Tak silná koruna k euru více než devět let nebyla. Tuzemská měna dnes v podvečer posílila vůči jednotné evropské měně na 24,695 za euro, což je pro ni čerstvá nejsilnější úroveň od září 2012. Podle hlavního analytika Patrie Tomáše Vlka kurz dolů nasměrovaly politika České národní banky a výhled sazeb v prosinci. Zkraje nového roku pomáhá směr udržet příznivá nálada vůči riziku na hlavních trzích.
Úroveň 25,00 EUR/CZK prorazila česká koruna ke konci minulého roku, když se po sérii nečekaně prudkých zvýšení základní sazby dostala na pozitivní vlnu. Dlouhodobé rekordy ve prospěch silnější koruny padaly i včera.
„Svůj vliv na posilování mohla na přelomu roku mít obecně také nižší likvidita na trhu, kdy se tolik neobchoduje a několik větších transakcí pak dokáží kurz ovlivnit,“ upozornil v dnešním komentáři hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Další roli podle něj může mít i tradiční sezónní posilování koruny začátkem roku, kdy hráči na finančním trhu začínají opět otevírat své pozice. Určitou roli mohly hrát i sázky na to, že pozitivní vliv na korunu bude mít zahájení odprodávání výnosů z devizových rezerv ČNB. S ním má ČNB začít letos v lednu. Trend posilování koruny je ovšem podle Seidlera patrný již od konce listopadu, kdy začaly na trhu odeznívat obavy z nové mutace koronaviru.
Pohled na historický vývoj české koruny k euru do 1. ledna 2022:

Analytiky ČSOB vedla agresivnější politika ČNB i prolomení klíčových bariér k přepsání střednědobého výhledu na českou měnu. Od ČNB nyní očekávají zvýšení sazeb na únorovém a březnovém zasedání úhrnem o tři čtvrtě procentního bodu na konečných 4,5 procenta. „Trhy sice už takový pohyb sazeb více méně očekávají, ale vyšší domácí sazby a úrokový diferenciál vůči eurozóně mohou koruně ještě pomoci,“ uvedl v dnešním ranním komentáři hlavní ekonom Patrie Jan Bureš.
Naopak pomalejší růst mezd v průmyslu by podle Bureše mohl sehrát roli protiinflačního faktoru a jestřáby z Příkopů trochu přibrzdit. Komplikacemi by pak pro korunu mohl být nárůst míry zajištění exportérů ke konci minulého roku a slabý výkon obchodní bilance.
Listopadový výsledek zahraničního obchodu a průmyslu se dozvíme už tento týden. „Klíčovým číslem bude však až další nárůst prosincové české inflace, která má potenciál koruně alespoň krátkodobě pomoci,“ uvedl Bureš v nejnovějším analytickém materiálu, věnovaném klíčovým měnovým párům z pohledu české koruny.
Jak to bude s korunou v dalších měsících?
ČNB předpokládá průměrný kurz koruny v prvním čtvrtletí letošního roku na úrovni 24,4 Kč za euro a postupné posilování až na hranici 24 Kč za euro koncem roku. Podle Seidlera se ale dosažení hranice 24 Kč za euro zdá i nyní "poměrně optimistické". Úrovně 24,5 Kč sice koruna letos může dosáhnout poměrně rychle, pod ni se však „bude dostávat dle našeho názoru obtížněji“, uvedl Seidler. Svou roli může sehrát rychlejší než očekávané utahování měnové politiky americké centrální banky, což by přes posílení dolaru vůči euru bylo negativní i pro kurz koruny vůči euru. Silnější kurz koruny pak může zmírnit jestřábí rétoriku ČNB.
Také Bureš a analytici ČSOB očekávají zisky české koruny ve srovnání s poslední, listopadovou prognózou ČNB o něco pomalejší. Zatímco jejich cílem pro šest měsíců je kurz okolo 24,50 EUR/CZK, ČNB má 24,10 EUR/CZK.
Prognóza ČNB pro kurz – podzim 2021 (zveřejněná 4. 11. 2021):
Zdroje: Patria.cz, Reuters, ČNB, ČBA