaci pro-inflačních rizik opět ...
Rusnok: Zvýšení sazeb nad pět procent v příštím roce je extrémně nepravděpodobné
28.12.2021 9:12
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok pokládá za extrémně nepravděp...
FX strategie: Prosincová inflace spíše zrychlí v USA než v EMU. Koruna silnější díky ČNB
04.01.2022 6:07
Prvních čtrnáct dní v roce bude pro eurodolar hektických, neboť kalend...
Koruna k euru nejsilnější za více než devět let. Jaké komplikace vidí analytici?
04.01.2022 16:34
Tak silná koruna k euru více než devět let nebyla. Tuzemská měna dn...

Váš názor
 • Jaká reakce
  07.01.2022 11:47

  Příčiny inflace jsou trojí: 1. vnější cenový šok 2. měnová expanze a 3. příliš nízká nezaměstnanost. - Jak má reagovat "Brusel" a česká vláda na vnější cenový šok? Může pouze zmírnit následky, ale k narovnání nedojde, dokud se nevyrovnají množství a ceny na straně nabídky a poptávky ... jak, to je na delší diskusi, rozhodně ale ne kouzelným proutkem, - Měnová expanze se u nás zplaťpánbůh projevuje především fiskální expanzí, ale i příliš nízkou úrokovou měrou. Cena nemovitostí není důsledkem nějaké vychytralosti prodávajících. ceny jsou tak vysoké, protože jsou lidé, kteří jsou ochotní je zaplatit tj. mají ty peníze. - dlouhodobě a systémově nejhorší je právě nezdravý trh práce. Situace, kdy počet nezaměstnaných (tj. nepracujících ochotných pracovat) je nižší než počet volných míst je katastrofální!!!!!!
  Pracovitý Prosecký
 •  
  07.01.2022 9:57

  stačí se podívat na růst cen nemovitostí.....aspoň, že se v ČNB probudili, pozdě, ale přeci....ostatní CB by měly následovat ČNB......představa, že budeme růst na dluh je dlouhodobě neudržitelná, peníze musí mít svoji hodnotu.....
  abc1
  • abc1
   07.01.2022 15:12

   Byl bych rád, kdyby ostatní CB následovaly ČNB. Kdyby ECB zvýšila úrok např. na 5%, tak by se konečně EU rozpadla. Jak dlouho by asi Řekové, Italové a další dokázali platit úrok ze státního dluhu? Byla by to smršť státních bankrotů a bylo by po EU, po Green Dealu a podobných nesmyslů ženoucích lidi do záhuby.
   Jan47
   • Re: abc1
    08.01.2022 9:36

    a co pojem morální hazard? Budeme dělat, že neexistuje.....necháme sazby na nule, inflace sežere těm zodpovědným úspory....proč něco dělat, přeci stát nás zachrání....nejdříve Řecko, Itálii.....prostě celý svět....když to jde na jihu, proč by to nemělo jít jinde....proč by měli mladí ve Španělsku dělat, když ECB to zafinancuje a dělat bude na černo afričan
    abc1
    • abc1
     08.01.2022 11:32

     Mé příspěvky jsou často ironické, ale tentokrát jsem to myslel vážně. Já si skutečně přeju rozpad EU. Takže nechť ECB zvedne úrok na 5%. Dopad vyššího úroku si ECB dobře uvědomuje, a proto pokud ho zvýší, tak jen kosmeticky. V případě, že bychom z EU dokázali vystoupit, tak by se nám EU těžce mstila. Pokud se ale rozpadne v důsledku série státních bankrotů, nebude důvod se nám mstít. Jediný způsob jak se nenechat ECB poškozovat je mít stejný úrok jako ona. Když bude mít ECB 5%, tak ČNB také 5% a když nulu, tak také nulu. ECB bude i tak ve výhodě, protože neprováděla intervence k oslabení eura a nemusí tak živit spekulanty s eurem.
     Jan47
Aktuální komentáře
14.07.2024
16:01Fidelity International: Dluh bude po volebním překvapení pro Francii problémem
9:03Víkendář: Yardeni míní, že trhy se přestávají obávat ekonomického zpomalení a potenciál umělé inteligence je reálný
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data